Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Siyasi Gündem ve siyasi tartışmalar
 »  AKP iktidarının sonu

Yeni Başlık  Cevap Yaz
AKP iktidarının sonu           (gösterim sayısı: 1.263)
Yazan Konu içeriği

boşluk

ayhan
[....]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 05.12.2013
İleti Sayısı: 1.092
Şehir: Tekirdağ
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 01.04.2016- 11:09
Alıntı yaparak cevapla  


AKP iktidarının sonu
Merdan YANARDAĞ


AKP iktidarı ve Tayyip Erdoğan hızla sonu doğru yaklaşıyor. Çünkü Erdoğan’ı ve AKP’yi iktidara getiren bütün iç ve dış dinamikler değişmiş durumda. Erdoğan ve siyasal islamcı ekibin bu nesnel gerçekliğe daha fazla direnmesi mümkün görünmüyor. Ancak öznel durum ile nesnellik arasında bir açı bulunuyor.

Erdoğan’ın son ABD gezisi bu iflasın açık bir göstergesi oldu. Bu gezide ortaya çıkan tablo, Türkiye iç siyasetindeki dengeleri de hızla değiştirecektir. Reza Zarrab’ın tutuklanması bu tablonun bir parçasıdır. Dengelerin değiştiğini orta vadede değil, kısa vadede göreceğiz. Nesnel duruma uygun önzel koşullar ise hızla şekillenmeye başlayacaktır.

Şurası çok açık ki; ABD ve Batı’ya yaslanarak, küresel “musevi sermayesi”nin desteğini alarak, dahası onların bütün kirli işlerini görmek için yüz kızartıcı anlaşmalar yaparak iktidara gelme, devleti ele geçirdikten sonra kendisini iktidara getiren güçlere kazık atarak islamcı bir rejim kurma stratejisi tam anlamıyla çöktü.

Erdoğan’ın son ABD gezisinde sergilenen zavallılık, bu strateji ve ahlakın çöktüğünün en açık kanıtlarından biridir. ABD’deki etkili Yuhudi kuruluşlarının verdiği ve Erdoğan’ın daha önce iade edeceğini cümle aleme duyurduğu, “Cesaret” ve “Üstün Hizmet” madalyalarını boynuna yeniden takarak kapı kapı dolaşması bu zavallılığın dibe vurmuş halidir.

Öyle anlaşılıyor ki; Erdoğan ve AKP’nin altındaki iktidar halısı çekilmiştir. Sorun artık bir seçenek oluşturmaktır. Zorluk şimdilik bu noktadadır ve “öznel durum” diye işaret ettiğim sorun budur. Ancak bu sorunun aşılması hiç de zor değildir.

Eğer başka bir seçenek oluşturulamaz veya ortaya çıkmazsa, Erdoğansız bir AKP ya da AKP’nin parçalanması ile ortaya çıkacak yeni bir oluşum seçenekler arasındadır. Bu, kimseye hayrı dokunmayacak bir restorasyon iktidarı, üstelik kısmi bir restorasyon hükümeti olacaktır.

Bu nedenle asıl sorun, Türkiye’nin bütün ilerici güçlerinin, aydınlanmacılarının ve emekçilerinin devrimci seçeneğini oluşturmaktır.

Ancak şu bilinmelidir ki, Erdoğan ve kadrosu kolay kolay pes etmeyecektir. Çünkü, ağır bir hesap sorma dalgasıyla karşılaşma olasılıkları çok yüksek ve bunu kendileri de bilmektedir. Bu nedenle Erdoğan ve kadrosu, geleceklerini güvenceye alacak yeni bir anayasa ve başkanlık sistemi konusunda sonuna kadar direnecektir.

Direnecektir çünkü; Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kliği çok korkuyor. Bu korkunun sinirlerini fena halde bozduğu, bütün dengelerini yitirdiği ve öfke kontrolünü kaybettiği anlaşılıyor.

Erdoğan, iktidarı kaybetmekten korkuyor. Kendisinden hesap sorulmasından, yargılanmaktan ve hapse girme olasılığından ödü patlıyor. Çünkü halka karşı suç işlediğini, cumhuriyeti hukuk dışı yöntemler ve siyasal sahtekarlıkla yıktığını, sinsice yasaları çiğnediğini, hükümetinin yolsuzluk batağına gömüldüğünü, siyasal İslamcı rejim projesinin bütün dünyada bir fiyaskoya dönüştüğünü ve nihayet kişisel olarak kaynağını açıklamakta zorluk çekecek ölçüde zenginleştiğini biliyor.

Erdoğan işte bu nedenle saldırganlaşıyor, en küçük bir eleştiriye bile tahammül edemiyor. Korkunun iliklerine işlediği görülüyor. Bağırıyor, çağırıyor, tehdit savuruyor, hakaret ediyor ve öfke kusuyor. Belli ki, Erdoğan’ın ihtiraslarıyla kalibresi arasında bir uçurum bulunuyor. Bu açığını saldırganlaşarak, kendisine karşı çıkan herkesi, her toplum kesimini tehdit ederek; muhalefeti bastırarak, korku yayarak ve gazetecileri tutuklatarak kapatmaya çalışıyor.

Çözüm, etkili bir muhalefet hareketi yaratarak Erdoğan ve AKP karşısında gerçek bir seçenek oluşturmaktan geçiyor. Bunun yapmak tarihsel bir sorumluluk oluyor.   Çünkü AKP hızla kaçınılmaz sonuna doğru yaklaşıyor ve biz bir seçenek yaratamazsak, küresel sermaye ve yerli ortaklarının kendi seçeneklereni hazırlayacağını bilmemiz gerekiyor.

AKP’nin yolun sonuna geldiği, dirense bile bu sondan kaçamayacağı açıktır. Erdoğan ve partisinin siyasal ömrünü uzatacak tek şey; muhalefetin, özellikle CHP’nin beceriksizliği, toplumcu ve devrimci güçlerin basiretsizliği, siyasal yetersizliği ve süreci doğru okuyamamaktan kaynaklanacak yanlış siyasetleri olacaktır.


Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Siyasi Gündem ve siyasi tartışmalar
 »  AKP iktidarının sonu

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör AKP iktidarının polis ordusu! proleter 0 1306 07.06.2014- 21:35
Konu Klasör Suriye krizi AKP iktidarının sonunu hazırlıyor denizcan 0 1167 14.02.2016- 18:13
Konu Klasör Bildiğimiz AKP’nin Sonu umut 1 1536 22.03.2015- 10:03
Konu Klasör HDP projesinin sonu (mu)? melnur 2 482 06.03.2018- 09:34
Konu Klasör Bildiğimiz AKP’nin Sonu umut 3 1611 15.03.2015- 17:43

Etiketler   AKP,   iktidarının,   sonu


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör AKP iktidarının polis ordusu! proleter 0 1306 07.06.2014- 21:35
Konu Klasör Suriye krizi AKP iktidarının sonunu hazırlıyor denizcan 0 1167 14.02.2016- 18:13
Konu Klasör Bildiğimiz AKP’nin Sonu umut 1 1536 22.03.2015- 10:03
Konu Klasör HDP projesinin sonu (mu)? melnur 2 482 06.03.2018- 09:34
Konu Klasör Bildiğimiz AKP’nin Sonu umut 3 1611 15.03.2015- 17:43

Etiketler   AKP,   iktidarının,   sonu


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS