Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Kürt Ulusal Sorunu
 »  Diyarbakır petrollerinden pay istiyoruz

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Diyarbakır petrollerinden pay istiyoruz           (gösterim sayısı: 1.372)
Yazan Konu içeriği

boşluk

abbas
[emeğin gücü]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 21.12.2013
İleti Sayısı: 852
Şehir: Ankara
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 12.04.2014- 11:42
Alıntı yaparak cevapla  


Diyarbakır petrollerinden pay istiyoruz

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı BDP'li Gültan Kışanak, Al Jazeera Türkçe’ten Mahmut Bozarslan’a yaptığı açıklamada Diyarbakır petrollerinden pay istediğini söyledi.

“Belediye Meclisi’nin kent parlamentosu işlevini görmesi gerektiğini düşünüyoruz." diyen Kışanak, “BDP olarak 2007’den beri bölgesel yönetimler üzerine kurulu demokratik özerklik projemiz var. Bu aslında kanton projesine yakındır. Rojava bugün kanton tarzı bir örgütlenme esas aldı, bunu duyurdu. Biz 2007’de zaten benzer bir projeyi kamuoyuna sunmuş ve bunun politikasını yapmış, siyasi iradesini ortaya koymuştuk. Bugün de bu doğrultuda çalışmalarımızı yürütmenin zamanıdır.” dedi.

"Diyarbakır’da kaç petrol kuyusu var, ne kadar üretim yapılıyor, nereye gidiyor, geçmişte ağır çevre faturası vardı, onun durumunu araştırıyoruz." diyen Kışanak, "Bundan, ‘Petrolden pay istiyoruz’ sonucu çıkarabilir miyiz?" sorusuna “Tabii ki kesinlikle pay istiyoruz, yereldeki tüm enerji kaynaklarından, yeraltı, yerüstü zenginliklerinden, ekonomik varlıklardan, yerelin pay alması lazım.” yanıtını verdi.

Odatv.com


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

abbas
[emeğin gücü]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 21.12.2013
İleti Sayısı: 852
Şehir: Ankara
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 12.04.2014- 11:55
Alıntı yaparak cevapla  


Kürtlerde her kafadan bir ses çıkıyor. Bir türlü karar veremediler. Türkiye coğrafyasında iki eşit halk olarak yaşamaya karar veriyor musunuz, yoksa zihninizin arka planında bir kürt devleti mi var? Kürt siyasal hareketi bu konularda inandırıcı bir tutum içine girmelidir. Bunu yapmadıklarında söyledikleri her şey bölünmeye ve ayrılığa yorumlanacaktır. Bunun da Türk ve Kürt halklarına hiç bir getirisi olmayacaktır.

Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

abbas
[emeğin gücü]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 21.12.2013
İleti Sayısı: 852
Şehir: Ankara
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 14.04.2014- 11:24
Alıntı yaparak cevapla  


‘Kimse Kürdümüzü petrol kokan kanlı senaryolara çekemez’

Resim Ekleme

CHP söz konusu açıklamayı ‘özerkliğin adımı’ olarak niteledi. MHP Bütünşehir Yasası’na dikkat çekerken, İP ‘Kimse Kürdümüzü petrol kokan kanlı senaryoların içine çekmeyi denemesin’ dedi

BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak’ın, “Diyarbakır petrolünden pay istiyoruz” sözleri basında geniş bir şekilde yer aldı. Kışanak dün de Hürriyet gazetesine bölgede yeraltı ve yerüstü kaynakları üzerinde talep ettikleri tasarruf hakkını “Avrupa Özerklik Şartnamesi”ne dayandırdıklarını açıkladı.

Kışanak’ın “petrolden pay isteme” açıklamasına siyasi partilerden çeşitli tepkiler geldi. Muhalefet parti sözcüleri, Kışanak’ın açıklamasının özerklik talebi olduğunu vurguladı. MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, “Yarın bu talepler ileri safhalara gidecek” değerlendirmesini yaptı. CHP Grupbaşkanvekili Engin Altay, “Seçim öncesinde ortaya attıkları özerklik için bir hamledir” ifadesini kullandı. İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Utku Reyhan ise Avrupa Özerklik Şartnamesi’nin PKK’nın özerklik planlarının referansı olmasına dikkat çekti. Aydınlık’a konuşan siyasi parti temsilcileri, Kışanak’ın “petrolden pay” istemesine ilişkin şunları söyledi:

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay: Buradaki maksat, “Petrolden pay” isteme adı altında özerkliği oluşturma yönünde bir hamle yapmaktır. Bir belediye içinde orman işletmesi ağaç satar, oradan o belediyeye bir pay verilir. Bunlar yasal olarak var. Ama onların söylediği başka bir şey. Tek devletten iki ayrı devlete geçişin kendilerince altyapısını oluşturuyorlar. Bizim anayasamıza göre bu taleplerin gerçekleşmesi mümkün değil. Bu, seçim öncesinde ortaya attıkları özerklik için bir hamledir.

Bütünşehir Yasası yanlış

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu: Onlar, bunları söylüyorlar. Hükümet ise “açılım politikası” adı altında bir taviz politikası izliyor. Bu politikalar sonucu geçici olarak çatışmalar durdu. Fakat terör örgütü bu zaman zarfında bundan istifade ederek çok daha stratejik yerlere yerleşti. Hükümetin yaptığı en büyük yanlışlardan biri de Bütünşehir Yasası’nı çıkarmak oldu. Bunun sonucunda gittikçe bölünmüş bir coğrafya ortaya çıktı. Yarın bu talepler ileri safhalara gidecek.

Bunları bu hükümetin sağlaması mümkün değil. Çünkü diğer coğrafyalardaki desteğini kaybeder. Talepler karşılanmadığı takdirde Türkiye yeni çatışma ortamına girer ve bu kez kan gövdeyi götürür. Kürtlerin değil ama Kürtçülük yapanların, BDP ve PKK’nın hedefi zaten bağımsız bir “Kürdistan”. Ülkeyi bölünmeye doğru götürmek istiyorlar. AKP’yi de bu nedenle destekliyorlar.

MHP Mersin Milletvekili Mehmet Şandır: Mümkün olması kabul edilemez bir taleptir. Çünkü devletlerin bölünmez bütünlüğü, BM sözleşmesinde ve diğer uluslararası sözleşmelerde kabul edilmiştir. Böyle bir ortamda Türkiye’yi bölecek böyle bir teklife uluslararası camianın da olumlu yaklaşmayacağını düşünüyorum.

Özerklik acı ilacı!

İP Genel Başkan Yardımcısı Utku Reyhan: Kışanak’ın sözleri; Kürdümüzü kanlı özerklik kalkışmasına sürmek istediklerinin başka bir ifadesidir; hem de ne uğruna, petrol! Şimdi bu açılım sürecini meşrulaştırarak adım adım özerkliğe yürümek için “Avrupa Özerklik Şartnamesi”ne dayanacaklarını söylediler. AKP ve CHP daha önce Avrupa Özerlik Şartnamesi’ne Türkiye’nin koyduğu çekinceleri kaldıracaklarını ilan etti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu seçim meydanlarında bunun sözünü verdi. Yani BDP bu konuda yalnız değil. Özerkliklik acı ilacını azar azar içirmeye kalkıyorlar. Biz İşçi Partisi olarak Türkiye’mizin bölünmesine cepheden tavır alıyoruz. Kimse Kürdümüzü petrol kokan kanlı senaryoların içine çekmeyi denemesin. Bu özerklik planının karşısında sonuna kadar duracağız.

‘Bütünşehir Yasası yetkiyi yerele devrediyor’

AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu: Özerklik inşa edilmez, özerklik bir anayasal statüdür. Siyasetçilerin, Türkiye’nin idari yapısı ile ilgili bir model önerme, tartışma yapma hakları var. Şu anda bizim çıkardığımız Büyükşehir Yasası, birçok yetkiyi yerel yönetimlere tanıyan, yerel yönetimleri güçlü kılan bir yapıdır. Kendilerinin bahsettiği demokratik özerklik tamamen uygulanabilir olmayan, Türkiye ve dünya gerçeğiyle örtüşmeyen köhne, ideolojik bir metindir.

Zihni Erdem /
Aydınlık


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

abbas
[emeğin gücü]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 21.12.2013
İleti Sayısı: 852
Şehir: Ankara
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 19.04.2014- 18:25
Alıntı yaparak cevapla  


Kışanak’tan AB sopalı özerklik dayatması

Resim Ekleme

Kışanak ‘Petrolden pay alacağız’ açıklamasını AB Yerel Yönetimler Şartnamesi’ne dayanarak yaptığını söyledi. Bayık da ‘Bölge enerjiden adeta mahrum bırakılmaktadır’ diyerek destek verdi

Yerel seçimlerden sonra PKK ve BDP yöneticileri üst üste özerklik açıklamaları yapmaya devam ediyor. Seçimlerden önce söz ettiği “Demokratik özerklik” programının kendisine bir getirisi olmayan PKK/BDP, şimdi de halkı özerkliğe ikna etmek için “mali özerklik” propagandası yapıyor. “Diyarbakır’da çıkan petrolden pay alacağız” açıklamasıyla büyük tepki çeken Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, bu kez “Türkiye, Avrupa Birliği’nin Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’na imza atmıştır. Devlet, bu şartlara imza atarak özerklik hukukunu kabul etmiş oluyor” dedi.

Diyarbakır’daki yeraltı kaynaklarından pay alacaklarını bir kez daha vurgulayan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak, Büyükşehir Yasası’yla yeraltı kaynaklarının kontrolünün belediyelere geçtiğini söyleyerek, “Eğer yerel yönetimler halkın iradesini temsil ediyorsa belediyenin sorumluluk alanı içerisinde olan ye-raltı ve yerüstü kaynaklarının tümünün, halkın iradesini temsil eden belediyelere devredilmesi gerekiyor” diye konuştu. PKK yayın organları, Kışanak’ın açıklamasını “Mali özerkliği geliştireceğiz” diye verdi.

Bayık’tan Kışanak’a destek

PKK’nın üst organı KCK Yürütme Konseyi Başkanı Cemil Bayık’tan Diyarbakır Büyük Şehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak’a destek geldi. Bayık, “Eğer Kürtlerin zengin kaynakları Kürdistan’a kalırsa bütün ekonomik sorunları çözülecektir” diye yazdı. Türkiye’de Kürtçe yayınlanan Azadiya Welat gazetesine yazdığı makalede, “Kışanak’ın söylediği şeyler Kürdistan’ın bilinen gerçekliğidir. Türkiye’nin, enerji ihtiyacının büyük kısmı Kürdistan’dan üretiliyor. Kürdistan da ise enerji sorunu var, bölge enerjiden adeta mahrum bırakılmaktadır. Kürdistan’da üretilen enerji Kürdistanın ihtiyacı olan enerjinin 100 katı kadardır” diye ifade etti.

Türk’ten özerklik açıklaması

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ten de özerklik açıklaması geldi. Türk, İl Özel İdaresi’ne ait taşınmazların belediyeye devrini isteyerek “Demokratik özerklik, Kürt halkının talebidir. Bu, aslında partimizin de programındadır. Bunun inşası, altyapısını oluşturma konusunda ortak çalışmalar yapacağız” dedi.

AB Yerel Yönetimler Şartnamesi nedir?

AB Yerel Yönetimler Şartnamesi, yerel yönetimlerde özerkliğin önünü açan ve yeraltı yerüstü kaynaklarından yerel belediyelerin pay almasını ve halktan vergi toplamasının önünü açan bir metindir. Bu metni Türkiye 1988 yılında kabul ederek, 1993 yılında da TBMM’de onayladı. 1993’ten bu yana bütün iktidarlar AB Yerel Yönetimler Şartnamesi’ni savundu ve destekledi. BDP’li Kışanak da yeraltı zenginliklerinden pay alma talebini de AB Yerel Yönetimler Şartnamesi’ne dayanarak yapıyor.


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

abbas
[emeğin gücü]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 21.12.2013
İleti Sayısı: 852
Şehir: Ankara
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 19.04.2014- 18:29
Alıntı yaparak cevapla  


Kürt hareketi Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmak için kürt oylarına muhtaç olduğunun bilincinde; bu yüzden bastırdıkça bastırıyorlar. Hükümetin pasif tutumundan yararlanıp özerklik ilan edilirse hiç kimse şaşırmasın!

Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Kürt Ulusal Sorunu
 »  Diyarbakır petrollerinden pay istiyoruz

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 2 kişi görüntülüyor:  2 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör PYD: ABD'nin Suriye'de kalmasını biz istiyoruz melnur 0 214 11.01.2018- 13:58
Konu Klasör Aydemir Güler: Biz devrim istiyoruz denizcan 0 953 22.11.2015- 18:04
Konu Klasör C. Bayık: ABD'yle doğrudan ilişki kurmak istiyoruz umut 2 1404 24.11.2015- 14:53
Konu Klasör Avrupa Uzay Ajansı: Ay'da köy kurmak istiyoruz melnur 1 1571 13.08.2015- 01:22
Konu Klasör Diyarbakır'da ölü sayısı 4'e yükseldi denizcan 2 1882 09.06.2015- 17:22

Etiketler   Diyarbakır,   petrollerinden,   pay,   istiyoruz


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör PYD: ABD'nin Suriye'de kalmasını biz istiyoruz melnur 0 214 11.01.2018- 13:58
Konu Klasör Aydemir Güler: Biz devrim istiyoruz denizcan 0 953 22.11.2015- 18:04
Konu Klasör C. Bayık: ABD'yle doğrudan ilişki kurmak istiyoruz umut 2 1404 24.11.2015- 14:53
Konu Klasör Avrupa Uzay Ajansı: Ay'da köy kurmak istiyoruz melnur 1 1571 13.08.2015- 01:22
Konu Klasör Diyarbakır'da ölü sayısı 4'e yükseldi denizcan 2 1882 09.06.2015- 17:22

Etiketler   Diyarbakır,   petrollerinden,   pay,   istiyoruz


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS