Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Marksizm ve sosyalizme ilişkin sorular ve yanıtlar
 »  azınlıkların türk sayılması

Yeni Başlık  Cevap Yaz
azınlıkların türk sayılması           (gösterim sayısı: 2.868)
Yazan Konu içeriği

boşluk

companerojuan
[companerojuan]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 16.03.2016
İleti Sayısı: 1
Şehir: Gizli
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 16.03.2016- 21:15
Alıntı yaparak cevapla  


benim sorum şu bu ve bir kaç forumda okuduklarıma binaen lozan da geçen ve azınlıkların tamamen turk sayılması durumu cogu kisi tarafından sol fraksiyona ters olduğu söylenmiş peki ama bu madde sayesinde ırksal catışmalar engellenmiş ve ırk diye bir şey olmadığı gibi düşünülebilir aslında bu madde sol idaellerine uymaktadır bence sizin fikriniz nedir bu konuda?

Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

munzur
[....]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 19.12.2013
İleti Sayısı: 1.088
Şehir: Gizli
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 16.03.2016- 21:46
Alıntı yaparak cevapla  


 Alıntı Çizelgesi: companerojuan yazmış

benim sorum şu bu ve bir kaç forumda okuduklarıma binaen lozan da geçen ve azınlıkların tamamen turk sayılması durumu cogu kisi tarafından sol fraksiyona ters olduğu söylenmiş peki ama bu madde sayesinde ırksal catışmalar engellenmiş ve ırk diye bir şey olmadığı gibi düşünülebilir aslında bu madde sol idaellerine uymaktadır bence sizin fikriniz nedir bu konuda?Dünya tarihinde toplumların gelişme dönemlerinde ne yaşanmışsa bizde de yaşanan odur. Ulus devlet vatandaşlarının etnik kökeni ne olursa olsun hepsi o ulus devletin vatandaşları sayılır. Bizde de böyle olmuştur. Türk sözcüğü vatandaşlık kimliğidir. Ortak kimliktir. Bizde etnik kimliğin adı olarak da kullanıldığı için prpblem olmuştur. Cumhuriyet bu konuda doğru yapmıştır. Uygulamadaki yanlışlıklar yapılanın yanlış olduğunu göstermez. İmparatorluğun küllerinden doğan bir cumhuriyette pek çok etnik kökenli insanların birarada olabilmesinin başka bir yolu da yoktu. Sol düşüncenin bu gerçeğe karşı çıktığını da düşünmüyorum. Tarihsel gelişmenin sonucu.

Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

umut
[umut yarın]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 12.09.2013
İleti Sayısı: 3.226
Şehir: Gizli
Durum: üye uzaklaştırılmış

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 16.03.2016- 22:10
Alıntı yaparak cevapla  


 Alıntı Çizelgesi: companerojuan yazmış

benim sorum şu bu ve bir kaç forumda okuduklarıma binaen lozan da geçen ve azınlıkların tamamen turk sayılması durumu cogu kisi tarafından sol fraksiyona ters olduğu söylenmiş peki ama bu madde sayesinde ırksal catışmalar engellenmiş ve ırk diye bir şey olmadığı gibi düşünülebilir aslında bu madde sol idaellerine uymaktadır bence sizin fikriniz nedir bu konuda?Lozan maddelerinden haberim yok ancak, azınlıkların türk sayılması değil de türk vatandaşı sayılmasını kabul etmişlerdir.

Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

hakkı
[vatanız]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 08.08.2014
İleti Sayısı: 1.232
Şehir: İzmir
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 17.03.2016- 11:00
Alıntı yaparak cevapla  


Lozan anlaşması. 1922 de başlamış 1924 te yürürlüğe girmiştir

Azınlıklar: Lozan Barış Antlaşması'nda azınlık, Müslüman olmayanlar olarak belirlenmiştir. Tüm azınlıklar Türk uyruklu kabul edildi ve hiçbir şekilde ayrıcalık tanınmayacağı belirtildi. Antlaşmanın 40. maddesinde şu hüküm yer almıştır: "Müslüman olmayan azınlıklara mensup Türk uyrukları, hem hukuk bakımından hem de uygulamada, öteki Türk uyruklarıyla aynı işlemlerden ve aynı güvencelerden yararlanacaklardır. Özellikle, giderlerini kendileri ödemek üzere, her türlü hayır kurumlarıyla, dinsel ve sosyal kurumlar, her türlü okullar ve buna benzer öğretim ve eğitim kurumları kurmak, yönetmek ve denetlemek ve buralarda kendi dillerini serbestçe kullanmak ve dinsel ayinlerini serbestçe yapma konularında eşit hakka sahip olacaklardır."[6] Batı Trakya'daki Türklerle, İstanbul'daki Rumlar dışında, Anadolu ve Doğu Trakya'daki Rumlar ile Yunanistan'daki Türkler'in mübadele edilmeleri kararlaştırıldı.Wikipedi

Bunun dışında= .sınırlar, adalar, boğazın durumu, Osmanlının borçları, savaş tazminatı, yabancı (hiristiyan) okullar ve tapınaklar görüşüldü.

Burada özellik Müslüman ve Müslüman olmayan ayrımıdır. Müslüman olanlar türk kabul edilmiştir. Bu özellik osmalıdan kalıntıdır .
Cumhuriyetten sonra bir çok yapancı uyruklu kişilerin mal varlığına el konulmuş ve sürülmüştür .Bunun için çeşitli tahrikler ve menfaatler söz konusudur.

Bu günün sorunu bu değildir bu gün farklı bir siyaset uygulanmakta ve farklı bir hak talebi gündemdedir.


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

denizcan
[devrimci]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 24.12.2013
İleti Sayısı: 2.472
Şehir: Trabzon
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 17.03.2016- 20:48
Alıntı yaparak cevapla  


 Alıntı Çizelgesi: companerojuan yazmış

benim sorum şu bu ve bir kaç forumda okuduklarıma binaen lozan da geçen ve azınlıkların tamamen turk sayılması durumu cogu kisi tarafından sol fraksiyona ters olduğu söylenmiş peki ama bu madde sayesinde ırksal catışmalar engellenmiş ve ırk diye bir şey olmadığı gibi düşünülebilir aslında bu madde sol idaellerine uymaktadır bence sizin fikriniz nedir bu konuda?Bizim forumumuzda okumamışsındır, ben hatırlamıyorum. Solcular ırksal mücadeleyi savunmazlar. Her etnik kökene göre devleti de savunmazlar. Solcular etnik kökenine bakmadan sınıf mücadelesinden yanadırlar. Etnik mücadeleye alkış tutanlar kendilerini solcu sananlardır.

Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

hakkı
[vatanız]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 08.08.2014
İleti Sayısı: 1.232
Şehir: İzmir
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 26.03.2016- 11:52
Alıntı yaparak cevapla  


 Alıntı Çizelgesi: companerojuan yazmış

benim sorum şu bu ve bir kaç forumda okuduklarıma binaen lozan da geçen ve azınlıkların tamamen turk sayılması durumu cogu kisi tarafından sol fraksiyona ters olduğu söylenmiş peki ama bu madde sayesinde ırksal catışmalar engellenmiş ve ırk diye bir şey olmadığı gibi düşünülebilir aslında bu madde sol idaellerine uymaktadır bence sizin fikriniz nedir bu konuda?Bu konuda benim fikrim azınlıklara yapılan saygısızlıktır.

Devletler bütün azınlıkları tekleştirerek kendi çatısı altında birleştirir bunu yaparken de hiç kimseye bir şey sormaz onların izinlerini almaz.

Halbuki bütün azınlıkların bir çok ortak noktaları ve çok az ayrılıkları vardır .Ama devletler her zaman çabbardır ve hükmü de güçsüzlere geçer

Bu adaletsiz durumu gerçekleştirmek isteyen devletler kendine bir kılıf bulur ırksal, kültürel, inanaçsal çatışmaları önlemek için bunları yaptığını söyler. Küllüyen yalandır.

Amacı bütün toplumu kolay biçimde yönetmektir. Ama yaptığı baskıyı sindirme ve asimilesyonu saklayamaz bir gün mızrağın   çuvala sığmadığını görür ve devlet terörünü uygulamaya devam eder..

Doğrusu gönüllü entegrasyondur.


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

yorum2006
[yorumcu]

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 15.08.2013
İleti Sayısı: 783
Şehir: Gizli
Durum: Gizli

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 11.11.2016- 05:39
Alıntı yaparak cevapla  


Lozan müzakerelerinde "azınlık" konusunu ortaya atan ve bunu ısrarla sözleşmeye sokan Türkiye tarafı değil, emperyalist batıdır. Türkiye ise bunun Batı'nın istediği şekilde formüle edilmemesi için uğraş vermiş ve büyük ölçüde başarmıştır.

Emperyalist Batı'nın amacı atlama taşı olarak kullandığı ve ileride de kullanmak istediği Hristiyan azınlıkları ön plana çıkarmaktır. Zaten Lozan anlaşmasında "azınlık" derken de bunlar anlaşılıyor.

Bunların "Türk tebası" olduğunun vurgulanması, yeni Türkiye'nin bağımsız ve egemen bir devlet olduğunu belirtmek içindir. Lozan sözleşmesinde kimse bunlara siz Türk "etnisitesine" bağlısınız filan demiyor. Burada "uyruk" tan, yani"vatandaşlık" tan söz ediliyor ki, yazılan yerindedir.

Günümüzde "etnikçiliği" kaşıyanlar, şunu iyi bilsin. Sosyolojide net olarak tanımlanan bir "etnik grup" kavramı yok. Antik Yunanca'da sözcüğün anlamı halk. Ancak bu sözcük çok anlam değiştiriyor. Avrupa'da 19. yüzyılda Hristiyan olmayan, pagan gruplara etnik grup deniliyor. Günümüzde ulusal devletin çoğunluğunu oluşturan kesimin kültürel özelliklerinden farklı özellikler gösterenler için "etnik" grup deniliyor. Ancak Lozan anlaşması öncesi ve anlaşmada tartışmanın odak noktası dindir. Tüm dinler de değil, Hristiyanlar ile Müslümanlar. Hatta Hristiyan derken öncelikle Rumlar ve biraz Ermeniler. Orada Yahudiler hiç gündeme gelmediği gibi, Hristiyan Süryaniler veya Latin kökenli levantenler de hiç gündeme gelmemiştir.

Daha sonra yapılan mübadelede de Hristiyanlar ile Müslümanlar takas edilmiştir. Yunanistan'dan gelenlerin hepsi Türk değildir. Anadolu'dan da Hristiyan Türk olan Karamanlılar Yunanistan'a gönderilmiştir. Günümüzde etnikçilik taslayanlar önce bunları öğrensin.


__________________

Bu ileti en son yorum2006 tarafından 11.11.2016- 05:42 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.

Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Marksizm ve sosyalizme ilişkin sorular ve yanıtlar
 »  azınlıkların türk sayılması

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Kürt ve Türk milliyetçiliği melnur 0 1027 08.01.2017- 09:33
Konu Klasör Türk askeri Musul'da ayhan 2 1455 05.12.2015- 14:39
Konu Klasör 1908 Jön Türk Devrimi solcu 2 2825 30.10.2017- 10:10
Konu Klasör “TÜRK SOLU”NUN ARKASINDA KİM VAR? ayhan 1 2317 21.07.2014- 15:03
Konu Klasör Türk ordusu AKP'ye desteğini çekmiştir ayhan 4 1708 24.08.2015- 12:05

Etiketler   azınlıkların,   türk,   sayılması


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Kürt ve Türk milliyetçiliği melnur 0 1027 08.01.2017- 09:33
Konu Klasör Türk askeri Musul'da ayhan 2 1455 05.12.2015- 14:39
Konu Klasör 1908 Jön Türk Devrimi solcu 2 2825 30.10.2017- 10:10
Konu Klasör “TÜRK SOLU”NUN ARKASINDA KİM VAR? ayhan 1 2317 21.07.2014- 15:03
Konu Klasör Türk ordusu AKP'ye desteğini çekmiştir ayhan 4 1708 24.08.2015- 12:05

Etiketler   azınlıkların,   türk,   sayılması


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS