Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Sözde sol-sosyalist forumlar...
 »  Sözde sol-sosyalist forumdan AKP yorumları...

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Sözde sol-sosyalist forumdan AKP yorumları...           (gösterim sayısı: 3.059)
Yazan Konu içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.435
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 03.08.2013- 23:09
Alıntı yaparak cevapla  


Arada bir sözde sol-sosyalist forumları izliyor, okunacak bir şeyler oluğunda da okuyorum. Bu forumların en önemli özelliklerinden biri sosyalist doğrultu ve mücadele adı altında şiddeti fetişizm haline getirmesi, bunun gereği olarak da kürt ulusal hareketine kuyrukçuluk yapmayı sosyalist bir zorunluluk saymaları, yapmayanları da ulusalcı, şoven ve hatta faşist olarak nitelemeleri. Bu sözde sol-sosyalist forumların bir diğer önemli özelliği ise, kürt kuyrukçuluğu kaynaklı gizli bir AKP'cilikten yana tavır koymalarıdır. Bu duruş öteden beri vardı ama, özellikle sözde barış süreciyle birlikte kürt ulusal hareketi ve AKP ortaklaşmasıyla daha da açığa çıktı. Şimdilerde AKP'ciliklerini hiç çekinmeden doğrudan ya da dolaylı olarak açığa vuruyorlar.

İşte bu sözde sol-sosyalist forumların günde ortalama bir yazı asılanların birindeki ibretlik yazı:

Ah , şu AKP olmasaydı !

Ah , şu AKP olmasaydı ; herşey nasıl da güllük gülistanlık olacaktı değil mi? Ne Reyhanlı , ne Roboski ,ne de diğer katliamlar...Taşerona değil Büyük Abi'ye yükleneceksin , anlatacaksın ;madem farklıyım diyorsun alternatifi sunacaksın halklara...Taşeron zaten açık açık diyor "ben köleyim ve nereyi gösterirse ABİM ben oraya dört nala giderim"...

Bu kadar mı zor KAPİTALİST-EMPERYALİST sistemin sorgulamasını yapmak ?

Diyelim ki AKP gitti , siyasi yelpazede olanlardan biri geldi hükümet oldu durum değişecek mi ?

Bu düzeniçilikle ne yapacaksınız?

Demem o ki ; NATO, IMF, BM vb. kurumlara gönülden bağlılığı olan bu topraklarda öyle alanlara çıkıp AKP'ye -HAYIR- demekle olmuyor bu işler sayın "sosyalist" ve de "komünistler..."


Şimdi bu yazıyı asan arkadaşımız, hem keskin bir devrimci algısı yaratmaya çalışıyor, hem söylediğinin ne anlama geldiğini bilmiyor, ve hem de dolaylı yoldan AKP'yi kutsadığının farkında değil. Dahası AKP'nin bu ülkede on yıllık iktidarı boyunca yaptığı yıkımın ve işçi sınıfı ile emekçi halka yaptığı ideolojik baskının da farkında değil. Ayrıca bu yazıyla aklınca başta TKP olmak üzere, onun belkemiğini oluşturduğu Türkiye Sosyalist Hareketi'ne yönelik de bir eleştiri(!) yönelttiğini sanıyor.

Arkadaşa öncelikle şunu hatırlatmakta yarar var: AKP Cumhuriyet tarihinin gördüğü en gerici iktidardır,işçi sınıfı ve emekçi halk düşmanlığı AKP'yle birlikte tavan yapmıştır. Ayrıca, Cumhuriyet tarihinin hiç bir dönemi AKP'nin on yıllık döneminde olduğu gibi siyasi ve dinci bir gericiliğin toplumsal alanda bu denli yaygınlaşmasına ve mevzi kazanmasına tanık olmamıştır. Bu yüzden AKP'ye karşı olmak, taşeronluğunu yaptığı emperyalist sisteme karşı olmak demektir ki, kitlelere "AKP'ye hayır" dedirtebilmek ve bu yolda bir mücadele doğrultusu kazandırmak kitlelere dışardan bilinç verebilmenin en temel siyasi araçlarından biri ve en önemlisidir. Bu mücadele hattını küçümsemek, doğrudan veya dolaylı yollardan eleştirmek bilinçli değilse AKP'den yana olmak ve dolayısıyla emperyalist siyasetlerden yana tavır koymak demektir.

İkincisi; arkadaşımız, kısaca "AKP'yi eleştirme, kapitalist emperyalist sistemi sorgula" diyerek de kendince keskin devrimci tavrı gösterdiğini sanıyor. Oysa bilmeli ki, kapitalist-emperyalist sistem Marks'tan bu yana sorgulanmaktadır ve bu konuda bilinmedik hiç bir şey de yoktur. Sorun, bu ideolojinin kitlelerle nasıl buluşturulacağıdır. Bizim sözde sol sosyalistlerimizin bir türlü anlayamadıkları da budur. Anlayamadıkları için de, ya bütün o keskin devrimci tavırlarına rğmen sosyalist ideolojiye taşan liberalizmin etkisinde kalıyorlar, ya da kürt ulusal hareketinin yedeğinde konumlanırlarken, sorunları bu ulusalcı-milliyetçi yaklaşımların gözlüğüyle değerlendiriyorlar. Oysa halka sosyalist bilinç halkın gündelik yaşamından soyutlanmış bir şekilde verilemez. Siyasi iktidar, özellikle AKP gibi gerici bir siyasi iktidar temelinde politik bir hat oluşturulmadan kitlelere ideolojik bilinç verilebilmesi mümkün değildir. AKP karşıtlığı hem AKP'nin üstlendiği misyon ve taşeronluğu nedeniyle öncelikli ve önemli ve hem de kitleleri bu temel üzerinde aktif bir mücadele hattı örebilme potansiyeline sahip olduğu için öncelikli ve önemlidir. Dışardan bilinç kitlelere "içerden" verilmedikçe bir gerçeklik taşımaz. Bir anlamı ve etkileme gücü de yoktur.

Hep aynı yanlışa düşüyor ve illegaliteyi veya "sistem dışı mücadeleyi" anlamsız bir şekilde fetiş durumuna getiriyoruz. Şunu da bir türlü anlayamıyoruz; devrim, Lenin'in sözleriyle "yönetilenlerin yönetilmeme iradesi gösterdiği koşullarda gerçeklik kazanacaktır". Yönetilenlerin böylesine uykuya yattığı, neo-liberal ideolojinin insanların zihinlerini karattığı, işçi sınıfı ve emekçi halka böylesinde gerici bir baskının yapıldığı, kısaca burjuvazinin kendi sınıfsal çıkarını işçi sınıfı ve emekçi halkın çıkarıymış gibi gösterdiği koşullarda illegal yöntemlerle veya şiddeti fetiş haline getiren yorumlarla kitlelere ulaşabilme imkanı yoktur. Kitleleri dışta bırakan, onların gündelik hayatına dokunmayı önemsemeyen, onlarla en doğal birlikteliği yakalamayı amaçlamayan hiç bir pratiğin bu koşullarda gerçekçi yanı da bulunmamaktadır.

Sosyalistler kendi bağımsız örgütlerinde sosyalist bir gündemi oluşturabilmenin yollarını aramalı ve bu konuda, halka ulaşabilecek, onunla en kestirme yoldan iletişim kurabilecek siyasi araçları da bulabilmelidirler. AKP gibi emperyalizmin taşeronluğunu üstlenmiş bir gerici iktidarı bu mücadelenin temel doğrultusu haline getirmek bu yüzden önemlidir.

TKP'nin de yaptığı, yapmaya çalıştığı budur ve bütün bu sözde sol-sosyalist forumlardak pek çok "devrimci, solcu, sosyalist"in içlerine sindiremedikleri de ve TKP başta olmak üzere Türkiye Sosyalist hareketine her fırsatta saldırmaya çalışmalarının nedeni de budur.__________________

Bu ileti en son melnur tarafından 25.09.2013- 16:35 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.

Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.435
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 25.09.2013- 16:51
Alıntı yaparak cevapla  


Sözde sol-sosyalist forumun hem "enternasyonal solcusu(!)", hem "kesin solcu"algısı yaratmaya çalışan kuyrukçusu, yine saçmalamış! Söylediğinin farkında değil. Bir yerlede birşeyler okuyor, sonra, kafasında bir şimşek çakıyor ve ilk aklına geleni de yazıya döküyor! Kuyrukçu arkadaşımız, "Barikat" dergisinde okuduğu bir yazıdan kendince bir sonuç çıkarmış ve konuyu da bugüne taşımış: Şöyle diyor:

"Günümüzde AKP Faşizminden bahsedenler,Faşizme karşı mücadele ederken Dimitrov'un yukarda alıntıladığımız söyleminden yola çıkarak emekçilere,sosyalizmi dıştalıyarak,şöyle mi diyecekler;

Önünüzde bir   seçenek var,Bu seçenek,Proletarya İktidarı ile Burjuva Demokrasisi arasında değil,Burjuva Demokrasisi ile Faşizm arasındadır."


Gülmeyin; aynen böyle söylüyor! Duyan da, bu arkadaşımızın kürt ulusal hareketine kuyrukçuluk yapmaktan öte bir siyaseti savunduğunu sanır. SAnki siyasi devrim perspektifini, sınıfsal mücadeleyi, bu uğurda sosyalist örgütlenmeyi, kendiliğindenliğinliğin bile gerisi kalmış bir halka ulaşma konusunda farklı siyasi araçlar yaratma konusunda kafa yorduğunu sanır.

Bir tane örneği var mı?

Lafa gelince "en keskin solcu" görünümü, gerçekteyse ise kürt ulusal harekete yedeklenme ve kuyruğuna takılma. Demoratizme karşıymış da, demokratizm burjuva demokrasisiymiş de, proleteryanın iktidar mücadelesi değilmiş de...

Kuyrukçuluğunu yaptığın ulusal hareket, üstelik bu "demokratizmi" dinci-faşist bir AKP'le birlikte kotarma çabasındayken en küçük bir eleştiri yok, kuyrukçuluktan en küçük bir sapma yok, ama lafa gelinde "şarlatanlık"!

Kimi kandırdığını sanıyor bu kuyrukçu!


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.435
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 25.09.2013- 17:00
Alıntı yaparak cevapla  


Atlamayayım; bu kuyrukçunun kullandığı ifadeye de bir bakın: "AKP faşizminden bahsedenler..."

Nasıl da, "gizli AKP'ci"liğini farkında olmadan ele veriyor!

Birileri AKP'nin faşist olduğundan bahsediyor da, bu kuyrukçu herhalde AKP'nin "eleştirilecek yanları da olsa, demokrat bir parti olduğu"nu sanıyordur. Kuyrukçuluk yaptığı siyasal harekete destek veren ve kendisiyle aynı konumlanış içinde bulunan liberal ve gerici çevreler, kürt ulusal hareketiyle birlikte aynı telden çalıyorlar çünkü!   Öyle düşünmeyecek de, nasıl düşünecek!

Bu kuyrukçu değil mi; Gezi direnişi ortaya çıktığında tıpkı Kürt ulusal hareketini destekleyen kürt aydınları gibi tepki veren ve "AKP giderse milli hükümet gelir, CHP-MHP gelir" diyen" Kısaca "AKP gitmesin" diyen bu kuyrukçu değil miydi?

Sonra da söylediği orda kalır, bir başka başlıkta "hepsi de bir, sosyalistler hükümetlere karşı değil, devlete karşıdır" şeklinde yorumlar yapar.

Şimdi de sosyalist devrim ve proletarya iktidarı imasında bulunuyor!

Keskin solcu görüntüsü verecek ya!


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

bedrettin
[.....]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 30.08.2013
İleti Sayısı: 923
Şehir: Trabzon
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 06.12.2014- 14:24
Alıntı yaparak cevapla  


Ah , şu AKP olmasaydı !

Ah , şu AKP olmasaydı ; herşey nasıl da güllük gülistanlık olacaktı değil mi? Ne Reyhanlı , ne Roboski ,ne de diğer katliamlar...Taşerona değil Büyük Abi'ye yükleneceksin , anlatacaksın ;madem farklıyım diyorsun alternatifi sunacaksın halklara...Taşeron zaten açık açık diyor "ben köleyim ve nereyi gösterirse ABİM ben oraya dört nala giderim"...

Bu kadar mı zor KAPİTALİST-EMPERYALİST sistemin sorgulamasını yapmak ?

Diyelim ki AKP gitti , siyasi yelpazede olanlardan biri geldi hükümet oldu durum değişecek mi ?

Bu düzeniçilikle ne yapacaksınız?

Demem o ki ; NATO, IMF, BM vb. kurumlara gönülden bağlılığı olan bu topraklarda öyle alanlara çıkıp AKP'ye -HAYIR- demekle olmuyor bu işler sayın "sosyalist" ve de "komünistler..."


AKP'yi eleştirmemeleri daha büyük siyaset yapmalarından oluyor! Enternasyonacilikleri de bundan AKP'yi eleştirmek küçük siyaset!


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

proletersosyalist
[Bekir Sami ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 15.09.2014
İleti Sayısı: 716
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 06.12.2014- 22:31
Alıntı yaparak cevapla  


Kuyrukçuları olduğu Kürt Hareketi Akp ile uzlaşı sürecinde olduğu,Akp'ye tam anlamıyla muhalefet etmediği,Akp'den ne koparabilirim anlayışında olduğu için kendileri de Akp karşıtlığını önemsizleştirmeye,bunu da dikkat çekmemesi için en keskin sosyalist söylemleri kullanarak yapmaktalar.

Akp'ye karşı olmak dediğiniz gibi bizzat emperyalizme,onun taşeronuna karşı olmak olduğu gibi diğer taraftan Akp karşıtlığı Sosyalist Cumhuriyet vurgusuyla el ele alındığı için kitleleri politize etmenin,kitlelere dıştan bilinç götürmenin en önemli araçlarından biri.

Soyut bir şekilde emperyalizm tahlilleriyle nereye varılabilir ki? Emperyalizmin somuttaki yansımasını,somutta ne olumsuzluklar getirdiğini,günlük hayatta insanların üzerindeki etkilerini vurgulayalım ve bunu sosyalizm vurgusuyla birlikte ele alalım ki insanlar bilinçlensin.__________________

Bu ileti en son proletersosyalist tarafından 06.12.2014- 22:33 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.

Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

bedrettin
[.....]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 30.08.2013
İleti Sayısı: 923
Şehir: Trabzon
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 06.12.2014- 23:41
Alıntı yaparak cevapla  


Kürt hareketi AKP'yi kendine daha yakın bulduğu için AKP'ye karşı muhalefet yapmıyor. Kuyrukçular da bu yüzden AKP eleştirisine rastlayamıyoruz. Bu durumlarını örtmek için de habire ideolojik kılıf yaratıyorlar kendilerine, bu konuda samimi değiller.

Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Sözde sol-sosyalist forumlar...
 »  Sözde sol-sosyalist forumdan AKP yorumları...

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Sözde sol-sosyalist forumlarda emperyalizm yorumları melnur 2 2719 11.01.2015- 19:29
Konu Klasör Sözde SOL forumdan "Mücadelenin Koşulları" melnur 6 2784 19.09.2013- 16:06
Konu Klasör Sosyalist forumdan, Halk cepheli de aynı, Kaçak da denizcan 4 1943 19.01.2016- 17:53
Konu Klasör Sözde Sol-sosyalist forumlar melnur 14 7346 19.03.2015- 13:13
Konu Klasör Sözde sol-sosyalist forumlarda TKP düşmanlığı... melnur 33 16478 24.10.2014- 06:21

Etiketler   Sözde,   sol-sosyalist,   forumdan,   AKP,   yorumları.


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Sözde sol-sosyalist forumlarda emperyalizm yorumları melnur 2 2719 11.01.2015- 19:29
Konu Klasör Sözde SOL forumdan "Mücadelenin Koşulları" melnur 6 2784 19.09.2013- 16:06
Konu Klasör Sosyalist forumdan, Halk cepheli de aynı, Kaçak da denizcan 4 1943 19.01.2016- 17:53
Konu Klasör Sözde Sol-sosyalist forumlar melnur 14 7346 19.03.2015- 13:13
Konu Klasör Sözde sol-sosyalist forumlarda TKP düşmanlığı... melnur 33 16478 24.10.2014- 06:21

Etiketler   Sözde,   sol-sosyalist,   forumdan,   AKP,   yorumları.


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS