Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Sözde sol-sosyalist forumlar...
 »  Kaçak sosyalistmiş, biz yanıldık.

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Kaçak sosyalistmiş, biz yanıldık.           (gösterim sayısı: 1.552)
Yazan Konu içeriği

boşluk

denizcan
[devrimci]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 24.12.2013
İleti Sayısı: 2.472
Şehir: Trabzon
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 29.02.2016- 09:48
Alıntı yaparak cevapla  


Kim demiş ''kaçak sosyalist değil'' diye, Kaçak meğersem sosyalistmiş, biz ona AKP yanlısı', gizli AKP'ci   derken yanılmışısız. Bakın, son yorumunda AKP üzerine neler söylemiş? Bunu söyleyen biri sosyalist değil de nedir? AKP'deki ayrışma ne gibi olumlu sonuç verebilir? Bunu ayrıntıları ve detayları ile açıklayabilir misinzi? sorusuna kaçak efendinin verdiği sosyalist cevap:)

dün erdoğan anayasa mahkemesi kararından memnun olmadığını kendi üslubuyla anlattı. dolayısıyla akp'li diğer yöneticilerle olan görüş farklılığını da göstermiş oldu. yani bir ayrışma olduğu açık. bunun rol gereği olmadığı da ortada.

bu ayrışma tek adamcı politikadan uzaklaşmayla sonuçlanabilir. erdoğan'ın kendi egosu ve kibri ile gözlerinin kör olması ve kendi tek adamlığını dayatması akp'ye de zarar verebiliyor. haziran seçimlerinde o nedenle akp oy kaybetti.

akp'nin tek dayanak noktası halktan gelen desteği. onun dışında ne orduda, ne bürokraside, ne yargıda doğru düzgün desteği, kadrosu, gücü yok. cemaatin vardı, onları da tasfiye etti veya etmeye çalıştı. bunlardan da mahrum kalınca akp'nin elinde bir tek aşırı yüksek oy desteği kaldı. bunu da ancak doğru politikalar üretmeye çalışarak elinde tutabileceğini görüyor akp.

ayrışma, akp'nin yeniden bir parti gibi davranmaya başlamasına, daha demokratik ve kapsayıcı politikalar üretmeye çalışan bir partiye dönüşmesine yol açabilir.

veya erdoğan'ın bir parçalama, dağıtma hamlesi sonucu parçalanmış ve gücü dağılmış bir akp ortaya çıkabilir ve bu da politik alandaki kaosu, kargaşayı yeniden başlatabilir. bu kötü olur. hükumetin, muhalefetin, tüm politik aktörlerin güçsüzleştiği, akılcı ve makul kararları bile alamayacak hâle geldiği, istikrarın bittiği, onun yerini belirsizliğin aldığı böyle bir dönemin kimseye hayrının olacağını beklememek gerekli. belki ordudaki eski darbeci eğilimlere hayrı olabilir.

politika, kendi gücünü toplayıp artırırarak diğer güçleri bölme, parçalama, etkisizleştirme sanatı olarak tanımlanır. kaoslar ve belirsizlikler bütün politik aktörlerin güçsüzleştiği ortamlarda genellikle daha kötü ve daha baskıcı olanların işine yarar. gerçek faşizm böyle durumlarda ortaya çıkar.


http://www.sosyalistforum.net/showthread.php?t=79668&page=4
______________________________________________________


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

ayhan
[....]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 05.12.2013
İleti Sayısı: 1.092
Şehir: Tekirdağ
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 29.02.2016- 10:04
Alıntı yaparak cevapla  


Tek adamlık Türkiye'ye değil de, AKP'ye zarar veriyormuş, Erdoğan olmazsa AKP çok iyi şeyler yapmaya devam eder diyor, olumlu sonuç da buymuş. Hakkını yemeyelim, kendini sosyalist olarak göstermeyi becerebiliyor.

Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

hakkı
[vatanız]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 08.08.2014
İleti Sayısı: 1.232
Şehir: İzmir
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 29.02.2016- 11:19
Alıntı yaparak cevapla  


Alevliyıldız AKP nin analizini yapmış ve AKP kendini nasıl kurtarır konusunda bir düşünce üretmiş Bu tür düşünceler ortalıkta çok dolaşıyor hatta bu gün Erdoğan karşıtları AKP liler bile bunları söylüyor.
Yani Alevliyıldız bilinenlerin dışında bir şey söylemiyor. Bunun için sosyalist olmaya gerek yok.

Ama bir de basına çok sızmayan AKP lileri dinlediğimizde Bizim gerçek oylarımız % 25 diyorlar yani AKP. CHP den daha fazla oya sahip bir parti değil.
Sorun diğer oyların nasıl aldığıdır.


Onuda açıklıyorlar iktidarda olmanın iktidarda kalmanın avantajları.

Bu durumda Bir AKP analizinden çok iktidarın sunduğu nimetlerin analizini yapmak gerekiyor . Zaten AKP özellikle Erdoğanın iktidarı vermemek olarak bilinen kasım seçimleri bunu anlatmıyor mu

Bence derin derin AKP analizinden çok iktidarın avantajlarının analizini yapmak gerekir İşte Alevliyıldız bunu atlıyor.
Dün 17-25 aralık olarak bilinen cemaat Erdoğan kavgası. Bu gün Erdoğan ve tasviye edilen AKP liler kavgası bundan başka bir şey değil İktidar kavgası .

Her kes biliyorki İktidar yoksa AKP ve kalıntıları yoktur.
Muhalefet bile bunu anlamış Erdoğan Davutoğlu arasına çomak sokmak için gayret içinde.
__________________

Bu ileti en son hakkı tarafından 29.02.2016- 11:25 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.

Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

denizcan
[devrimci]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 24.12.2013
İleti Sayısı: 2.472
Şehir: Trabzon
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 01.03.2016- 10:33
Alıntı yaparak cevapla  


Kaçak efendinin ''olumlu'' olarak gördüğü şey AKP'nin tek başına iktidarını sürdürmesi. AKP'nin gitmesi adama kabus gibi geliyor. O derece AKP'ci. ''Benim AKP'ci yazımı bulamazsınız'' falan diyor ancak bira sıkıştırıldığında hemen AKP'yi savunmaya başlıyor. Oral Çalışlar gibi. Oral Çalışlar döneğine sorsalar o da AKP'ci değildir. Sosyalist olduğunu bile söyler. Bizim Kaçak efendi de öyle, AKP'nin bütün siyasetlerinin savunuculuğuna soyunmuş, bütün AKP'ciler gibi sol düşmanlığını meslek edinmiş. Yaptığı tek şey bu. Burada önce solcu olduğunu söylemişti, sonra ilerici olduğunu söyleyip daha fazla ileri gidememişti. Sosyalist forumu dişine göre bulmuş olacak, orada soranlara ''sosyalistim'' diyor:) Bu yazısı da Kaçak efendinin ne kadar sıkı bir sosyalist olduğunu gösteriyor. Suriye yanmış yıkılmış, emperyalizm ülkeyi baştan sona harap etmiş,yıkmış, yakmış bizim Kaçak efendi bir sosyalist olarak hala AKP'nin Suriye politikasına desteğe devam ediyor. Sonra da kalkıyor, ben hiçbir yazımda AKP'yi desteklemedim diyor. AKP'nin parçalanıp dağılmasının olumlu yanı olarak da AKP'nin daha fazla güçleneceğini söylemesi bile onun ne kadar sıkı sosyalist olduğunu gösteriyor.

Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

hakkı
[vatanız]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 08.08.2014
İleti Sayısı: 1.232
Şehir: İzmir
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 01.03.2016- 11:24
Alıntı yaparak cevapla  


Bazı yazılar vardır yazının özelliği ayrıntılardadır yazı özünde devleti ve sistemin çıkarlarının nerde olduğunu anlatır iktidardaki partinin çıkarları olarak anlaşılır.

İşte Suriye politikası da tam bu düşünceye oturur.

Türkiye 2011 de İngiltere italya faransa iş birliği ile Libyaya saldırması sonucunda çok para kaybetti tam 16 milyar dolarlık işi potansiyelini kaybetti .Çok mütait malzemelerini bile alamadan kaçmak zorunda kaldı .
Türkiye Sovyetler yıkıldıktan sonra emperyalist olma istekleri çoğaldı bu istek Özalla başladı.
Ama hiç kazanamadı   ne Azerbeycanı ne arap dünyasında kazançlar sağlayamadı .
İşte Suriye politikası bu hevesle başladı. Ama ne NATO yu ne diğer itifaklarını yanına çekemedi.

Yine NATO yu yanına çekmek için Rus uçağını düşürdü bu seferde Rusya ile olan ilişkilerini ticaretini kaybetti.

Başladığı yerden de geri dönemedi ve kayıpları çok büyük oldu
Bu sadece AKP nin politikası değil Ta ANAP tan bu yana devletin sistemin politikası buna karşı çıkanlara bakınca anlaşılıyor Atatürkün yurtta sulh Cihanda sulh siyasetini öne sürüyorlar o günden bu güne derelerden çok sular aktı arada koca dünya savaşı ve sosyalist blok doğdu ve yıkıldı.

Türkiye ye en büyük kazığı NATO. ABD ve AB attı.

Bunlar devlet ve sistemin politikaları AKP değil sadece AKP iktidarda ve parlemento da güçlü .
Bunu anlatmak AKP yi savunmak değil sistemin analizini yapmaktır .

Bu durumdan menfaat sağlayacaklar vardır kaybedeceklerde vardır Belki bunu anlatmak istemektedirler  


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.561
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 01.03.2016- 17:26
Alıntı yaparak cevapla  


Sn.Kaçak'ın sosyalist olmadığı çok açık, solcu da değil. Sn.Kaçak'ı yıllardır yazıyazforum'dan beri tanıyor, biliyoruz. Sn.Kaçak her konuyu hiçbir zaman bütünle ilişkilendirmeden ve genellikle sağ/liberal çevreleri okuyup dinleyerek yorumlayan bir arkadaşımız. Pek çok forum dolaşıp durdu, hepsinde yazamaz hale geldi ve sonunda SF'de kendine yer buldu. SF'ye ve kendisine ''hayırlı olsun'' diyerek gerçekte şu soruyu sormak gerekiyor; Sn.Kaçak ( Alevliyıldız) sosyalist değil de, SF sosyalist mi, sosyalist bir yönetime mi sahip?

SF'nin sosyalist bir site olmadığını, yöneticilerinin hemen hemen tamamının ve üyelerinin çok büyük bir çoğunluğunun kürt ulusalcılığına biat eden bir anlayışı savunduklarını ve egemen iklimin de sosyalizm değil kuyrukçuluk olduğunu biliyoruz. Bu gerçeğin zamanla anlaşılması foruma soldan üye kaybettirmişti. Solun oradan kopmasıyla birlikte forum tamamen kürt milliyetçilerinin daha fazla görünürlük kazandığı bir site konumuna geldi. Bu durum SF yönetimi tarafından ''müşteri'' azalması olarak yorumlanmıştır. Bu yüzden kovulan veya uzaklaştırılan solcuların yerini doldurmak için farklı formata geçeceklerini söylemişlerdi. Farklı formatın da, ''ne olursan ol gel, sola, sosyalizme düşman olsan da gel'' şeklinde olduğunu gördük. Zaten o yönetimle, solun sosyalizmin ne olduğundan habersiz ''reis''inin yönetiminde başka türlüsü de olamazdı.

Sn.Kaçak'ın yazısını değerlendirmenin bir anlamı yok. O yazıyı bir liberal bile yazmaz. Tipik AKP medyasının herhangi bir kalemşörünün yapabileceği bir yorum o. Aklını AKP'ye teslim etmiş bir zihnin yorumu. AKP'nin parçalanmasından çıkabilecek ''olumluluğu'', zihninde,   daha iyi bir AKP'ye evrilme olarak tasarımlayan birinin gizli AKP'ciliği de kalmamış demektir. Çok da şaşırmamak gerek, Sn.Kaçak böyle de, SF böyle değil mi? Yıllardır kürt kuyrukçuluğu altında AKP'ye olumlu bakılmıyor muydu? Ülke adım adım faşizme yuvarlanırken onlar AKP'yle değil, İP'le, CHP'yle, solla, bilimsel sosyalizmle, Marksizmle uğraşmıyorlar mıydı?


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

denizcan
[devrimci]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 24.12.2013
İleti Sayısı: 2.472
Şehir: Trabzon
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 02.03.2016- 12:38
Alıntı yaparak cevapla  


Kaçak efendi kendisinin AKP'ci olmadığını çok söylüyor. Burada da söylüyordu, sosyalist forumda da. Bana göre bu konuda samimi. ''Ben AKP'ci değilim, sosyalistim'' sözünü bu kadar tekrarlayan biri, AKP'ci olmadığını ve sosyalist olduğunu sanıyordur. Kaçak efendi bence de AKP'ci değil ve Kaçak efendi bence sosyalist:) Tek kusuru AKP'ciliğin ve sosyalist olmanın ne anlama geldiğini bilmiyordur. Parapsikolojiye, ruhlar alemine, reenkarnasyona merak sardığı için bundan sonra da öğrenemeyecektir. Fırsat bulursa cinler ve periler dünyasından bile bilgiler verebilir. Solcuların ondan öğrenecekleri çok şey var. O da bunu anladığı için sürekli sola akıl vermeye çalıştığını söylüyor. Aynı zamanda bu kadar da iyiliksever:)

Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Sözde sol-sosyalist forumlar...
 »  Kaçak sosyalistmiş, biz yanıldık.

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Kaçak'dan Veda... Kaçak 6 1924 06.10.2013- 12:44
Konu Klasör Sn.Kaçak uzaklaştırılmıştır. melnur 10 5518 09.01.2015- 01:59
Konu Klasör Kaçak engellenmiştir. umut 6 1768 11.01.2016- 14:49
Konu Klasör Sn. Kaçak için uyarıdır. melnur 1 1796 12.02.2014- 20:07
Konu Klasör Kaçak bir kez daha uzaklaştırılmıştır. melnur 10 244 26.11.2018- 20:49

Etiketler   Kaçak,   sosyalistmiş,   biz,   yanıldık.


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Kaçak'dan Veda... Kaçak 6 1924 06.10.2013- 12:44
Konu Klasör Sn.Kaçak uzaklaştırılmıştır. melnur 10 5518 09.01.2015- 01:59
Konu Klasör Kaçak engellenmiştir. umut 6 1768 11.01.2016- 14:49
Konu Klasör Sn. Kaçak için uyarıdır. melnur 1 1796 12.02.2014- 20:07
Konu Klasör Kaçak bir kez daha uzaklaştırılmıştır. melnur 10 244 26.11.2018- 20:49

Etiketler   Kaçak,   sosyalistmiş,   biz,   yanıldık.


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS