Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Siyasi Gündem ve siyasi tartışmalar
 »  Türk askeri Musul'da

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Türk askeri Musul'da           (gösterim sayısı: 1.619)
Yazan Konu içeriği

boşluk

ayhan
[....]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 05.12.2013
İleti Sayısı: 1.092
Şehir: Tekirdağ
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 05.12.2015- 14:33
Alıntı yaparak cevapla  


Türk askeri Musul'da

Resim Ekleme

Bölgedeki askerler değiştirildi...

Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye'nin Kuzey Irak Musul'daki askeri üssünde asker değişimi yaptı. Asker değişimi, IŞİD'e karşı bir operasyon yapılacağı iddialarının gündeme gelmesine neden oldu. Bir diğer iddia ise Asker değişiminin yapıldığı Başika bölgesine Türkiye'nin yeni bir üs kurduğu yönünde oldu. Başika, IŞİD'in kontrolündeki Musul'a 25-30 kilometre uzaklıkta olmasıyla dikkat çekiyor. Bağdat hükümeti ise Irak'a geçen Türk askerlerinin bir an önce ülkeyi terk etmesi için çağrı yaptı.

Değişik kaynaklar asker sayısını farklı açıklarken CNN Türk'ün edindiği bilgilere göre Musul'un Başika bölgesine 1 tabur Türk askeri intikal etti. Asker sayısının 130 civarında olduğu belirtildi. İntikalin koalisyon ülkelerinin bilgisi dahilinde olduğu aktarıldı.

Habertürk'ün bölgedeki kaynaklardan aldığı bilgiye göre ise 2 yıldır peşmergenin eğitimi için Musul yakınlarında bulunan birlikler değiştirildi. Musul'un 25 kilometre yakınlarında bulunan Başika Bölgesi'ne 20-25 tank ve 150-200 komando gönderildi. Asker değişiminin rutin bir işlem olduğu vurgulandı.

DHA'nın haberine göre de 2 yılı aşkın süredir Peşmerge'nin eğitimi için Musul yakınlarında bulunan askeri birliğin değişimi yapıldığı bildirildi. Yaklaşık 150 asker karayoluyla Musul yakınlarındaki Başika bölgesine gitti. Askerlerin intikali sırasında 20 civarında tankın da gönderildiği öğrenildi. 2 yılı aşkın süredir bölgede bulanan askerlerin ise önümüzdeki günlerde Türkiye ye döneceği belirtildi.

Sputnik'in haberine göre, Bağdat hükümeti Irak'a geçen Türk askerlerinin bir an önce ülkeyi terk etmesi için çağrı yaptı.

Bağdat hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Peşmegelerin eğitimi için ülkenin kuzeyine gönderilen Türk askerleri için kendilerinden onay alınmadığını belirtilerek, bu askerlerin geri çekilmesi için Ankara’ya çağrı yaptı.

Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, “Iraklı yetkililer, Türkiye’yi aramızdaki iyi komşuluk ilişkilerine saygı duymaya ve Irak topraklarından çekilmeye çağırmaktadır” denildi.

Açıklamayı Twitter hesabından paylaşan Irak Başbakanı Haydar El İbadi de “Türk askerinin Musul’daki yetkisiz varlığı Irak’ın egemenliğinin ciddi bir ihlalidir” diye yazdı.

Resim Ekleme


"İŞGALCİ"

Öte yandan Irak Parlamentosu Güvenlik Komisyonu Başkanı Musul'a giden Türk askerine "işgalci" dedi.

Türk askerinin Musul civarında konuşlandırıldığına dair haberlerin ardından Irak'tan ilk açıklama geldi. Irak Parlamentosu Güvenlik Komisyonu Başkanı Hakim el-Zamili Türk askerine "işgalci" dedi.

Türk askerinin Musul yakınlarında bir üsse yerleştiği haberleri üzerine Irak'tan açıklama geldi. Irak Parlamentosu Güvenlik Komisyonu Başkanı Hakim el-Zamili, binlerce Türk askerinin Musul civarında bir üsse yerleştirildiği haberin doğru olduğunu kaydetti. Zamili açıklamasının devamında Türk askerine işgalci dedi. Askerlerin Irak'ın egemenliğini hedef aldığını söyleyen Zamili, Irak Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının bu güçleri vurmak için Başbakan Haydar El-İbadi'ye bildirdiklerini, harekete geçmek için emir beklediklerini söyledi.

BARZANİ İLE MUTABAKAT


Hürriyet'ten Uğur Ergan'ın haberine göre ise Türkiye, Musul’un Başika kentinde 600 askerle üs kuruyor.

Mutabakat, eski Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu’nun 4 Kasım’da Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani’yi ziyaretinde imzalandı.

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), iki yılı aşkın süredir Musul’un 32 kilometre kuzeyindeki Başika’da peşmerge güçleri ve diğer IŞİD karşıtı grupları eğiten komando birliği ve tank gücünde nöbet değişimi, Kuzey Irak yönetimi ile varılan bir mutabakatı ortaya çıkardı. Başika’ya Siirt 3. Komando Tugayı’ndan 400 komando gönderildi. Kampta daha önce 90 kadar komando bulunuyordu.

25 tanktan oluşan zırhlı birlikte de nöbet değişimi yapıldı. Tanklar, Trakya’daki zırhlı birliklerden sevk edildi. Başika’ya yerleşen toplam asker sayısı 600’ü buldu. Bölgedeki askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre Başika’daki görev değişimi 2 gün önce yapıldı. Takviyeli görev değişimine ilişkin mutabakata, geçici hükümet döneminde dışişleri bakanı olan Feridun Sinirlioğlu’nun Kuzey Irak’a 4 Kasım’da yaptığı ziyaret sırasında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani ile görüşmesinde varıldı.

oda.tv


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

ayhan
[....]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 05.12.2013
İleti Sayısı: 1.092
Şehir: Tekirdağ
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 05.12.2015- 14:36
Alıntı yaparak cevapla  


Türkler ile Kürtler Musul’a birlikte mi girecek

Resim Ekleme

Birgül Göker Perdisa yazdı

İtalyan “Il Fatto Quotidiano” gazetesinin bugünkü haber başlıklarından biri, “Kürtler Musul’u yeniden ele geçirmeye hazır”.

PierFrancesco Curzi’nin görüştüğü Kuzey Irak Peşmergelerinden sorumlu Qasim Shasho, “yeter ki Başkan Barzani emir versin, hazırız.” diyor.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava desteğini arkasına Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne (KBY) bağlı peşmergeler, 13 Kasım’da Sincar’ı (Şengal) IŞİD'den almıştı.Sincar’ın Kürtler tarafından alınmasından sonra gözler, IŞİD’in kontrolündeki petrol yatağı Musul’a çevrilmişti.

ABD liderliğindeki koalisyon güçleri IŞİD’in kalesi Rakka’yı bomba yağmuruna tutarken, bir tane bile bombanın bugüne dek petrol kuyularıyla zengin Musul’a düşmemiş olması dikkat çekici bir ayrıntı. Tesadüf olmasa gerek! Nedense, birbirleriyle kıyasıya savaşan tüm silahlı gruplar ve koalisyon güçleri petrol kuyularına zarar vermemeye büyük önem gösteriyor.

TÜRKLER İLE KÜRTLER MUSUL’A BİRLİKTE Mİ GİRECEK

Odatv, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Türkiye’nin Musul’daki askeri üssünde asker değişimi yaptığını duyurdu. CNN Türk’ün verdiği bilgiye göre, Musul’un Başika bölgesine 1 tabur Türk askeri intikal etti. Habertürk’ün bölgedeki kaynaklardan aldığı bilgiye göre ise 2 yıldır peşmergenin eğitimi için Musul yakınlarında bulunan birlikler değiştirildi. Musul’un 25 kilometre yakınlarında bulunan Başika bölgesine 20-25 tank ve 150-200 komando gönderildi.

Çeşitli kaynakların verdiği bu bilgiler yanyana konduğunda görülüyor ki, Kürtler Musul’a girmek için hazır, Türkler de hazır... O zaman Türkler ile Kürtler birlikte mi IŞİD güçleriyle savaşıp Musul’u almaya çalışacaklar? Koalisyon güçleri havadan bombalarken, bizim askerler karada çarpışacak. Verilecek canlar yine bizim...

KÜRTLERİN MUSUL’DAN SONRAKİ HEDEFİ ŞİİLERİN KONTROLÜNDEKİ KERKÜK

Her ne kadar Musul’da Kürtler (Türk askeriyle birlikte) ile IŞİD karşı karşıyayken, bir diğer petrol ve doğal gaz zengini kent olan Kerkük’te “düşman” IŞİD değil, ama şii milisler. Irak’ın yönetiminde bulunan Şiiler, Kerkük’te denetimi ellerinde bulunduruyorlar.

Musul’daki IŞİD belası savıldıktan sonra, Kürtlerin Kerkük’e yöneleceği ve Şiilerle çatışacağı ihtimali çok yüksek. Bu durumda Irak, yeni bir iç savaş tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Musul ve Kerkük’ü ele geçirmeleri halinde Kürtlerin ABD’den beklentileri de yüksek. Washington’un ulusal devletlerinin kurulmasına onay vermelerini bekliyorlar.

Birgül Göker Perdisa / İtalya

Odatv.com


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

ayhan
[....]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 05.12.2013
İleti Sayısı: 1.092
Şehir: Tekirdağ
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 05.12.2015- 14:39
Alıntı yaparak cevapla  


Türkiye'ye tehdit: Vurmaya hazırız

Irak'ın Musul bölgesinde, IŞİD'e karşı ılımlı grupların ve peşmergelerin eğitimi için bulunan Türk birliğinde değişim yapıldı. Irak bu değişime sert tepki gösterdi. Türk askerleri, 'işgalci' olarak nitelendirildi, 'vurma' tehdidinde bulunuldu.

  Resim Ekleme

Irak'ta IŞİD'e karşı ılımlı grupların eğitilmesi amacıyla Musul bölgesindeki Türk birliklerinin değişimi dün gece kısa süreli heyecana neden oldu. Genelkurmay kaynakları, "Faaliyetin rutin olduğu ve olağanüstü bir şey olmadığı" bilgisini verirken, Bağdat yönetiminden peş peşe sert mesajlar geldi.

"VURURUZ" TEHDİDİ

Irak Parlamentosu Güvenlik Komisyonu Başkanı Hakim el-Zamili, askeri hareketliliği doğrulayarak, "Türk askeri işgalci" diye konuştu. Türkiye'nin Irak'ın egemenliğini hedef aldığını söyleyen Zamili, Irak Hava Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçaklarının, Türk askerlerini vurmak için, Irak Başbakanı Haydar El-İbadi'den talimat beklediğini söyledi.

IRAK BAŞBAKANI: TÜRKİYE İZİN ALMADI, GERİ ÇEKİLİN

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, nöbet değişimi için Musul'un yakınlarına gelen Türk askeri birliğiyle ilgili, "Sayısı 1 Alay civarında olan Türk askeri birliğinin yanındaki tank ve silahlarla Irak güçlerini eğitme gerekçesiyle izin almadan ülke topraklarına girdiğini öğrendik ve Bu Irak'ın egemenliğine karşı riskli bir ihlaldir" dedi.

Basın ofisinden yapılan açıklamada İbadi, "Türkiye'den komşuluk ilişkisine saygı gösterip derhal Irak topraklarından çekilmesini talep ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

Cumhuriyet


Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Siyasi Gündem ve siyasi tartışmalar
 »  Türk askeri Musul'da

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör ABD Erbil'e askeri üs kuruyor solcu 3 2031 12.02.2015- 08:22
Konu Klasör 200 sosyalist Yunan askeri anılacak tarihselmaddeci 1 2501 31.12.2014- 13:48
Konu Klasör Rusya: Suriye'de askeri üs planımız yok ama... denizcan 14 3881 19.09.2015- 13:37
Konu Klasör PYD Emperyalizmin Askeri Oldu Denebilir mi? proletersosyalist 3 2087 10.12.2014- 08:08
Konu Klasör Ankara'nın askeri olup, Şam'da savaşmayacağız Alisan 0 1620 13.10.2014- 11:19

Etiketler   Türk,   askeri,   Musulda


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör ABD Erbil'e askeri üs kuruyor solcu 3 2031 12.02.2015- 08:22
Konu Klasör 200 sosyalist Yunan askeri anılacak tarihselmaddeci 1 2501 31.12.2014- 13:48
Konu Klasör Rusya: Suriye'de askeri üs planımız yok ama... denizcan 14 3881 19.09.2015- 13:37
Konu Klasör PYD Emperyalizmin Askeri Oldu Denebilir mi? proletersosyalist 3 2087 10.12.2014- 08:08
Konu Klasör Ankara'nın askeri olup, Şam'da savaşmayacağız Alisan 0 1620 13.10.2014- 11:19

Etiketler   Türk,   askeri,   Musulda


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS