Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Amacımız
 »  Amacımız

Yeni Başlık  kilitli
Amacımız           (gösterim sayısı: 3.747)
Yazan Konu içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.435
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 03.08.2013- 01:24
Alıntı yaparak cevapla  


2005 yılından bu yana internet alanında forum,dergi, evrim, marksizm, felsefe ve serbest kürsü gibi etkinliklerde bulunan, ne var ki, karşılaştığı teknik ve idari zorlukların üstesinden gelemiyerek bütün bu faaliyetlere zaman içinde son vermek durumunda kalan YAZIYAZ GRUP daha sonra sadece bir tartışma forumu olarak varlığını sürdürmüş, sonrasında 25 binin üzerinde üye ve 600 binden fazla mesaj sayısına ulaşmışken çeşitli nedenlerle çökmüş ve ikinci açılışıyla birlikte bugünlere gelebilmiştir. Bu süreç içinde edindiği birikim ve deneyimle önceki işleyişinden daha farklı bir formatla devam etmesinin gerekliliğini görmüş ve bundan böyle en geniş anlamıyla SOL bir forum olarak varlığını sürdürme kararı almıştır.

Bu karara varılırken çok düşünüldü. Önceki formatımız her görüş, her düşünce, her inancın her türlü eleştirel yaklaşımına hoşgörü göstermek üzerine kuruluydu. Böyle bir format her önüne gelenin foruma girebilmesine, belli kurallara uyulduğunda her türlü yorumu yapabilmesine ve hiçbir kısıtlamaya uğramadan en uç hurafeci başlıkların açılabilmesine de neden olabilmekteydi. Böyle bir durum görünürde çok renkli bir tartışma ortamının varlığı gibi görünebilse de, gerçekte, kimliksiz, kişiliksiz ve hatta niteliksiz bir tartışma ortamının varlığı anlamına geliyordu.Yıllar boyu bu durumdan hep rahatsızlık duyduk, hep yakındık ve ne yazık ki, üstesinden de hiç gelemedik. Reel sosyalizmin çözülüşüyle birlikte ideolojik basıncını daha da arttıran neo-liberalizmin kitleler üzerinde yarattığı anti-komünist koşullanmışlığı da buna ekleyince rahatsızlığımız daha da arttı. Forumun en geniş anlamıyla SOL bir platform olma kararının alınması ve kurallarımızın da buna göre düzenlenmesi zorunluluğu bu gerekçeler nedeniyle oldu.

Bundan böyle yönetici kadrosu sadece solculardan, sosyalistlerden oluşacak, yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan bir anlayış öne çıkarılmaya çalışılacaktır. Değiştireceğimiz kurallarımızda da görüleceği gibi, bundan böyle, anti-komünist mesajlara, bu türden ezberci yorumlara, marksist ustalara ve devrimci önderlere yönelik aşağılayıcı yaklaşımlara izin verilmeyecektir.

Forumumuz en geniş anlamıyla sol bir platform olma iddiası taşımaktadır ve hiçbir örgüt ya da partiyle doğrudan bir ilişkisi de bulunmayacaktır. Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan tüm dostlarımız burada -yasal çerçeveye de özen göstermek koşuluyla hiçbir kısıtlamaya uğramaksızın siyasi düşüncelerini açıklayabilir, tartışmalara katılabilirler. Bu çerçevede hiçbir kişi ve siyasi gruba sekter bir tavır takınılmayacak, hiçbir siyasi görüşe sol bir ezbercilikten öteye geçmeyen dışlayıcı bir üslup yöneltilmeyecek ve bu tür üslupta ısrar edenlere de izin verilmeyecektir.

Bu sorunun üstesinden gelebilmeliyiz. Milliyetçilik ve liberalizm arasında sıkışmışlık yaşayan bir ülkede işçi sınıfı ve emekçi halka hiç bir yarar getirmediği ve getirmeyeceği de ortada olan böyle bir yaklaşımın Türkiye Sol Hareketini giderek daha da güçsüz ve etkisiz kıldığını görebilmeliyiz. Gerektiğinde en sert ve her türlü siyasi ve ideolojik tartışmaya "evet" ama her türlü sol ve sağ sekter üslup ve tavırlara "hayır" diyebilmeliyiz. Forumumuzu dönüştürme çabasının altında yatan bir başka önemli etken de bu zorunluluktur. Bu zorunluluğu yüreğinde taşıyan, Kürt ve Türkü'yle ülke insanının geleceği konusunda kaygılar taşıyan her solcu, sosyalist, devrimci, ilerici arkadaşlarımızın katkılarını bekliyoruz. . Sol-sosyalist ideolojinin bin bir parçaya bölündüğü, bu bölünmenin en sert ve sekter bir biçimde sanalda da sürdürüldüğü ülkemizde, bu sorunun üstesinden gelebilecek bir platformun gerekliliğine inanmaktayız.

***
Bu yılın dokuz nisan'ında yazıyaz forum'da böyle yazmış, (http://www.yaziyaz.net/forum/amacimiz/14169-amacimiz.html )yazıyaz forumun aynı veri tabanı üzerinden SOL bir foruma dönüştürüleceğini duyurmuştuk. Aradan geçen çok kısa süre içinde yazıyaz forumda başgösteren teknik sıkıntılar, güvenlik açıkları ve bu açıklardan karşılaştığımız saldırılara önlem alamayışımız nedeniyle zaman zaman ortaya çıkan sorunlar ve bu sorunların bir türlü çözümlenemeyişi, SOL bir forum hedefinin farklı bir veri tabanı üzerinde ve bir profesyonel destekle birlikte yeniden ve sıfırdan oluşturmamız gerektiğini   ortaya ortaya koydu.

SOLpaylaşım'ın yazıyaz forumdan ayrı olarak ortaya çıkışının nedeni budur. Yazıyaz forum ise bir müddet daha yoluna devam edecek ve sanırım 2014 mayıs ayında da yazı ve yorumlara kapanarak sol paylaşım'da bir arşiv bölümü olarak yerini alacaktır.

SOL paylaşım en geniş anlamda   SOL bir   forum niteliği taşıyacaktır. İşçi sınıfından yana, emperyalizme karşıt, kültürel anlamda aydınlanmacı, laik ve bilimden yana ve hiç bir şekilde   sosyalizm düşmanlığı yapmayan her türlü   örgüt ve siyasi yapılara açık olacak, bu çerçevede ve kurallarımız ölçüsünde her türlü paylaşıma   olanak sağlayacak, sol-sağ sekter tutum ve davranışlardan uzak her türlü tartışmaya alan açacak bir platform olma özelliği taşıyacaktır. Bir daha yineleyeceksek sol-sosyalist ideolojinin binbir parçaya bölündüğü, bu bölünmenin en sert ve en gereksiz bir biçimde sanalda da sürdürüldüğü ülkemizde bu sorunun üstesinden gelebilecek bir platformun gerekliliğine inanmaktayız.

Katkı verecek tüm dostlarımızla birlikte umarım bu sorunun üstesinden gelebiliriz.__________________

Bu ileti en son melnur tarafından 08.08.2013- 00:50 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.

Yeni Başlık  kilitliForum Ana Sayfası  »  Amacımız
 »  Amacımız

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Amacımız mehmetaluc 3 1529 12.06.2014- 15:54
Konu Klasör Partiyi sol bir çizgiye getirmek temel amacımız umut 5 2262 09.08.2015- 17:14

Etiketler   Amacımız


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Amacımız mehmetaluc 3 1529 12.06.2014- 15:54
Konu Klasör Partiyi sol bir çizgiye getirmek temel amacımız umut 5 2262 09.08.2015- 17:14

Etiketler   Amacımız


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS