Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Kürt Ulusal Sorunu
 »  İlerici birikim ve Kürt sorunu

Yeni Başlık  Cevap Yaz
İlerici birikim ve Kürt sorunu           (gösterim sayısı: 775)
Yazan Konu içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.094
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 13.09.2016- 18:01
Alıntı yaparak cevapla  


ABC Günün Analizi: İlerici birikim ve Kürt sorunu

Resim Ekleme

İmralı’dan Abdullah Öcalan’ın ve HDP sözcülerinin son birkaç günde söylediklerine bakılırsa yeniden bir “çözüm” sürecinin başlatılması pek sürpriz olmayacak.

Çünkü, Türkiye'nin siyasal ve entelektüel ortamında uzun süredir tuhaf bir durum yaşanıyor.Sağlı-sollu liberaller, kendilerini hala solda sayan kimi çevreler ile Kürt siyasal hareketini oluşturan bileşenlerin neredeyse tamamı, bu toprakların ilerici ve aydınlanmacı birikimi ve geleneğinden kopmuş görünüyor.

Bu çevrelerin hala laikliği savunma konusunda açık bir tutum alamaması, gerici-dinci kuşatma karşısında sessiz kalması, toplumun Ortaçağ karanlığına sürüklenmesine güçlü bir itiraz yöneltememesinin nedeni budur.

Öyle anlaşılıyor ki, yine bu çevreler Kürt sorununun, Soğuk Savaş artığı gericiler, AKP   ve İslamcı hareketle çözüleceğine, tahminimizden çok daha fazla yatırım yaptıkları anlaşılıyor. HDP’de yer alan grupların bir süredir yaşadıkları derin hayal kırıklığına bakınca, durumun sanılandan da vahim olduğu görülüyor.

Daha kötüsü, bütün bir modern tarih boyunca muzlum halkların en büyük düşmanı olan emperyalistlerin himmeti ve desteği ile Kürt sorununun çözülebileceği anlayışı da, yine sandığımızdan hayli yaygın bir eğilim haline gelmiş durumda.

Bu gelişmenin yarattığı siyasal ve tarihsel sonuçlardan biri şudur; Kürt hareketi ve onlarla ittifak halindeki kimi sol çevre ve liberaller bu ülkenin modernleşme ve aydınlanma geleneği ile ilerici birikiminden büyük ölçüde koptu.Bu durum solun tarihsel kaynaklarına da varlık gerekçesine de tamamen aykırı.

Öyle bir akıl tutulması yaşandı ki, AKP ile yürütülen ve adına “Çözüm Süreci” denilen siyaseti eleştiren, bu trafiğe kuşkuyla bakan herkes ve hemen her çevreya darbeci ve Ergenekoncu ya da ulusalcı ve faşist ilan edildi.

Oysa onların saldırdıkları bu çevreler, Kürt sorununun eşitlik içinde, adil ve demokratik bir anlayışla çözümü için gerçek bir toplumsal ve siyasal dayanak/zemin oluşturuyordu. Hala da öyledir.

Önüne gelen herkese cehaletle “faşist” diye saldırmayı "solculuk" sanıp alışkanlık haline getirenler, bugün AKP ve Türkiye gericiliğinin karşısında, derin bir şaşkınlık içinde ittifak yapacak “ulusalcı” arıyor. Ancak, ilişkileri öylesine bozmuş ve ortak zeminleri akılsızca öyle imha etmiş durumdalar ki, ne yazık ki ittifak yapacak cumhuriyetçi bir gücü ya da çevreyi umdukları kolaylıkla bulamıyorlar.

Abdullah Öcalan’la uzun bir aradan sonra İmralı Cezaevi’nde görüşen kardeşi ve avukatının aktardıklarına bakılırsa; yakın gelecekte AKP ve PKK arasında yeni bir “çözüm” sürecinin başlatılması hiç de sürpriz olmaz.

Çünkü, 15 Temmuz darbesinden önce, içeride ve dışarıda büyük bir yalnızlık içine düşerek adeta tecrit olan Erdoğan-AKP iktidarı daha önce çatıştığı güçlerle uzlaşma yolları aramaya başladı. Darbe girişiminden ağır yara alarak çıkan Erdoğan ve AKP iktidarı, İsrail’le ilişkileri düzelte, Rusya’dan özür dileme ve yeniden bağ kurmak gibi adımlar atarken, içeride de cumhuriyetçilere karşı iki yüzlü bir uzlaşma girişimi, adına “Yenikapı mutabakatı” dedikleri bir yedekleme operasyonu başlattı.

Bu kapsamda, zorla iptal ettirdikleri 7 haziran 2015 seçimlerinden sonra başlattıkları ve yaklaşık 9 bin kişinin ölümüyle sonuçlanan PKK ile savaşı da sürdürmeleri mümkün değildi. Bu nedenle bu çatışma ortamını da yatıştıracak bir adım atmaları gerekiyordu.

Ancak, bir yandan HDP’li belediyelere kayyum atayarak diğer yandan da bir çatışmasızlık ortamı oluşturmak pek mümkün görünmüyor.Bütünlüklü bir bakışa sahip olmayan ve şark kurnazlığıyla ülke idare etmeye çalışan AKP’liler, muhalefetin aymazlığı nedeniyle, korkarız kısa vadede bu krizden de çıkacaklar. HDP ve çevresi de buna hazır görünüyor.

Hiç kuşku yok ki AKP, 15 Temmuz’dan sonra şirazesi dağılan iktidarını toparlayıp yeniden güçlendirdiğini zaman bir kez daha Kütlere ihanet edecektir.

Kimse aynı tuzakta bir kez daha tökezlenmesin diye anımsatmak istedik.

Keskin Kalem

http://www.abcgazetesi.com/abc-gunun-analizi-ilerici-birikim-ve-kurt-sorunu-28170h.htm


Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Kürt Ulusal Sorunu
 »  İlerici birikim ve Kürt sorunu

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Kürt sorunu Kürdün sorunu mu? denizcan 0 924 06.01.2016- 19:18
Konu Klasör ''Kürt sorunu'' bitmez! melnur 9 2811 08.04.2016- 20:52
Konu Klasör Kürt Sorunu Üzerine ayhan 5 1519 26.04.2015- 12:23
Konu Klasör Kürt sorunu nasıl çözülür ? melnur 0 815 22.08.2016- 13:34
Konu Klasör Kürt Sorunu Nasıl Çözülür? Hillary 16 3738 30.07.2015- 18:17

Etiketler   İlerici,   birikim,   Kürt,   sorunu


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Kürt sorunu Kürdün sorunu mu? denizcan 0 924 06.01.2016- 19:18
Konu Klasör ''Kürt sorunu'' bitmez! melnur 9 2811 08.04.2016- 20:52
Konu Klasör Kürt Sorunu Üzerine ayhan 5 1519 26.04.2015- 12:23
Konu Klasör Kürt sorunu nasıl çözülür ? melnur 0 815 22.08.2016- 13:34
Konu Klasör Kürt Sorunu Nasıl Çözülür? Hillary 16 3738 30.07.2015- 18:17

Etiketler   İlerici,   birikim,   Kürt,   sorunu


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS