Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Sözde sol-sosyalist forumlar...
 »  SF'de Hasan Karataş'ın bir yazısı üzerine...

Yeni Başlık  Cevap Yaz
SF'de Hasan Karataş'ın bir yazısı üzerine...           (gösterim sayısı: 1.883)
Yazan Konu içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.426
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 12.08.2016- 06:08
Alıntı yaparak cevapla  


SF'de Sn.Hasan Karataş, bildiğim kadarıyla uzun bir aradan sonra bir yazı yazmış, ''Türkiye devleti yine kırıldı...'' başlığıyla.

http://www.sosyalistforum2.net/showthread.php?p=377139#post377139

Darbe kalkışmasını, CHP'nin mitingini, bu mitinge katılan solu kendi üslubunca eleştirmiş. Bu konuda söylenecek çok şey olabilir de, ben daha çok yazısını sonlandırdığı iki paragrafa takıldım.

Şöyle:

Ben bu süreçte endişeye kapılmayı çok anlamlı bulmuyorum. Bu devletlerin ve sermayenin insan yaşamından ayrılmasının ters biçimidir. Hayallerimiz çok güzeldi. Dünya sosyalizme geçecekti ve devletler sönümlenerek hayatımızdan çıkacak ve insanlık komünizme geçecekti.

Öyle olmadı. Biz sosyalizme geçemedik. Devletler ve ekonomiler, kırılarak hayatımızdan çıkmaktadır. Eski hayallerimize kıyasla, komünizm ufukta ve daha yakında görünmektedir. Ancak eski hayallerimize kıyasla, çok daha zor meşakkatli günler bizleri beklemektedir.


Bu iki paragraf için çok şey yazılabilir elbet, uygun bir zamanda da eleştiririz. Ama benim merak ettiğim, yazısında olumlu gösterilebilecek hiçbir değini olmamasına rağmen ''endişeye kapılmayı çok anlamlı'' bulmaması! Yazısında bu konuda en küçük bir ima bile yok. Üstelik sosyalizme geçmek, devletin sönümlenmesi ve komünist toplum doğrultusu da bir hayal olarak nitelenmiş. Ve ayrıca, Bizi, o biz de kimse ve hangi siyasi anlayış ise ''çok daha zor ve meşakkatli günler bekliyorsa'' neden kaygı duymayalım ve yakın-uzak artık nasıl bir nitelemeyse dünya neden bugünkünden daha güzel olsun?

Neden ve nasıl?


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

owert
[İşçi ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 25.11.2013
İleti Sayısı: 257
Şehir: Antalya
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 12.08.2016- 17:58
Alıntı yaparak cevapla  


Evet yazıda böylesi ''Ben bu süreçte endişeye kapılmayı çok anlamlı bulmuyorum.''çok daha zor meşakkatli günler bizleri beklemektedir.'' bir çelişki var melnur bende olkudum .

Bu arada Öcalan alıntıları ile tartışmalar ortaya çıkmış.

Bugüne kadar farkındamısınız bilmem ama Öcalanın yazdıklarını kimse sol içinde tartışmaz. Onun yazdıklarına ,kimse önem vermez verenler hem de tapınırcasına apoculardır. Çünkü Aponun yazdıklarını sol cenah deli saçması olarak görür. Böyle olduğu içindir ki sürekli bana şunu sorarlar bu cenaha yakın olanlar ''sen aponun yazdığı kitapları okudunmu? '' Evet hepsini okumadım okuduklarımdan da   ilgimi çeken düşünce derinliği olan birşey göremediğim gibi deli saçması düşünceleri gördüm. Onu İmralıdan konuşmaları bile bu kitapların sayfalarını açılmasını engeliyor. Yani bu kadar deli saçması olabilir .

Şimdi Cizire beton mahlaslı arkadaş gerçekten takdire şayan ile onun alıntılarını alıp ''savunmaya hazırım ''diyen olarak ortaya çıkıyor. Helal olsun yürekli cocukmuş. Ne yazık onun kitaplarını okuyupta kafası yatanlar bu arkadaş kadar cesaretli değillerdi.

'' tüm toplumsal inşalar zihniyet ürünüdür A.öcalan.s.31

H.Doludizgin ,ann4kist mahlaslı arkadaşlar bu kadar basit sayılacak (11 yıllık forum için böyledir ) Konu hakkında hala yazılar yazmak zorunda kalıyor .

Son gelinen yer .Borga ışıltılı kılıcını çekerek birsürü demogojilere ,dolanbaçlara sarılarak saçma anlaşılmayan   önerilerle en sonunda

''Kerhanalar, devletler kurulduktan az sonra üredi. Bunu hangi tarihsel zorunluluk, hangi "toplum" üretti. Toplum kerhana üretir mi kardeşim.   '' Diyor.

''Ürettir lan toplum kerhanalari üretir ne yani kerhaneler uzaydanmı geldi.'' Ancak bunu dedinmiyidi borga hemen ikinci o kabul etmediği üzerinden atladığı yere gelecekir. ''tamam toplum üretti diyorsun peki salak kardeşim o toplumun koşulları ürettmedimi? '' yaaa   salak kardeşim '' diyecektir.

 

Bu nedir biliyormusunuz. ? Ağa ile uşağı at arabasıyla şehre gider yolda bir bok görürler ağa , uşağına ,Şu boktan bir parmak yala araba senin olsun der .Uşak iner boktan bir parmak yalar ve arabayı alır. Şehirden dönüşlerinde bu kez uşak o boktan bir parmak yala araba senin olsun der. Ağa ,İner boktan bir parmak yalar . Sonuçta ikiside bok yalamış olur . Borga ve bunlar gibilerin(suat arabacının eline bu konuda kimse su dökemez) tartışmayı bu içeriğe sokmaktan öteye geçmez.  

Şimdi borga ve bunun gibiler   ''tüm toplumsal inşalar zihniyet ürünüdür'' diyormu demiyormu? İşte bunu sorunca başlarlar kıvranmaya.Esasta Türkiye solcularına ağzı laf yapanlar olarak yansıtırlar ama esasta ağzı laf yapan kendileridir .  

Bunun Kürt toplumunun   toplumsal Tarihsel mirasından gelen anlayış olduğunu bile anlayamaz kavrayamazlar.Budurum o toplumun istemi değildir ,olması gerekeni ve koşullarının buna ittiğini anlayamaz bu salaklar. Çünkü öclan ''tüm toplumsal inşalar zihniyet ürünüdür'' Biri de sormaz baba bize bir zihinsel toplumsal ürün yaratsana ?   O da yaratır :Ekolojik ,demokratik toplum . Çek çekebilidğin yere ,ne üzerine koyarsan kaldırı. Kapitalizmi,Sosyalizmi,anarşizmi Anti-Modernizmi   koy koyabildiğin kadar. Çorba mubarek

Ha birde yeni icat Marksı beğenmeyip Leninist olan var . Aptal, lenin altından Marxı alınca lenin havada asılı   kalamaz güm diye yere çakılır.   .. Bunu bile 11 yıl kendi forumunu okuyan anlayamamışsa çok işimiz var çok.__________________

Bu ileti en son owert tarafından 12.08.2016- 18:08 tarihinde, toplamda 3 kez değiştirilmiştir.

Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

hakkı
[vatanız]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 08.08.2014
İleti Sayısı: 1.232
Şehir: İzmir
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 12.08.2016- 23:06
Alıntı yaparak cevapla  


Hasan Karataş .
Öyle olmadı. Biz sosyalizme geçemedik. Devletler ve ekonomiler, kırılarak hayatımızdan çıkmaktadır. Eski hayallerimize kıyasla, komünizm ufukta ve daha yakında görünmektedir. Ancak eski hayallerimize kıyasla, çok daha zor meşakkatli günler bizleri beklemektedir.

MELNUR.
Bu iki paragraf için çok şey yazılabilir elbet, uygun bir zamanda da eleştiririz. Ama benim merak ettiğim, yazısında olumlu gösterilebilecek hiçbir değini olmamasına rağmen ''endişeye kapılmayı çok anlamlı'' bulmaması! Yazısında bu konuda en küçük bir ima bile yok. Üstelik sosyalizme geçmek, devletin sönümlenmesi ve komünist toplum doğrultusu da bir hayal olarak nitelenmiş. Ve ayrıca,   Bizi, o biz de kimse ve hangi siyasi anlayış ise ''çok daha zor ve meşakkatli günler bekliyorsa'' neden kaygı duymayalım ve yakın-uzak artık nasıl bir nitelemeyse dünya neden bugünkünden daha güzel olsun?

Neden ve nasıl?  
------------------------------------------------
Bu Sn Karataş a ait olan karattığım bölüm bana göre de çok doğru.

Komünizm öncelikle üretici güçlerin en fazla gelişmişliğini anlatır bu yani 1917 den beri üretici güçler çok gelişmiştir hemen hemen insanı üretimden uzaklaştırmıştır gelişmiş ülkelerde üretimde çelışen nüfus çalışan nüfusun   % 15 veya 20 si.Hizmet sektöründe çalışan insan % 80 veya 85
Bu gösteriyor ki insan üretime bağlılığı büyük oranda atlattı. Bu insanlığı komünizme dünden daha fazla yaklaştırmıştır.İnsanlık hizmet sektöründede robotlaşmayı sağladığında komünizme bir adım kalmış demektir.

Burada bir tek irade kalıyor yani mülksüzleştirenlerin mülksüzleştirilmesi. Bu gelişmeler devletli düzenlerin ömrünü kısaltacaktır.
Böyle bir kısalma varsa insan gelecek için neden kaygılanmalı bu da H.Karataşın çelişkileri .Meşekkatli günler demesi her halde kapitalizm insanlığı yıkıma uğratmadan gitmeyeceğini düşündüğü için olsa gerek.

Sn Melnur

siz niçin karşısınız niçin anlamıyorsunuz .
Olaya hep siyasal ve iradeci baktığınızdan olsa gerek devletin sönümlenmesi ve sosyalizm konusu sizi kaygılandırmış görünüyor evet bu iktidar olma iradesidir işte sayın Karataş bunu eksik bırakmış

yani üretici güçlerin gelişmişliği doğru irade ve iktidar yanlış sizinde iktidar doğru üretici güçlerin gelişmişliğini dikkatiniz çekmemesi yanlış 2 yanlış 2 doğu her ikinizi çizgi dışı bırakmış.


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.426
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 16.11.2017- 17:26
Alıntı yaparak cevapla  


Ha birde yeni icat Marksı beğenmeyip Leninist olan var . Aptal, lenin altından Marxı alınca lenin havada asılı   kalamaz güm diye yere çakılır.   .. Bunu bile 11 yıl kendi forumunu okuyan anlayamamışsa çok işimiz var çok.

Konu başlığı farklı olmasına rağmen owert yazdığı yazıyı böyle bağlamış. Evet, doğru; Lenin'in altından Leninizmi çekip aldığımızda ortada çıplak bir Marksizm kalır ama tersini de gözden kaçırmamak gerek. Marks'a eklenen Leninizmi de Marksizm'den ayırırsak, komünizm dediğimiz enternasyonal dünya toplumu ulaşılmaz bir hedef olarak öylece kalakalır.

Hep yineliyoruz; Marksizm toplumsal devrimler için siyasal iktidarın fethini zorunlu görür. Ama bu zorunluluğu bir anlamda kendiliğindenciliğe de bağlar. Marks ve Engels'de bu konuda bir yoğuşma yoktur. Önlerindeki nesnel gerçeklik bir devrimsel çağdı ve ''hayalet''in Batı Avrupa sokaklarında cirit attığı bir dönemdi. Bu yüzden siyasal iktidarın nasıl alınacağı konusu üzerinde fazla zaman ayırmamışlardır. Ve dolayısıyla bu konuda Marksizm'de bir boşluk bulunmaktadır.

İşte Marksizmin adını Leninizme kadar uzatan şey bu boşluğun Lenin tarafından doldurulmasıdır. Lenin'in Marksizm konusundaki önemi öncelikle buradadır. Kitlelere dışardan bilinç konusu Lenin'den önce de dillendirilmekteyse de Lenin tarafından sosyalist siyasetin temel bir unsuru haline getirilmiş, örgüt ve öncülük anlayışı ile de -defalarca yinelediğimiz gibi- Matrks'taki bir açığı, bir boşluğu doldurmuştur. Alman Sosyal demokrat Partisi o dönemde en organize, en büyük ve en kitlesel bir partiydi. Rus Sosyal demokrasisi ise çok yeniydi. 1917 devriminden üç beş ay önceye kadar bile Bolşevikler hiçbir zaman Rusya'da çoğunluk haline gelemediler. Ama devrim Almanya'da değil Rusya'da olduysa bunun nedeni Lenin'dir, Leninizm'dir.

Dolayısıyla ne Marks'ı Lenin'den ve ne de Lenin'i Marks'tan soyutlayabilmek mümkündür.

Ayıran varsa zaten onlar için ''Kerameti kendinden menkul solcu'' ayırımını yapıyoruz.

Bence hiç de yanlış değil.


Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Sözde sol-sosyalist forumlar...
 »  SF'de Hasan Karataş'ın bir yazısı üzerine...

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Eşcinsellik | Hasan Bakır proletersosyalist 1 1342 18.01.2016- 00:12
Konu Klasör Hasan Ferit Gedik'in cenazesinde 3. gün: özgür 1 2150 03.10.2013- 16:12
Konu Klasör Çapulcuların Hasan Sabbah'laşması proletersosyalist 0 1186 16.12.2014- 06:36
Konu Klasör Hasan Karataş'tan ''Yine Yeni Anayasa''... melnur 6 1545 15.11.2016- 17:11
Konu Klasör Hasan Basri Özbey: PKK ve Apo gerçeğini aydınlatıyoru abbas 40 12807 24.02.2014- 17:49

Etiketler   SFde,   Hasan,   Karataşın,   bir,   yazısı,   üzerine.


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Eşcinsellik | Hasan Bakır proletersosyalist 1 1342 18.01.2016- 00:12
Konu Klasör Hasan Ferit Gedik'in cenazesinde 3. gün: özgür 1 2150 03.10.2013- 16:12
Konu Klasör Çapulcuların Hasan Sabbah'laşması proletersosyalist 0 1186 16.12.2014- 06:36
Konu Klasör Hasan Karataş'tan ''Yine Yeni Anayasa''... melnur 6 1545 15.11.2016- 17:11
Konu Klasör Hasan Basri Özbey: PKK ve Apo gerçeğini aydınlatıyoru abbas 40 12807 24.02.2014- 17:49

Etiketler   SFde,   Hasan,   Karataşın,   bir,   yazısı,   üzerine.


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS