Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Forum Arşivi
 »  Tek yol devrim, kurtuluş sosyalizm!

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Tek yol devrim, kurtuluş sosyalizm!           (gösterim sayısı: 1.841)
Yazan Konu içeriği

boşluk

proleter
[tek yol devrim]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 16.08.2013
İleti Sayısı: 423
Şehir: Yalova
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 30.05.2014- 15:53
Alıntı yaparak cevapla  


Tek yol devrim, kurtuluş sosyalizm!

AKP-cemaat arasında yaşanan iktidar ve rant kavgası 17 Aralık’ta gerçekleştirilen yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile yeni bir boyut kazandı. Gerici kapışma kızıştıkça düzen siyasetinde yaşanan çürüme ve pislikler de ortalığa saçılmaya başladı.

Resim Ekleme

Çıkar çatışması gerçekleri ortaya sermeye devam ediyor!

17 Aralık’ta bakan çocuklarının da içerisinde olduğu yolsuzluk operasyonları ile kızışan AKP-cemaat çatışması karşılıklı açıklamalarla devam ediyor. Bu gerici kapışma üzerinden yıllardır işçilerin, emekçilerin ceplerinden çalınan paralar birilerinin ayakkabı kutularından çıkarken, gençliği geleceksizliğe itenlerin çocuklarının nasıl zenginlikler içerisinde yaşadığı da gözler önüne serilmiş oldu.

Tüm bu çatışmalarda ortaya çıkanlar ise bilinen gerçeklerin kitleler nezdinde açıklığa kavuşması anlamına geliyor. Yıllardır sermaye devletinin hizmetinde, AKP-cemaat koalisyonunun sadık uşaklığını yapan polis şefleri bugün çıkar çatışmaları ekseninde sürgünlerle karşılaşıyorlar. AKP kendi cephesinden cemaate karşı tasfiye operasyonlarına girişiyor. Savcılar üzerinden yürütülen ve HSYK’ya müdahaleye kadar giden süreç ise AKP’nin her yerde tek güç haline gelme amacını açıkça ortaya koyuyor.

AKP’nin cemaate yönelik tasfiye manevraları sürerken cemaat cephesinden de AKP’nin ipliğini pazara çıkaran yeni hamleler gerçekleştiriliyor. Suriye’de kirli savaşın bir parçası olan AKP iktidarının MİT aracılığı ile gerici çetelere silah gönderirken “enselenmesi”, yine Van’da gerçekleştirilen El Kaide operasyonunda kimi AKP’lilerin gözaltına alınması bu hamlelerin bir kaçı oldu.

Kürt halkına yıllardır asimilasyon ve imha politikaları dayatanlar, bugün onları kendi yanında taraflaştırmaya çalışıyorlar. Roboski katliamının hesabını göstermelik olarak bile vermeye yanaşmayan AKP hükümeti yaptığı açılım aldatmacasını sürdürerek, bu dönemde Kürt halkının öfkesini ve enerjisini dizginlemeye çalışıyor. Diğer taraftan ise Ergenekon operasyonlarında tutuklanan askerlere yeniden yargılama yolunu açmaya çalışıyor. Bu yolla kimi toplumsal kesimleri arkasına almayı amaçlıyor.

Yaşanan aldatmacalara kanmayalım. Gelecek mücadelemizi büyütelim!

Gençlik, dinamizminin bir gereği olarak, yaşanan toplumsal olaylara hızlı bir şekilde refleks göstermektedir. Ancak bu duyarlılık sadece dinamizminden değil, gelecek özleminden gelmektedir.

Her ne kadar son süreçte gençlik hareketinde bir durgunluk yaşansa da gençlik saldırılara karşı tekrar barikat başlarında yerlerini alacaktır. Zira yıllardır yaşanan saldırılardan en çok etkilenen kesimlerden birisi de gençlik kitleleridir. Dahası bugün hala gençliği hedef alan bir dizi saldırı ve baskı politikaları azgınca uygulanmaktadır.

Gerek gerici kapışma üzerinden, gerekse yaklaşan yerel seçimler vesilesiyle düzen güçleri, bir bütün olarak gençliği kendi sefil çıkarları üzerinden taraflaştrmaya çalışıyorlar. Oysa neresinden tutulsa elde kalacak olan bu sistem gençliğe geleceksizlikten başka hiç bir şey vaad etmiyor.

Gençliğin safı sosyalizmdir!Geleceği ellerinden alınan gençlik kitlelerinin yanı sıra yıllardır yok sayılan ve hala saldırılara uğrayan Kürt gençleri bu sistemde kurtuluş aramaktan vazgeçmelidirler. Çünkü sermaye düzeni gençliğe sömürü, diplomalı işsizlik, baskı, gericilik ve geleceksizlikten öteye bir şey sunmamaktadır.

Gençliği hedef alan tüm bu baskıcı ve gerici politikalar gençlik içerisinde öfkeyi ve mücadele isteğini her geçen gün büyütmektedir. Düzenin bütün pislikleri gözler önüne serilmişken, gençlik kitlelerine öncülük iddiasında olan bizler, gençlik içerisinde mayalanan öfkeyi büyütmeli, mücadele dinamiklerini kucaklamasını başarabilmeliyiz. Bunun için yapılan etkinlikleri, eylemleri, arkadaşlarımızla yaptığımız sohbetleri bu düzene karşı bir alternatifin olduğu gerçeğine yönlendirmeliyiz. Gençliği devrim ve sosyalizmin safına kazanabilmek için her imkanı seferber etmeliyiz.

Gençlik mücadeleyi büyütecek, pisliği devrim temizleyecektir!

Yaşanan yolsuzluklarla birlikte kapitalist sömürü düzeninin çürümüşlüğü bir kez daha gözler önüne serildi.

Bu gerçeklik üzerinden kapitalizme karşı sosyalizm alternatifini güçlendirme sorumluluğu çok daha yakıcı ve güncel bir hal almış bulunuyor. Gerek gerici boğazlaşma ve kavgalar karşısında, gerekse gençliği hedef alan baskı ve gericiliğe karşı gençliği uyarmak, bu sorunlar etrafında örgütlülüğünü güçlendirmek ise bu sorumluluğun güncel halkalarını oluşturuyor.

(Ekim Gençliği, sayı 149, Şubat 2014)


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

dayanışma
[özgürlük]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 13.12.2013
İleti Sayısı: 1.918
Şehir: Zonguldak
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 30.05.2014- 16:10
Alıntı yaparak cevapla  


Hepimiz partimizi öne çıkartarak tartışmaya çalışıyoruz. Parti önemli ama her konuya da partiyi dahil etmemeliyiz. Sol sempatizanlara söylenmesi gereken söz sosyalizm olmalıdır.
Kurtuluş sosyalizmde, gençlik sosyalist saflara.Söz, yetki, karar, iktidar HALKA!
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Forum Arşivi
 »  Tek yol devrim, kurtuluş sosyalizm!

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Kurtuluş Kemalizm, kurtuluş sosyalizm abbas 13 5218 19.11.2014- 19:48
Konu Klasör Kapitalizm, bir dünya sistemidir; kurtuluş, devrim... melnur 8 245 27.11.2018- 19:17
Konu Klasör Sosyalizm ve devrim için ''değer mi?'' melnur 0 86 08.01.2019- 05:09
Konu Klasör TKP Yaşasın Devrim, yaşasın sosyalizm denizcan 0 1158 06.02.2014- 15:24
Konu Klasör Devrim nedir, devrim teorileri için ne söylenebilir? melnur 40 1270 08.12.2018- 08:31

Etiketler   Tek,   yol,   devrim,   kurtuluş,   sosyalizm


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Kurtuluş Kemalizm, kurtuluş sosyalizm abbas 13 5218 19.11.2014- 19:48
Konu Klasör Kapitalizm, bir dünya sistemidir; kurtuluş, devrim... melnur 8 245 27.11.2018- 19:17
Konu Klasör Sosyalizm ve devrim için ''değer mi?'' melnur 0 86 08.01.2019- 05:09
Konu Klasör TKP Yaşasın Devrim, yaşasın sosyalizm denizcan 0 1158 06.02.2014- 15:24
Konu Klasör Devrim nedir, devrim teorileri için ne söylenebilir? melnur 40 1270 08.12.2018- 08:31

Etiketler   Tek,   yol,   devrim,   kurtuluş,   sosyalizm


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS