Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Güncel Tartışma Konuları
 »  Okmeydanı'nda silahlı çatışma

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Okmeydanı'nda silahlı çatışma           (gösterim sayısı: 2.801)
Yazan Konu içeriği

boşluk

toplumcu
[devrimci]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 03.10.2013
İleti Sayısı: 367
Şehir: Tekirdağ
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 13.03.2014- 12:43
Alıntı yaparak cevapla  


Okmeydanı'nda silahlı çatışma

Resim Ekleme

Okmeydanı'nda yaşanan çatışma sonucunda 1992 doğumlu Burak Can Karamanoğlu yaşamını yitirdi.

Okmeydanı'nda akşam saatlerinde yaşanan çatışmada Burak Can Karamanoğlu isimli vatandaş hayatını kaybetti. İstanbul Valiliği'nin konuya ilişkin açıklamasında "Bu akşam saat 22.30 sularında Beyoğlu ilçesi, Kulaksız Dörtyol mevkii, Çeşme Durağı mıntıkasında iki grup arasındaki sözlü sataşmaların, daha sonra silah kullanılan bir kavgaya dönüşmesi sonucunda 1992 doğumlu Burak Can Karamanoğlu adlı genç hayatını yitirmiş, yine bu silahlı saldırı sonucu 1983 doğumlu Hüseyin Taşbaşı el ayasından, Ramazan Gün ise karın boşluğundan yaralanmış olup, yaralıların hayati tehlikeleri bulunmamaktadır" dendi.

Kasımpaşa taraftar gruplarının olayın gerçekleşmesinden önce Berkin Elvan'ı uğurlayanlara karşı Dörtyol mevkisinde toplanma çağrısı yaptıkları iddia edildi.

SOL


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

abbas
[emeğin gücü]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 21.12.2013
İleti Sayısı: 852
Şehir: Ankara
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 14.03.2014- 14:38
Alıntı yaparak cevapla  


Okmeydanı’nda ‘karanlık’ cinayet

Resim Ekleme

Berkin Elvan’ın cenazesinin ardından Kasımpaşa 1453 grubunun çağrısıyla toplananlar ile başka bir grup Okmeydanı’nda karşı karşıya geldi. Elektrikler kesildiği anda silahlar patladı. Cinayet saatinde bölgede şüpheli bir şekilde gezen siyah BMW ise dikkat çekti

Türkiye, Berkin Elvan’ın acısını yaşarken, “karanlık” bir cinayetle sarsıldı. Berkin’in cenazesinin ardından önceki gece geç saatlerde Okmeydanı’nda çıkan olaylarda, 22 yaşındaki Burak Can Karamanoğlu silahla vurularak hayatını kaybetti. Cinayetten hemen önce bölgenin elektriklerinin kesilmesi dikkat çekerken, bölgede gezen siyah bir BMW’den ateş edildiği iddiaları gündeme geldi.

Ancak dün öğleden sonra Devrimci Halk Kurtuluş Cephesi ‘nden (DHKP-C) cinayeti üstlenen açıklama yapıldı.

Şakağından vuruldu

Haziran Ayaklanması’nda polisin attığı biber gazı kapsülünün başına gelmesi sonucu komaya giren ve 269 gün boyunca yaşamak için direnen 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın önceki gün gerçekleşen ve yaklaşık 1 milyon insanın katıldığı cenazenin ardından provokasyon kokan bir cinayet daha işlendi. Cenazeden sonra Kasımpaşa 1453 grubunun çağrısıyla toplanan kalabalık ile başka bir grup Okmeydanı Kulaksız bölgesinde karşı karşıya geldi. Bu sırada silahların patlaması sonucu 22 yaşındaki Burak Can Karamanoğlu şakağından vurularak öldürüldü.

Aydınlık’ın ulaştığı bilgilere göre olay şöyle oldu: Berkin’in cenazesinin sonlarına doğru Osmanbey ve Taksim’de polis müdahalesinin başlamasının ardından, Kasımpaşa 1453 isimli grup, sosyal medya üzerinden Çeşme durağında toplanma çağrıları yaptı. Burada toplanan grup, daha sonra Okmeydanı’na yürümeye başladı.

Bu sırada karşı karşıya gelen iki grup arasında çatışma çıktı. Her şeyin 10 dakikada olup bittiği olayda 22 yaşındaki Burak Can Karamanoğlu, şakağından giren kurşunla vuruldu.

Elektrikler kesildi

Askerden yeni geldiği öğrenilen Burak Can Karamanoğlu’nun vurulduğu sırada mahallede elektriklerin kesik olduğu öğrenildi. Aydınlık’ın ulaştığı bilgilere göre, bölgede işyeri ve banka kameraları da elektriklerin kesik olması dolayısıyla sağlıklı görüntü alamadı.

Burak Can’la birlikte köy derneğinde oturduklarını ve gelen telefon üzerine dışarı çıktıklarını söyleyen arkadaşı Bilal Gülep, “Yaklaşık yarım saat önce elektrikler kesilmişti. Ortalık karanlıktı” dedi.

Baba Karamanoğlu: Oğlum olayları izliyormuş

22 yaşındaki Burak Can Karamanoğlu’nun babası Halil Karamanoğlu, cenazenin getirildiği Adli Tıp Kurumu önünde gazetecilere açıklama yaptı.

Halil Karamanoğlu, “Akşam evde yemeğe geldim. Oğlum da işten geldi. Yemek yedik. ‘Ben çıkıyorum’ dedim. Benden sonra annesine ‘Dışarı çıkıyorum’ demiş. Annesi de ‘Dışarıda olaylar var, çıkma’ demiş. Benim evim anacaddeye yakın. Bizim olduğumuz muhitte olay olmaz. 200 metre yukarıda. Olayların kaynağının olduğu yerde vatandaşlar toplu halde yürüyerek geliyorlar. Işıklar da sönük. Saat 6’da ışıkları söndürdüler. Bunlar da üç arkadaş kol kola giriyorlar. Caddenin kenarında bunları gözlüyorlar. Onlar, onların üzerine geliyor. Hepsi beş dakikada biten iş. Çocuğun eve gelip, dışarıya çıkıp hadisenin olması hepsi on dakika. 10 dakikanın içerisinde kör kurşun geliyor. İsabet ediyor. Kurşun eylemcilerden gelmiş” dedi.

“Herhangi bir kavga yaşanmış mı” sorusuna baba Karamanoğlu, “Hayır bizimkilerde bir şey yok. Bizimkiler sadece onlara bakıyor, merak işte genç çocuklar. 22 yaşında genç çocuk. Merak edip bakıyorlar. Gidiyorlar üç arkadaşıyla beraber. Karanlık tabii. Zifiri karanlık. Mermi nereden geliyor. Olduğu yere yıkılıyor. Yanındaki arkadaşı dürtüyor. Ne oluyor diyor. Ses yok. Düşüyor olduğu yere. Yüzünü vuruyor. Dudağı yarılıyor. Kurşun buradan girmiş, buradan çıkmış. Bedava ölüm. Bir mağazada çalışıyordu. Üç ay oldu askerden geleli. Benim sağla, solla herhangi bir şeyle ilgim yok. Biz hep Türk milletiyiz. Türk’üz. Vatanımız tek. Bu olayları biz tasvip etmiyoruz. Nedir yani! Okmeydanı’nda kırmadıkları dükkân, yer kalmadı. Yaktılar, yıktılar her tarafı. Böyle şey yok. Polis yok. Bir tane polis önlerine çıkıp nereye gidiyorsun arkadaş diyen yoktu. Herkesin evladı var. Benim canım yanıyor. Yarın başkasının canı yanar. Yazık, günah bu millete. Bu gençlere yazık. Birlik beraberlik olacağız” şeklinde cevap verdi.

‘Çatışma falan yok’


Burak Can Karamanoğlu’nun akrabası Dursun Eker ise “Karşıt gruplar arasında bir çatışma oldu, çocuk orada öldü gibi bir şeyler var. Öyle bir şey yok. Tamamen Berkin’in cenazesine katılan grupların dağılıp, Okmeydanı’nda taşkınlık yapması ve o sırada tesadüfen bu gençlerle karşılaşması neticesinde hadise. Yani karşıt grup yok, çatışma yok. Bir tarafta değnek var, bir tarafta sopa var, diğer tarafta sopa var, öyle bir şey yok. Tamamen kalabalığın içerisinden tanımadığımız şahısların ateş açması sonucu bizim bir gencimiz vefat etti. Başka vefatlar olmasın, başka canlar yanmasın. Biz taşkınlık çıkmaması için cenazeyi burada değil memleketimizde toprağa vereceğiz. Biz millete sağduyu çağrısında bulunuyoruz. Lütfen herkes sakin olsun” dedi.

Şüpheli siyah BMW

Bu arada bazı görgü tanıkları, olayın olduğu saatlerde, bölgede plakası olmayan siyah bir BMW’nin gezdiği bilgisini aktardı. Bir iddiaya göre ise ateş, bir siyah araçtan açıldı. Konuyla ilgili, Emniyet’in de bir araştırma yaptığı ifade ediliyor.

DHKP-C üstlendi

Bu arada cinayeti DHKP-C isimli örgüt üstlendi. Dün öğleden sonra Halkın Sesi TV isimli internet adresinden örgüt adına yapılan açıklamada şunlar söylendi: “AKP’nin çeteleri kaçıp polislerin, akrep araçlarının arkasına sığındılar. Bunun ardından AKP’li sivil faşistler silahlanarak devrimcilere saldırdı. Cepheliler bu saldırı karşısında kendilerini ve halkı savunmak için silahlanarak karşılık verdi. Çıkan çatışmada sivil faşistlerden biri öldü, ikisi de yaralandı.”

Ülkü Ocakları’ndan açıklama

İstanbul Ülkü Ocakları Başkanlığı tarafından İstanbul İl Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım imzasıyla yapılan açıklamada, “Olayda hayatını kaybeden Kahramanoğlu’nun Ülkü Ocaklarına mensup olduğu iddia edilmiştir. Söz konusu olaylarda Ülkü Ocakları ve onun herhangi bir mensubu kesinlikle yer almamıştır. Olayda vefat eden merhum Burak Can Kahramanoğlu’nun eylemcilerle çatışan, AKP’nin hegemonyası altındaki ‘Kasımpaşa 1453’ grubunun bir mensubu olduğu bilinmektedir” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu çatışma AKP mensupları ve eylemciler arasında gerçekleşmiştir. Aksi yöndeki haberler tamamen Ülkücü Hareketi bu kaos ortamına çekmeye çalışan provokatörler tarafından yayılmaya çalışılmaktadır. Bu olayda ülkücüleri olayın bir tarafı gibi göstererek, sokağa çekmek isteyenlerin niyetleri aşikârdır. Yeri geldiğinde ‘Milliyetçiliği ayaklar altına aldığını’ söyleyen ve ‘Ülkücüleri Fatiha bilmemekle’ suçlayan Başbakan, çaresiz kaldığı yerlerde de ülkücülerin yanında olduğu algısını oluşturmaktadır.”

‘Olayların içinde olmayız’

Ülkü Ocakları Genel Merkezin’den yapılan açıklamada da, “Yaşanan bu olayların siyasi vebali iktidarın boynundadır. Milletimizi etnik ve mezhepsel temelde ayrıştıran iktidar; şimdi de kendisinden olmayan herkesi düşman olarak gören bir anlayışı hâkim kılmıştır. Ülkücüler yaşanan bu olayları büyük bir dikkatle takip etmektedir. Hiçbir şekilde bu olayların ve oyunların içerisinde olmayacağımızı, kargaşa umanlara fırsat vermeyeceğimizi belirtmek isteriz. Toplumu çatışmaya ve belirsizliğe sevk eden her türlü davranışın karşısında olduğumuz iyi bilinmelidir” denildi.

Sosyal medyadaki kışkırtma

Sosyal medyadaki kışkırtmada ‘Kasımpaşa 1453’ sayfasındaki çağrılara “emaneti alıp geleyim” ifadeleri dikkat çekerken, ilk başta sosyal medyada, olayın Gezi eylemcileri, BDP’liler ile MHP sempatizanları ve ülkücüler arasında geçtiği yayınları yapıldı.

Ancak olayların hiçbir yerinde ne MHP ne de BDP’nin olduğu ortaya çıktı. Olayların hemen ardından da Beyoğlu Ülkü Ocakları Facebook sayfasından, olaylarda ülkücülerin olmadığını duyurdu.

Ceyhun Bozkurt / Masum Gök
Aydınlık


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

yorum2006
[yorumcu]

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 15.08.2013
İleti Sayısı: 783
Şehir: Gizli
Durum: Gizli

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 15.03.2014- 04:29
Alıntı yaparak cevapla  


DHKP-C'ye yakın Halkın Sesi TV sitesinde açıkça bir üstlenme yok. Faşistler saldırdı, silahlar patladı, bir kişi öldü diyor. Bu üstlenme midir? Üstlenen açıkça neden öldürdüklerini, cezalandırdıklarını v.b. yazmaz mı? Öte yandan elektriklerin kesilmesi, ortalıkta dolaşan siyah BMW gibi önemli olaylar var. Elektrikleri de DHKP-C mi kesmiş? Belli ki bir takım gizli odaklar işin içinde. Her zaman olduğu gibi.

Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Güncel Tartışma Konuları
 »  Okmeydanı'nda silahlı çatışma

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Ağrı'da PKK ve TSK arasında çatışma çıktı umut 5 1906 13.04.2015- 16:31
Konu Klasör Halk Cephesi ile HDP arasında çatışma solcu 28 11534 01.08.2014- 17:37
Konu Klasör Halk Cephesi anlatıyor: HDP ile çatışma... solcu 13 6226 13.08.2014- 22:04
Konu Klasör HPG'den KDP'yle çatışma açıklaması:Üzüntü duyuyoruz umut 0 1342 25.05.2015- 10:19
Konu Klasör Ümraniye'de El Kaide'yle polis arasında çatışma toplumcu 0 1578 25.03.2014- 22:44

Etiketler   Okmeydanında,   silahlı,   çatışma


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Ağrı'da PKK ve TSK arasında çatışma çıktı umut 5 1906 13.04.2015- 16:31
Konu Klasör Halk Cephesi ile HDP arasında çatışma solcu 28 11534 01.08.2014- 17:37
Konu Klasör Halk Cephesi anlatıyor: HDP ile çatışma... solcu 13 6226 13.08.2014- 22:04
Konu Klasör HPG'den KDP'yle çatışma açıklaması:Üzüntü duyuyoruz umut 0 1342 25.05.2015- 10:19
Konu Klasör Ümraniye'de El Kaide'yle polis arasında çatışma toplumcu 0 1578 25.03.2014- 22:44

Etiketler   Okmeydanında,   silahlı,   çatışma


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS