Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Kürt Ulusal Sorunu
 »  Kürt sorunu nasıl çözülür ?

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Kürt sorunu nasıl çözülür ?           (gösterim sayısı: 820)
Yazan Konu içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.099
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 22.08.2016- 13:34
Alıntı yaparak cevapla  Kürt sorunu nasıl çözülür ?

İlker BelekKürt sorunu diye ele alınırsa çözülmez.

Çünkü Kürt sorunu değil, kendisi de çözümü de son derecede net bir Türkiye sorunu var. Kürt sorunu Türkiye sorununun bileşeni. Türkiye sorunu Kürt sorununu belirliyor, Kürt gerçekliği ise Türkiye sorununa özgül katkılarda bulunduğu gibi, çözümünü de daha acil bir gereklilik haline getiriyor.

Türkiye’nin gericilik, emek sömürüsü, borçluluk, bağımlılık problemleri çözülemezse, Kürt sorunu çözülemeyecek. Kürt sorununun kendinde biçimde ele alınması Türkiye’yi kaosa, iç savaşa sürükleyecek, emperyalist müdahalelere maruz bırakacak.

Türkiye, örneğin merkez bir kapitalist ülke olsaydı Kürt sorunu bu şekilde yaşanmazdı. Yüksek refah düzeyi nedeniyle düzen etnik gerilimleri bir derecede mas etme imkanı bulurdu. Ana dilde eğitim talebi kabul görür, buna karşılık Kürtlerin bugün mevcut kimi talepleri, demokratik özerklik gibi, böylesine başat bir karakter sergilemezdi.

Kürt gerçekliği üzerinden yaşadığımız çatışmalar, Türkiye’nin emperyalizme çevreden eklemlenmiş ve kendi içindeki sınıfsal çelişkileri de bununla bağlantılı olarak daha uzlaşmaz biçimde şekillenmiş kapitalist bir ülke olmasıyla ilişkili.

Kürt sorunu bu genel bağlam içinde şekilleniyor.

Bunu görmeyenlerin Kürt sorununu gerçekçi biçimde kavramaları olanağı bile bulunmuyor.

KCK’nin iki gün önce yaptığı şu açıklama bunun tipik bir örneği: “AKP çözüm politikası geliştirse Kürt sorunu bir ayda çözülür.”

AKP Kürt sorununu kendi bildiği gibi çözer, AKP bizzat Türkiye’nin sorunudur, AKP aynı zamanda Kürt sorununun çözümünün önündeki engeldir. O kadar da değil. AKP artık bölgesel bir sorundur.

Kürt meselesine etnik zeminde bakmak; 1- Gerçekliği bağlamından, Türkiye bütünselliğinden kopuk ele almak, 2- Türkiye bütünselliğinin içerdiği tarihsel toplumsal sorunların olduğu gibi bırakılmasını savunmak, 3- Türkiye bütünselliğinin Kürt bileşeni üzerindeki belirleyici etkisini görmezden gelmek, 4- Tüm bu nedenlerle Kürt gerçekliğini emperyalist sistemin güçlü aktörlerine teslim etmek anlamına gelir.

Bugün konuyla ilgili kesintisiz bir çatışma yaşanıyorsa; AKP ortamı kah yumuşatıp, kah sertleştirerek şekillendirdiği milliyetçiliği iktidarını sağlama almak bakımından bir araç halinde kullanabiliyorsa; taraflar sorunun çözümü açısından emperyalizmin güçlü aktörlerinin müdahale etmesi gerektiğini açık biçimde dillendiriyorsa; aktörler arasındaki ilişki silahsız olamıyorsa ve özgürlük mücadelesi verdiklerini iddia edenlerin eylemleri terörden farksız bir hale geldiyse, bunlar yukarıda tanımladığımız genel çerçevenin gereği olarak var olmaktadır.

Bütün bu nedenlerle, çözüm için perspektifin değişmesi, sınıf eksenine kaydırılması zorunluluğu vardır. Kürt sorunun çözümü Türkiye’nin kurtuluşu bağlamına yerleştirilmelidir.

Şuna karar vermek gerekir: Kürt sorununun çözümü için hangi kuvvetlere dayanılacak ve hangi kuvvetlerle ittifak yapılacak.

Kürt sorununa kendinde bir sorun olarak bakanlar şimdiye kadar buna Kürtler ve emperyalist sistemin büyük güçleri olarak yanıt verdiler. Olmuyor, olmaz, işe yaramaz. Çözümsüzlüğe, kaosa, emekçi halk sınıflarının birbirlerine düşmanlaşmasına, iç savaş yoluna katkıda bulunan bu siyasettir.

Kürt sorununu kendinde halinden kurtarıp, bütünlüklü bir bağlam içinde ele alabilmek için sınıf hareketini örgütlemek gerekir. Büyük güçlerin inisiyatifini kıracak, AKP’nin halk düşmanı politikaları karşısında geniş toplum kesimlerini birleştirecek tek yol budur.

Sınıf mücadelesi Türk ve Kürt emekçilerini egemenlere karşı örgütler, çatışmayı her tür etnik kimliği içeren emekçi sınıflar ile egemenler arasında kurar. Sınıf hareketi bu niteliğiyle halk sınıflarını bölgesel ölçekte bir araya getirme potansiyeli taşır. Bu gelişme emperyalizmin bölgemizdeki gücünü geriletebilecek tek olanaktır.

Halkların kardeşliği için gerek koşul sınıf mücadelesidir.


Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Kürt Ulusal Sorunu
 »  Kürt sorunu nasıl çözülür ?

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Kürt sorunu nasıl çözülür melnur 0 237 15.01.2018- 08:39
Konu Klasör Kürt Sorunu Nasıl Çözülür? Hillary 16 3750 30.07.2015- 18:17
Konu Klasör ÖRSAN K. ÖYMEN/ Kürt sorunu nasıl çözülür? kemalist 3 1626 07.11.2014- 18:19
Konu Klasör Kürt sorunu Kürdün sorunu mu? denizcan 0 925 06.01.2016- 19:18
Konu Klasör ''Kürt sorunu'' bitmez! melnur 9 2823 08.04.2016- 20:52

Etiketler   Kürt,   sorunu,   nasıl,   çözülür


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Kürt sorunu nasıl çözülür melnur 0 237 15.01.2018- 08:39
Konu Klasör Kürt Sorunu Nasıl Çözülür? Hillary 16 3750 30.07.2015- 18:17
Konu Klasör ÖRSAN K. ÖYMEN/ Kürt sorunu nasıl çözülür? kemalist 3 1626 07.11.2014- 18:19
Konu Klasör Kürt sorunu Kürdün sorunu mu? denizcan 0 925 06.01.2016- 19:18
Konu Klasör ''Kürt sorunu'' bitmez! melnur 9 2823 08.04.2016- 20:52

Etiketler   Kürt,   sorunu,   nasıl,   çözülür


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS