Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Dünya Devrim Tarihi
 »  Kuzey Kore 68. yılını kutluyor

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Toplam 2 Sayfa:   [1]   2   >   son» 
Kuzey Kore 68. yılını kutluyor           (gösterim sayısı: 3.001)
Yazan Konu içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.561
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 10.09.2016- 12:03
Alıntı yaparak cevapla  


Kuzey Kore 68. yılını kutluyor; KDHC hakkında yalanlar, gerçekler


Bugün 68'inci kuruluş yıldönümünü kutlayan Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) dünyada en çok tartışılan ülke durumunda. ABD saldırılarının hedefi olan KDHC nasıl kuruldu, hakkında anlatılanlar gerçek mi? İşte yalanlar ve farklı bir Kore yazısı.

Resim Ekleme

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore), kuşkusuz dünyanın en ilginç ülkelerinden biri. Gerek hakkında Batı'lı kaynaklar tarafından üretilen propaganda nedeniyle, gerek kapitalist emperyalist sisteme karşı direnişiyle, gerekse nükleer bir güç olan devlet yapılanması ve toplumsal-siyasal düzeniyle dikkatler uzun süredir bu ülkenin üzerinde.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) 9 Eylül 1948’de kuruldu. Yeni cumhuriyetin bütün Kore Yarımadası’nda tanınan tek egemen devlet olması planlanıyordu. Ancak ABD, 2. Dünya Savaşı ortamında verdiği sözlerini sonrasında tutmayacak ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ni ve sosyalist bloğu taviz vermeksizin karşısına alacaktı. Sosyalist blok büyük oranda çözülmüş olsa da, KDHC o dönemin bir “kalıntısı” olarak varlığını sürdürüyor ve benzer tarihsel arka plana sahip pek çok ülkenin aksine ABD’ye kafa tutmaya devam ediyor.


Resim Ekleme
Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) Başkenti Pyongyang'daki Devrim Anıtı

Çin Halk Cumhuriyeti’nin aksine “diyalog” ve “işbirliği” yolunu seçmeyen KDHC, ABD’nin küresel propagandasında merkezi bir yer tutuyor. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, gerek Güney Çin Denizi kriziyle artan coğrafi önemi, gerek ideolojik tutumuyla tartışılmaya devam ediyor.

KDHC NASIL KURULDU?

1945’te İngiltere, ABD ve SSCB tarafından üzerinde uzlaşılan Moskova Antlaşması, Kore’nin Japonya’dan kurtarılmasının ardından “birleşik, bağımsız ve demokratik” bir devlet olmasını öngörüyordu. Antlaşma gereğince Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti kuruldu, ancak antlaşmaya uymaya niyetli olmayan ABD, Güney Kore’de ABD’ye tabi bir yönetim kurmuştu. Güney Kore’ye yüksek meblağlarda para veren ABD, 30 yıldır ABD’de bulunan Syngman Rhee’yi Güney Kore’nin başına getirdi. Yeni kurulan yönetim, muhaliflere büyük baskı uygularken, çok sayıda komünist tutuklandı ya da suikaste uğradı. Bunların arasında milletvekilleri de bulunuyordu.

30 Mayıs 1950’de yapılan genel seçimler, Rhee’nin arkasında halk desteği olmadığını gösteriyordu. Ancak ABD, Güney Kore’yi KDHC ile savaşa hazırlamayı sürdürdü. Bölgeye yüksek miktarda silah getiren ABD, kısa süre içerisinde KDHC’ye saldırdı. İşgal girişimi bilindiği gibi başarısız oldu. Bunun ardından Kore “Güney” ve “Kuzey” olarak ikiye bölündü. ABD işgalinin sürdüğü Güney Kore, hala ABD üslerine ve askerine ev sahipliği yapıyor.

KDHC KARŞITI PROPAGANDA

ABD başarısız saldırı sonrasında tüm tarihsel belgelere karşın ilk saldıranın KDHC olduğunu iddia edecekti. Askeri başarı kazanamayan ABD ve Güney Kore, bundan sonrasında da KDHC’ye karşı yalanları ve provokasyonları sürdürdü. 2011’de kurulan KDHC yanlısı Birleşik İlerici Parti’nin, büyük destek alması bu yalanların Güney Kore’de bile sınırlı etki yaratabildiğini gösteriyor.

Birleşik İlerici Parti, açılmasından yalnızca 3 yıl sonra 2014 yılında kapatıldı. Komünizmin Güney Kore’de hala yasaklı olması veya 2015 yılında “ders kitaplarındaki tarihin KDHC’yi haklı göstermesi” sebebiyle değiştirmek istenmesi, Güney Kore’nin ne kadar “demokratik” olduğunu anlamak için gösterilebilecek birkaç örnek.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin çözülüşü, KDHC karşıtı propagandanın giderek daha fazla ağırlık kazanmasına sebep oldu. KDHC’yi yalnızlaştırma ve yıpratma imkanı artan ABD, dünyanın her yerinde askeri güç bulundurmasına, arka arkaya gerçekleştirdiği işgal ve müdahalelere, giderek genişleyen NATO ile birlikte kapsamı ve coğrafyası genişleyen askeri tatbikatlarına, insansız hava aracı saldırılarıyla öldürdüğü sivillere, Ortadoğu başta olmak üzere pek çok yerde yönetimleri istikrarsızlaştırmasına karşın dünyaya en büyük tehdidi KDHC gibi göstermeye çalışıyor.

Bir yandan “eniştesini köpeklere yedirtti”, “herkese tek saç modeli dayatılıyor” gibi gerçek olmadığı sürekli ortaya çıkan ve KDHC’yi “baskıcı”, “komik” ya da “tuhaf” gösteren yalan haberlerin üretimi devam ettirilirken, öte yandan da KDHC’ye yapılabilecek olası bir işgal girişimine hazırlık olarak KDHC, ABD’nin “ulusal güvenliğine” karşı “ciddi” bir tehlike oluşturuyormuş gibi gösteriliyor.

KDHC haberleri biraz araştırıldığındaysa, hiçbir gerçeklikleri olmadığı anlaşılıyor. "Öldürüldü" denilen insanlar 1 hafta sonra yeniden ortaya çıkıyor, "zorunlu" kılınan saç kesimi biçimi kimsede görülmüyor, "köpeklere yedirtilen" insanlara ait hiçbir görsel bulunamıyor.

'JUCHE' NEDİR?

KDHC, resmi ideolojisini "Juche" olarak tanımlıyor. "Kendine yeterlilik" olarak tanımlayabileceğimiz "Juche", KDHC kurulduktan sonra ilk kez 1955 yılında Kim İl-Sung tarafından kullanılıyor ve ilerleyen yıllarda giderek daha merkezi bir yer alıyor.

Juche'nin üç ilkesini "siyasi bağımsızlık", "iktisadi kendine yeterlilik" ve "savunmada kendine yeterlilik" olarak tanımlayan Kim İl-Sung, bu ilkeleri zorlu koşulların olduğu Soğuk Savaş yıllarında geliştiriyor. Söz konusu ilkelerin uluslararası program haline getirilmesi ve emperyalizmin müdahalesine uğrama ihtimali olan ülkelerce kullanılması da hedefleniyor ve bunun için aktif çalışma yürütülüyor. KDHC, bu üç ilke olmaksızın bir ülkenin "bağımsız" olamayacağını, örneğin iktisat ya da savunma alanında kendine yeterliliği olmayan bir ülkenin, siyaseten de bağımsız olamayacağını iddia ediyor.


Resim Ekleme
Che Guevara Kore Deokratik Halk Cumhuriyeti gezisinde (1966)

Doğu Avrupa ülkelerindeki sosyalizmi, "özgün değil mekanik olması" ve "Sovyetler'e bağımlılığı" sebebiyle eleştiren KDHC, "Kore stili sosyalizmi" de kendine yeterlilik temelinde inşa etmeyi amaçlıyordu. Ancak KDHC de SSCB'nin çözülüşünün etkisinden kaçamadı. 1990'lar ve sonrasında ağır ekonomik krizlerle boğuşmak zorunda kalan KDHC, kimi sosyalist ülkelerle diplomasisini sürdürse de nefes alacak alan bulamaz hale geldi.

Tüm bunlara karşın sosyalizmin kimi ilkelerinden taviz vermeyen KDHC, düşük gelir düzeyine rağmen, kendi gelir grubuna kıyasla çok yüksek bir ortalama yaşam süresine sahip. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre 70.6 beklenen yaşam süresi ile Rusya'nın daha üzerinde (70.5).

11 yıl zorunlu eğitimin olduğu ülkede, herkes okuma yazma biliyor. KDHC, 1970'lerin ortasından beri Güneydoğu Asya'da eğitim seviyesinin en yüksek olduğu ülkelerden biri. SSCB'nin çöküşüyle birlikte ülkede kıtlık yaşanmış olsa da, bunun sorumlusunun "ABD'ye itaat" ve "kıtlık" arasında seçim yapmak zorunda kalan Kore yönetimi ve halkı olduğunu söylemek çok zor.

KDHC ‘ORDU DEVLETİ’ Mİ?

Kurulduğu andan itibaren sürekli askeri tehdit altında olan KDHC, Sovyetler Birliği’nin çözülüşüyle beraber daha da zor bir duruma düştü. İşgal tehdidi altındaki ülke 1994 yılında “Songun” denilen “önce ordu” siyasetini benimsedi. Bu siyaset sayesinde askeri caydırıcılığını sürdürdü.

Ancak söz konusu siyasetin yalnızca KDHC’ye özgü olduğu düşünülmemelidir. ABD’nin küresel askeri varlığı ve yaptığı harcamalar, KDHC’nin ya da başka herhangi bir devletin erişebileceği miktarın çok üzerinde. KDHC’nin askeri harcaması ülke bütçesinin %20-24’ü kadar. ABD içinse bu rakam %16 kadar. Ancak ABD’nin askeri harcaması yılda 600 milyar doları bulurken, KDHC için bu rakam yalnızca 15 milyar dolar!

KDHC’nin işgali durdurmak için başka alternatifleri olup olmadığı tartışılabilir. Ancak KDHC’nin ABD’ye karşı kamuoyu yaratma imkânının çok sınırlı olduğu da ortada.

Örneğin, KDHC’nin hidrojen bombası geliştirmesi ve nükleer silah testlerinin ardından, uluslararası kamuoyu ardı ardına KDHC karşıtı açıklamalar yapıyor. Ancak kimse bölgedeki sürekli ABD varlığını, ABD’nin bu silahlara ve daha gelişmişlerine zaten sahip olmasını, bölgede artan askeri tatbikatları sorgulamaya gerek bile duymuyor.

KDHC ise ısrarla bölgedeki ABD askeri varlığı ve tehdidinin sona ermesi durumunda nükleer silah geliştirmeyi bırakacağını vurguluyor.

KDHC: ABD KORE YARIMADASI'NDA GERGİNLİĞİ ARTIRIYOR

KDHC’nin bölgedeki tek müttefiki Çin olmasına karşın, KDHC ve Çin arasında ciddi ayrımlar bulunuyor. Bunların başında, ABD’ye karşı alınan tavır geliyor.

KDHC’nin ABD’ye karşı sert açıklamalarını sürekli kınayan Çin, ABD’ye karşı “yumuşak güç” kullanarak üstünlük kurmayı ve diyalog yollarını olabildiğince açık tutmayı amaçlıyor.

Ancak ABD’nin Güney Çin Denizi’nde Çin’e karşı gerçekleştirdiği ihlallerle birlikte bölgede gerilim giderek yükseliyor. Çin ev sahipliğindeki son G20 zirvesinde ABD Başkanı Barack Obama’nın kırmızı halıyla karşılanmaması ve Obama uçaktan indiğinde Çinli bir yetkili tarafından protesto edilmesi, gerilimleri şimdilik yatıştırmayı seçen Çin’in, daha agresif bir siyasete yönelebileceğinin işaretlerini de veriyor.

KDHC'de sürdürülen "Kore stili sosyalizme" yönelik birçok eleştiri yapılabilir, ancak pek çok sosyal uygulamayı sürdüren KDHC'nin bir "ordu devleti" olduğu söylenemez.

Bu iddiada bulunulacaksa, ABD, Suudi Arabistan, İngiltere, Fransa gibi pek çok ülke için de aynı iddia dillendirilmelidir. 1970'lerin ortalarında KDHC, bölgedeki eğitim seviyesi en yüksek, en üretken ülkeydi. 1960'larda KDHC'yi ziyaret eden Che Guevara, KDHC'nin Küba için model alınabilecek bir ülke olduğunu söylüyordu.

Kaynak: Sol Portal


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

Alisan
[Ali san]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 30.12.2013
İleti Sayısı: 1.770
Şehir: Afyon
Durum: üye uzaklaştırılmış

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 12.09.2016- 00:14
Alıntı yaparak cevapla  


Sayin melnur buraya astiginiz basligin icerigi hakkinda ne kadar bir bilginiz var? Icerigini hic arastirdinizmi, sorguladinizmi,....?
Cok iyi hatirliyorum konu K. Kore oldugunda fazla bir bilgiye sahip olmadiginizi söylemistiniz ama simdi bakiyorum övgüler dolu bir baslik asiyorsunuz.

Sizin bu davranisiniz bana aynen Fetocu insanlari hartirlatiyor, onlarda aynen sizin gibi asla arastirmadan, sogulamadan, itiraz etmeden,.... hocalari ne diyorsa biat ediyorlar ve sizde aynen onlar gibisiniz.
Artik sarilacak bir yeriniz kalmadiki K. Kore gibi bir ülkeyi Sosyalizim icin örnek aliyorsunuz, savunuyorsunuz,.....

Size tavsiyem biraz olsun sorgulayin, mesela en azindan Türkiye'deki K. Kore bas konsolosluguna bir vize icin basvurun, deyin ülkeyi tanimak istiyorum, halkla, emekcilerle, gazetecilerle, aydinlarla,.... konusup ülkenizdeki sosyalizmi kendi arastirmalarimla tanimak istiyorum deyin ve görün nasil bir cevap aliyorsunuz.

Su övdügünüz ülkeden yola cikacak olursam nasil bir ülke bize vaat ediyorsunuz tahmin edebiliyorum ve öyle bir ülkeyi asla arzulamiyorum. Sizlerden bu halka, emekcilere, ezilenlere,... asla bir yardim gelmez, ancak dikdatörlük gelir.


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

hakkı
[vatanız]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 08.08.2014
İleti Sayısı: 1.232
Şehir: İzmir
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 13.09.2016- 18:12
Alıntı yaparak cevapla  


Kuzey Kore komünistlerin baş belasıdır. Bu tür örnekler öğünecek örnekler değil utanılacak örneklerdir. Demokrasi olmayan hiç bir sınıflı sistem sahip çıkılacak sistem değildir.

Bu tür devlet yapılanmaları faşizmden kopya edilmiş yapılanmalardır. Devletin kutsanması devleti mit (tapınç) haline sokulması marksizim karşıtlığıdır.

Engels proleterya devletini anlatırken devlete benzemeyen devlet diye anlatır. Çünkü başladığı günden itibaren sönümleme sürecine girecektir.
Bu tür devletlere övgü. Stalin için Nazım Hikmetin 1961 de Moskova da yazdığı şiir öğreticidir.

Nazım Hikmet'ten Stalin'e
taştandı, tunçtandı, alçıdandı, kâattandı iki santimden yedi metreye kadar.
taştan, tunçtan, alçıdan ve kâattan çizmeleri dibindeydik, şehrin bütün meydanlarında.
parklarda ağaçlarımızın üstündeydi; taştan, tunçtan, alçıdan ve kâattan gölgesi,
taştan, tunçtan, alçıdan ve kâattan bıyıkları lokantalarda içindeydi çorbamızın
odalarımızda taştan, tunçtan, alçıdan ve kâattan gözleri önündeydik.
yok oldu bir sabah!
yok oldu çizmesi meydanlardan,
gölgesi ağaçlarımızın üstünden,
çorbamızdan bıyığı,
odalarımızdan gözleri,
ve kalktı göğsümüzden baskısı binlerce taşın tuncun alçının ve kâadın

Nâzım Hikmet Ran, 1961, Moskova


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

Alisan
[Ali san]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 30.12.2013
İleti Sayısı: 1.770
Şehir: Afyon
Durum: üye uzaklaştırılmış

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 14.09.2016- 14:02
Alıntı yaparak cevapla  


 Alıntı Çizelgesi: hakkı yazmış

Kuzey Kore komünistlerin baş belasıdır. Bu tür örnekler öğünecek örnekler değil utanılacak örneklerdir. Demokrasi olmayan hiç bir sınıflı sistem sahip çıkılacak sistem değildir.

Bu tür devlet yapılanmaları faşizmden kopya edilmiş yapılanmalardır. Devletin kutsanması devleti mit (tapınç) haline sokulması marksizim karşıtlığıdır.

Engels proleterya devletini anlatırken devlete benzemeyen devlet diye anlatır. Çünkü başladığı günden itibaren sönümleme sürecine girecektir.
Bu tür devletlere övgü. Stalin için Nazım Hikmetin 1961 de Moskova da yazdığı şiir öğreticidir.

Nazım Hikmet'ten Stalin'e
taştandı, tunçtandı, alçıdandı, kâattandı iki santimden yedi metreye kadar.
taştan, tunçtan, alçıdan ve kâattan çizmeleri dibindeydik, şehrin bütün meydanlarında.
parklarda ağaçlarımızın üstündeydi; taştan, tunçtan, alçıdan ve kâattan gölgesi,
taştan, tunçtan, alçıdan ve kâattan bıyıkları lokantalarda içindeydi çorbamızın
odalarımızda taştan, tunçtan, alçıdan ve kâattan gözleri önündeydik.
yok oldu bir sabah!
yok oldu çizmesi meydanlardan,
gölgesi ağaçlarımızın üstünden,
çorbamızdan bıyığı,
odalarımızdan gözleri,
ve kalktı göğsümüzden baskısı binlerce taşın tuncun alçının ve kâadın

Nâzım Hikmet Ran, 1961, Moskova


Sizin bu gördüklerinizi inadina görmek istemeyen, elestirilere kulaklarini tikayan,.... bir "Sosyalist Sol" ne kadar güvenilir olabilirki?
Bunlarin demokrasi, özgürlük ve hukuk arayislarida bir o kadar düsündürücü olmuyormu?
Baksaniza sayin melnur aynen Fetocu elemanlar gibi hocalari ne diyorsa, yaziyorsa hic sorgulamadan, arastirmadan,.... buraya asabiliyor. Simdi Fetoya inananlarla K. Kore hakkinda övgü yapanlarin yazilarini buraya tasiyanlar arasinda nasil bir fark olabilirki? Her ikiside biat ediyorlar üstlerine, ne diyorlarsa inaniyorlar,.....


__________________

Bu ileti en son Alisan tarafından 14.09.2016- 14:04 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.

Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

hakkı
[vatanız]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 08.08.2014
İleti Sayısı: 1.232
Şehir: İzmir
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 14.09.2016- 23:22
Alıntı yaparak cevapla  


 Alıntı Çizelgesi: Alisan yazmışSizin bu gördüklerinizi inadina görmek istemeyen, elestirilere kulaklarini tikayan,.... bir "Sosyalist Sol" ne kadar güvenilir olabilirki?
Bunlarin demokrasi, özgürlük ve hukuk arayislarida bir o kadar düsündürücü olmuyormu?
Baksaniza sayin melnur aynen Fetocu elemanlar gibi hocalari ne diyorsa, yaziyorsa hic sorgulamadan, arastirmadan,.... buraya asabiliyor. Simdi Fetoya inananlarla K. Kore hakkinda övgü yapanlarin yazilarini buraya tasiyanlar arasinda nasil bir fark olabilirki? Her ikiside biat ediyorlar üstlerine, ne diyorlarsa inaniyorlar,.....

Sn Alişan
Melnur çok zor bir iş yapıyor onu anlamak gerekir. Bu forumu yaşatmaya çalışıyor keşke yardım edebilsek .
Daha öncede yazdım Melnur u sanaldan çok önceleri tanırım iyi bir insan idolojisi farklı olabilir biz düşüncelerine katılmıyor olabiliriz zaten demokrasilerde çok seslilik gereklidir.

Bence K.Koreyi diğer kapitalist ülkelerle kıyaslayarak savunuyorlar .Elbette bu düşünce bize doğru sosyalimi anlatmayı engeller
Hiç bir şey en kötü ile kıyaslanarak temize çıkmaz .

Biz sosyalizmi en demokratik burjuva düzeninden daha demokratik olduğu için savunuyoruz en kötü ile kıyaslayarak değil.

Onun için sosyalistleride en kötü (fetocu) gibi yakıştırmalar bence çok uygun düşmüyor . Biz yine bize gerekliyiz .__________________

Bu ileti en son hakkı tarafından 14.09.2016- 23:24 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.

Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

Alisan
[Ali san]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 30.12.2013
İleti Sayısı: 1.770
Şehir: Afyon
Durum: üye uzaklaştırılmış

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 15.09.2016- 14:28
Alıntı yaparak cevapla  


 Alıntı Çizelgesi: hakkı yazmış

 Alıntı Çizelgesi: Alisan yazmışSizin bu gördüklerinizi inadina görmek istemeyen, elestirilere kulaklarini tikayan,.... bir "Sosyalist Sol" ne kadar güvenilir olabilirki?
Bunlarin demokrasi, özgürlük ve hukuk arayislarida bir o kadar düsündürücü olmuyormu?
Baksaniza sayin melnur aynen Fetocu elemanlar gibi hocalari ne diyorsa, yaziyorsa hic sorgulamadan, arastirmadan,.... buraya asabiliyor. Simdi Fetoya inananlarla K. Kore hakkinda övgü yapanlarin yazilarini buraya tasiyanlar arasinda nasil bir fark olabilirki? Her ikiside biat ediyorlar üstlerine, ne diyorlarsa inaniyorlar,.....

Sn Alişan
Melnur çok zor bir iş yapıyor onu anlamak gerekir. Bu forumu yaşatmaya çalışıyor keşke yardım edebilsek .
Daha öncede yazdım Melnur u sanaldan çok önceleri tanırım iyi bir insan idolojisi farklı olabilir biz düşüncelerine katılmıyor olabiliriz zaten demokrasilerde çok seslilik gereklidir.

Bence K.Koreyi diğer kapitalist ülkelerle kıyaslayarak savunuyorlar .Elbette bu düşünce bize doğru sosyalimi anlatmayı engeller
Hiç bir şey en kötü ile kıyaslanarak temize çıkmaz .

Biz sosyalizmi en demokratik burjuva düzeninden daha demokratik olduğu için savunuyoruz en kötü ile kıyaslayarak değil.

Onun için sosyalistleride en kötü (fetocu) gibi yakıştırmalar bence çok uygun düşmüyor . Biz yine bize gerekliyiz .


Sayin hakki, melnur'un buradaki isinin zorluguyla buraya astigi basligin ne alakasi olabilir? Tabiiki Forumun etkin olabilmesi iicn, katilimin fazlalasmasi icin,... yapabilecegimiz bir seyler varsa elimden geleni yaparim ve yardimci olurum ama melnur#un sizin ve benim gibilerin dstegini, görüsünü alacaghina asla inanmiyorum. Bu konuda önceden bazi görüslerimi bildirmistim ve oradaki tavrini hala hatorliyorum.

K. Kore gibi bir ülkeyi buraya överek tasiyan birisini "FETO" cularin davranisiyla kiyaslamami agir bir itham olarak görüyorsunuz. Ama bana nasil bir farklari var aciklamiyorsunuz. FETO'nun muritleri Feto ne derse inaniyorlar, ehh K. Kore'yi buraya tasiyanda, övende aynen o muritler gibi davranmis olmuyorlarmi? Nerede sorgulama, arastirma,.....? Her ikiside biat ederek kendilerine ne denilirse inaniyorlar.


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

hakkı
[vatanız]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 08.08.2014
İleti Sayısı: 1.232
Şehir: İzmir
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 15.09.2016- 18:12
Alıntı yaparak cevapla  


 Alıntı Çizelgesi: Alisan yazmış

K. Kore gibi bir ülkeyi buraya överek tasiyan birisini "FETO" cularin davranisiyla kiyaslamami agir bir itham olarak görüyorsunuz. Ama bana nasil bir farklari var aciklamiyorsunuz. FETO'nun muritleri Feto ne derse inaniyorlar, ehh K. Kore'yi buraya tasiyanda, övende aynen o muritler gibi davranmis olmuyorlarmi? Nerede sorgulama, arastirma,.....? Her ikiside biat ederek kendilerine ne denilirse inaniyorlar.


------------------------------------------------------------
Sn Alişan.
Kaç yaşındasın bilmiyorum merakta etmiyorum.
Şunu anlatmak istedim 12 eylül öncesi biz Sovyet çi kanattandık bazı arkadaşlar Arnavut çu idi onlar bize sosyal faşist diyordu biz onlara Mao cu bozkurt.
Aramızdaki mücedele idoljik boyutu aşmış bayağı birbirimize silah çekecek kadar düşman olmuştuk .Ama 12 eylül faşistleri bizi yendi hepimizi karma olarak bir koğuşa koydu işte o zaman söylediklerimizin yanlış ve abartılı olduğunu yaşadığımız hayat bize kafamızı vura vura anlattı.

Bu gün yaşananlar o günden çok farklı değil ne olacağımız kiminle aynı hücreyi aynı yatağı paylaşacağımız hiç belli değil.
İşte o zaman pişman olacağımız sözleri bu gün söylemememiz gerekir.
En kötü komünist bile fetoculardan bin kat daha insandır. En azından bizden biridir

İdolojik mürit nlayışı bir çok devrimcide sosyalistte var örneğin PKK de tam bir idolojik mürid anlayışı hakim.Bu konu elbette tartışılacaktır ama benzetmelere dikkat edilmeli kırgınlık noktasında yapılmamalıdır.

K.Kore buraya asılır Kuba da asılır mesele görüşlerin eleştirilerin yapılıyor olması Eh bu forum yöneticileri özellikle Melnur arkadaş bu şansı bize vermediğini söyleyemezsin .

Bence eleştirilerde nezaket çerçevesi dışına taşınmamalı. Fikirdir söylenir eleştiri veya övgü yapılır   işte demokrasi budur. Başkasının demokrasisini eksik görürken kendin bu hakkı tanımadığında iyi olmaz.__________________

Bu ileti en son hakkı tarafından 15.09.2016- 18:18 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.

Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

Alisan
[Ali san]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 30.12.2013
İleti Sayısı: 1.770
Şehir: Afyon
Durum: üye uzaklaştırılmış

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 15.09.2016- 20:27
Alıntı yaparak cevapla  


 Alıntı Çizelgesi: hakkı yazmış

 Alıntı Çizelgesi: Alisan yazmış

K. Kore gibi bir ülkeyi buraya överek tasiyan birisini "FETO" cularin davranisiyla kiyaslamami agir bir itham olarak görüyorsunuz. Ama bana nasil bir farklari var aciklamiyorsunuz. FETO'nun muritleri Feto ne derse inaniyorlar, ehh K. Kore'yi buraya tasiyanda, övende aynen o muritler gibi davranmis olmuyorlarmi? Nerede sorgulama, arastirma,.....? Her ikiside biat ederek kendilerine ne denilirse inaniyorlar.


------------------------------------------------------------
Sn Alişan.
Kaç yaşındasın bilmiyorum merakta etmiyorum.
Şunu anlatmak istedim 12 eylül öncesi biz Sovyet çi kanattandık bazı arkadaşlar Arnavut çu idi onlar bize sosyal faşist diyordu biz onlara Mao cu bozkurt.
Aramızdaki mücedele idoljik boyutu aşmış bayağı birbirimize silah çekecek kadar düşman olmuştuk .Ama 12 eylül faşistleri bizi yendi hepimizi karma olarak bir koğuşa koydu işte o zaman söylediklerimizin yanlış ve abartılı olduğunu yaşadığımız hayat bize kafamızı vura vura anlattı.

Bu gün yaşananlar o günden çok farklı değil ne olacağımız kiminle aynı hücreyi aynı yatağı paylaşacağımız hiç belli değil.
İşte o zaman pişman olacağımız sözleri bu gün söylemememiz gerekir.
En kötü komünist bile fetoculardan bin kat daha insandır. En azından bizden biridir

İdolojik mürit nlayışı bir çok devrimcide sosyalistte var örneğin PKK de tam bir idolojik mürid anlayışı hakim.Bu konu elbette tartışılacaktır ama benzetmelere dikkat edilmeli kırgınlık noktasında yapılmamalıdır.

K.Kore buraya asılır Kuba da asılır mesele görüşlerin eleştirilerin yapılıyor olması Eh bu forum yöneticileri özellikle Melnur arkadaş bu şansı bize vermediğini söyleyemezsin .

Bence eleştirilerde nezaket çerçevesi dışına taşınmamalı. Fikirdir söylenir eleştiri veya övgü yapılır   işte demokrasi budur. Başkasının demokrasisini eksik görürken kendin bu hakkı tanımadığında iyi olmaz.


Ideolojik müritlik yapiyorlarsa bunu söylemek asla nezaketlik cercevesi disina cikmaz. Eger yapmadiklari halde yapiyorsunuz diyorsam o zaman ayip olur.
Dünyada insanlarin basina ne geliyorsa bu ideolojik, dini ve baska türlü müritlerin davranislarindan geliyor. Düsünemeyen, sorgulayamayan, öz fikir üretemeyen,.... hic bir kisiden ne kendisine nede topluma herhangi bir yarari olmaz.
Bakiniz kendisi seni beni kaale dahi almadigi icin yapilan elestirilere karsilik vermiyor. Kendisi senden benden cok degerli ve bilincli ya. Ayip aranacaksa o noktada aranmali, karsi tarafi kücümseyende aranmali,.....

Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

hakkı
[vatanız]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 08.08.2014
İleti Sayısı: 1.232
Şehir: İzmir
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 16.09.2016- 08:13
Alıntı yaparak cevapla  


 Alıntı Çizelgesi: Alisan yazmış

Ideolojik müritlik yapiyorlarsa bunu söylemek asla nezaketlik cercevesi disina cikmaz. Eger yapmadiklari halde yapiyorsunuz diyorsam o zaman ayip olur.
Dünyada insanlarin basina ne geliyorsa bu ideolojik, dini ve baska türlü müritlerin davranislarindan geliyor. Düsünemeyen, sorgulayamayan, öz fikir üretemeyen,.... hic bir kisiden ne kendisine nede topluma herhangi bir yarari olmaz.
Bakiniz kendisi seni beni kaale dahi almadigi icin yapilan elestirilere karsilik vermiyor. Kendisi senden benden cok degerli ve bilincli ya. Ayip aranacaksa o noktada aranmali, karsi tarafi kücümseyende aranmali,.....----------------------------------------------
Bence sorun başka kimse bir şey yazmıyor bırak eleştiriyi her hangi bir fikir bile öne sürülmüyor sadece kopyala yapıştır onu da sadece Melnur yapıyor. . Bizi galeye almadıklarını düşünmüyorum .

İdolojik müritlik elbette en büyük eleştiri konusudur bundan asla vazgeçmemek gerekir Benim kaygılandığın benzetmeler ben bu tür benzetmeleri hiç hoş görmüyorum buna benzer şeyleri yaşadım şimdi çok pişmanım, hayat bize istemediğimiz anda istemediğimiz şekilde şamar atıyor. Aynı kulvarda düşman olarak koşmak zordur ama yanlış koşmak düzeltilebilir.

Ben, eleştiri doğru benzetme yanlış, diyorum.

Bak K.Kore hakkında yapılan kopyalamanın en alt yazısına.

  Bu iddiada bulunulacaksa, ABD, Suudi Arabistan, İngiltere, Fransa gibi pek çok ülke için de aynı iddia dillendirilmelidir. 1970'lerin ortalarında KDHC, bölgedeki eğitim seviyesi en yüksek, en üretken ülkeydi. 1960'larda KDHC'yi ziyaret eden Che Guevara, KDHC'nin Küba için model alınabilecek bir ülke olduğunu söylüyordu.

Kaynak: Sol Portal

KUBA da bu uygulandı mı demek ki o bölgenin halkı gelenekleri kültürü bazı bölge halkları ile benzer değil. Bir tanıtım (model)genelleme ile ölçülemiyor .Örnek Rusya da olan devrim benzeri Batı Avrupa ülkelerinden birinde   olsa idi çok farklı olacakmış.

Çin de komünist parti iktidarı var bu yöntem İngiltere de olsa idi çok farklı olur ve dünyaya örnek gösterilebilirdi. İşte meselenin özü gelişmişliktir. İnsanın üretici güçlerin gelişmişliği.

Biz asya toplumuyuz demokrasiyi doğru dürüst tanıyamadık daha doğrusu bilmiyoruz işte bu bilgisizliğimiz örgütlerimiz e de yansıyor .
Bir şeyi kutsallaştırmayı seviyoruz çünkü daha farklısını görmedik. Ama ne yapalım bu toplum içinde yaşıyoruz.

Biz kitap okumayan insanlarız ama hepimiz çok şey biliyoruz .Bizim gibi halkları tek ayakta tutan nesnel şartlar inançlardır hepimiz bu yaşamdan öğreneceğiz.

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Toplam 2 Sayfa:   [1]   2   >   son» Forum Ana Sayfası  »  Dünya Devrim Tarihi
 »  Kuzey Kore 68. yılını kutluyor

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Kuzey Kore’yi hiç böyle bilmezdik! umut 22 8633 02.06.2014- 10:37
Konu Klasör Kuzey Irak denizcan 0 1074 25.05.2015- 12:02
Konu Klasör Kuzey Ormanları yürüyüşü başladı özgür 0 1375 05.10.2013- 12:32
Konu Klasör AKP 1 Mayıs'ı hakkıyla kutluyor solcu 0 1548 01.05.2015- 16:09
Konu Klasör DİSK 47’nci yaşını kutluyor dayanışma 0 1306 12.02.2014- 10:10

Etiketler   Kuzey,   Kore,   68.,   yılını,   kutluyor


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Kuzey Kore’yi hiç böyle bilmezdik! umut 22 8633 02.06.2014- 10:37
Konu Klasör Kuzey Irak denizcan 0 1074 25.05.2015- 12:02
Konu Klasör Kuzey Ormanları yürüyüşü başladı özgür 0 1375 05.10.2013- 12:32
Konu Klasör AKP 1 Mayıs'ı hakkıyla kutluyor solcu 0 1548 01.05.2015- 16:09
Konu Klasör DİSK 47’nci yaşını kutluyor dayanışma 0 1306 12.02.2014- 10:10

Etiketler   Kuzey,   Kore,   68.,   yılını,   kutluyor


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS