Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Forum Arşivi
 »  İktidar yandaşı bir propaganda filmi Kod Adı: K.O.Z.

Yeni Başlık  Cevap Yaz
İktidar yandaşı bir propaganda filmi Kod Adı: K.O.Z.           (gösterim sayısı: 1.337)
Yazan Konu içeriği

boşluk

denizcan
[devrimci]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 24.12.2013
İleti Sayısı: 2.472
Şehir: Trabzon
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 13.02.2015- 22:03
Alıntı yaparak cevapla  


İktidar yandaşı bir propaganda filmi Kod Adı: K.O.Z.

Kod Adı: K.O.Z. doğrudan Gülen cemaatini hedef tahtasına oturtan ve bu arada Gezi direnişini de karalamaya, itibarsızlaşmaya yeltenen çok saldırgan bir propaganda filmi.

Resim Ekleme

Kaya Özkaracalar - İleri Haber    

Gülen cemaatinin geçen yıl sonlarına doğru gösterime giren yeni sinema hamlesi Birleşen Yollar’ın ardından bu kez de siyasi iktidar yandaşı bir propaganda filmi olan Kod Adı: K.O.Z. bugün (Cuma) sinemalarda vizyona girdi. Ancak misyonunu esas itibariyle cemaati muteber olarak takdim etmekle ifa etmeye yönelen ve bunu yaparken herhangi bir kesime karşı eleştirel bir yönelim içermeyen Birleşen Gönüller’den farklı olarak Kod Adı: K.O.Z. doğrudan Gülen cemaatini hedef tahtasına oturtan ve bu arada Gezi direnişini de karalamaya, itibarsızlaşmaya yeltenen çok saldırgan bir propaganda filmi.

Ülke genelinde toplam 315 salonda gösterime çıkarak bu yıl şimdiye dek en çok sayıda salonda izleyici karşısına çıkan ilk üç yerli filmden biri olan Kod Adı: K.O.Z., her ne kadar açılışında gerçek olay ve kişilerle bir ilgisi olmadığını iddia eden bir uyarı yazısına yer verse de esas itibariyle dönemin MİT müsteşarı Hakan Fidan’ın 2012 Şubat’ında ifade vermeye çağrılmasıyla yaşanan gelişmelerden, en hafif biçimde ifade edecek olursak, ‘esinlenmiş’ olduğu belli olan bir senaryoya sahip. Örtük biçimde BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümü ve açık biçimde Gezi direnişi de senaryoya yan unsurlar olarak monte edilmişler. Bu senaryoyu yazanlar 2013 yolsuzluk operasyonunu ise belki bir sonraki filme saklamak amacıyla, belki de ona bir kılıf uydurmakta zorlanacaklarından endişe ettikleri için filme dahil etmemişler.

BRİTANYA'NIN PİYONU CEMAAT
Kod Adı: K.O.Z., Gülen cemaatine ilişkin olarak çeşitli araştırma ve incelemelerde yıllardır aktarılan örgütlenme modeline üç aşağı - beş yukarı yakın bir modeldeki bir cemaat örgütlenmesi perdeye getirmekle birlikte AKP - Cemaat arasında birkaç yıl öncesine dek var olan suç ortaklığına ilişkin hiçbir göndermeyi, iktidar yandaşı bir filmden beklendiği üzere, içermiyor. Kod Adı: K.O.Z.’da Türkiye başbakanı, Ortadoğu politikası dolayısıyla dış güçleri rahatsız eden bir lider olarak takdim ediliyor. ABD’de yaşayan ve taraftarlarınca “Mehdi” addedilen bir hocanın liderliğindeki bir cemaat ise doğrudan Britanya’nın piyonu olarak resmediliyor. Bu arada Yazıcıoğlu’nu temsil ettiği belli olan bir politikacının kaza süsü verilerek öldürülmesi de bu cemaatin organizasyonu olarak filmde yer alıyor.

VASAT BİR TV DİZİSİ GÖRÜNÜMÜNDE
Biçimsel olarak bir sinema filmi estetiğinden ziyade vasat bir televizyon dizisi görünümü taşıyan, örneğin zum uygulamasına gülünç derecede fazla başvuran Kod Adı: K.O.Z.’da dikkatlerden kaçmaması gereken bir yan nokta ise, Azerbaycan’da Britanya ajanı olarak faaliyet gösteren bir cemaat sorumlusunun başbakana sadık Türk istihbaratının ajanları tarafından düpedüz yargısız infaz ile öldürülmesini son derece doğal, sıradan ve olması gereken bir pratik olarak sunması.

Kod Adı: K.O.Z.’un en pervasız yönü ise bu kez gerçek arşiv haber görüntülerinden türetildiği anlaşılan siyah-beyaz görüntüler eşliğinde perdeye gelen Gezi direnişini, siyasal iktidara sadık polis yöneticilerinin dahli olmadan ve hatta onların ‘sağduyusuna’ rağmen, Britanya’nın talimatı üzerine cemaatin provokasyonu ile yaşanmış bir vaka olarak sunma cüretini kendinde görmesi...

SENARYOUNUN ASIL SAHİBİ BELLİ

Böylesi bir filmin afişlerinde ve kapanış jeneriğinde senaryo sahibi olarak bir şahıs ismi değil, filmin yapım şirketinin adına atfen Parantez yazı grubu ibaresinin yer alması son derece manidar. Bu ‘senaryonun’ asıl sahibinin kim olduğu çok belli aslında...

GRİNİN ELLİ TONU
Bugün vizyona giren yabancı filmler içinde ise izleyici ilgisine en fazla mazhar olacağı peşinen öngörüleni, aynı adlı çok-satar erotik bir ucuz romanın uyarlaması olan Grinin Elli Tonu (Fifty Shades of Grey, 2015). Genç bir kız ile cinsel yönelimi sado-mazo ilişkiler yönünde olan genç bir işadamı arasındaki aşkı konu alan Grinin Elli Tonu, anlatının bağlanışı itibariyle değil ama perdede gösterdikleri açısından anaakım bir Hollywood filminden beklenmeyecek derecede ‘cüretkar’ bir film. Eş zamanlı olarak vizyona giren iktidar yandaşı bir film ile sıradışı erotik bir film arasında gişede yaşanacak yarışı takip etmek ilginç olacak!


Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Forum Arşivi
 »  İktidar yandaşı bir propaganda filmi Kod Adı: K.O.Z.

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör 'Ayla' filmi Kore Savaşı'nı nasıl çarpıtıyor? melnur 2 1178 02.11.2017- 17:01
Konu Klasör Gezi direnişini konu alan 'Artık Yeter' filmi umut 0 1629 05.12.2013- 21:57
Konu Klasör İktidar-Ercan Gündoğan denizcan 0 2002 07.12.2014- 18:41
Konu Klasör Bütün İktidar Sovyetlere bedrettin 5 1419 11.12.2014- 18:04
Konu Klasör 'İktidar perspektifi' nedir ne değildir? melnur 3 732 18.11.2017- 09:01

Etiketler   İktidar,   yandaşı,   bir,   propaganda,   filmi,   Kod,   Adı:,   K.O.Z.


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör 'Ayla' filmi Kore Savaşı'nı nasıl çarpıtıyor? melnur 2 1178 02.11.2017- 17:01
Konu Klasör Gezi direnişini konu alan 'Artık Yeter' filmi umut 0 1629 05.12.2013- 21:57
Konu Klasör İktidar-Ercan Gündoğan denizcan 0 2002 07.12.2014- 18:41
Konu Klasör Bütün İktidar Sovyetlere bedrettin 5 1419 11.12.2014- 18:04
Konu Klasör 'İktidar perspektifi' nedir ne değildir? melnur 3 732 18.11.2017- 09:01

Etiketler   İktidar,   yandaşı,   bir,   propaganda,   filmi,   Kod,   Adı:,   K.O.Z.


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS