Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Doğa Bilimleri
 »  Sonraki deprem Marmara Denizi'nde ve 7'nin üzerinde

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Sonraki deprem Marmara Denizi'nde ve 7'nin üzerinde           (gösterim sayısı: 1.489)
Yazan Konu içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.570
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 08.02.2017- 20:36
Alıntı yaparak cevapla  


Kandilli: Bir sonraki deprem Marmara Denizi'nde ve 7'nin üzerinde olacak

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, "Bir sonraki büyük deprem, yani 7'nin üzerindeki bir deprem maalesef Marmara Denizi içinde olacak. Bununla ilgili hiç kimsenin şüphesi yok" dedi.

Çanakkale'de yaşanan depremlerin ardından İstanbul Esenler Kent Konseyinde, "Bir Şehir Depreme Nasıl Hazırlanır?" başlıklı sunum yapan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Türkiye'nin bir deprem kuşağı ülkesi olduğunu ifade ederek, "Bunlara alışık olmamız lazım. İstanbul için daha büyük depremler olması da sürpriz değil" dedi.

"Bilim insanları bunu bekliyor. Vatandaşın bunun bilincinde olması lazım" diyen Özener, "Karar vericilerin büyük çoğunluğu zaten bunun bilincinde. Dolayısıyla biz eylem planlarımızda gerçekleri göz önüne alarak ilerleyeceğiz. Anadolu bloku ve Ege, batıya doğru hareket ediyor. Saat istikametinin tersine bir hareket yapıyoruz. Aslında biz böyle bir hareket yapmasak hiçbir enerji birikmeyecek ve deprem olmayacak" dedi.

'MARMARA'DA OLACAK, KESİN'

"Dolayısıyla ülkemizin yüzde 80-90'ı deprem tehlikesi altında" diyen Haluk Özener, "Bir sonraki büyük deprem, yani 7'nin üzerindeki bir deprem maalesef Marmara Denizi içinde olacak. Ne yapabiliriz? Deprem bir doğa olayı. Depremi önleme şansımız yok. Tarihsel deprem olmuş, enerji birikiyor. Yine bir yardan bu enerji dışarıya çıkacak, boşalacak. Bazen tartışmalar yapılıyor. 'Tek parça mı iki parça mı kırılacak? 7 mi olacak 7,2 mi olacak?' şeklinde. Bana sorarsanız tek parça, iki, üç parça kırılmış bilimsel olarak, enerji olarak çok büyük farkı var ama vatandaşa ve Türkiye Cumhuriyeti'ne yansıması arasında, yani 7,2 olunca hiçbir şey olmayacak da 7,5 olursa dünya mı kararacak? Yok. 7,2'de de ciddi anlamda biz zarar göreceğiz. Dolayısıyla bir sonraki depremin Marmara'da olacağı kesin. Bununla ilgili hiç kimsenin şüphesi yok" ifadelerini kullandı.

http://www.abcgazetesi.com/kandilli-bir-sonraki-deprem-marmara-denizinde-ve-7nin-uzerinde-olacak-42964h.htm


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.570
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 31.03.2017- 09:22
Alıntı yaparak cevapla  


Oğuz Gündoğdu’dan deprem açıklaması: Kadıköy çok daha tehlikeli

Resim Ekleme  
Jeofizik uzmanı Yard.Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu, yaptığı hesaplamalara dayanarak olası Marmara Depremi’nin Richter ölçeğine göre 0.2 yanılma payı ile 7.5 olacağını söyledi. Gündoğdu konuşmasında İstanbul’da Avcılar’a göre Kadıköy’ün çok daha tehlikeli olduğunun altını çizdi.

Avcılar Belediyesi Afet Gönüllüleri Projesi’nin her ay düzenlediği eğitim toplantılarının sonuncu ayağında konuşmacı olarak bulunan Gündoğdu, izleyicilerden birisinin sorusu üzerine beklenen olası Marmara Depremi’nin büyüklüğünü 0.2 yanılma payı ile 7.5 olarak bulduğunu anlatırken, “Yalova tarafı, Yunanistan yönüne doğru yılda 2-2.5 santim hareket ediyor. 1766’dan 251 yıl geçti. 251 sene 2.5 santimetreden hesapladık, biraz daha matematik var. Yaptığım hesaplara göre 0.2 yanılma payı ile 7.5 çıktı. Yani büyüklüğü 7.3-7.5 arasında. Büyüklük ve şiddet ayrı konular. Şiddeti tam sayı ile söylüyorum Avcılar 17 Ağustos depremini 9, Bakırköy 8 şiddetinde hissetti” karşılığını verdi.

Gündoğdu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kadıköy çok daha tehlikeli”

“1999’daki depremin yönü tam karşıdan yani deprem dalgaları Gölcük tarafından geliyordu. İzlediği yolda bir yansıma buldu veya gelip iki zon içinde kaldı. İki zon arasında kalınca frekansı çok arttı, genliği büyüdü. Olmadık hasarlar yaptı. Ama bu hasarlar Avcılar’ın her tarafında yok. Belirli yerlerde E5’in sağı solu, ve bir mahallede var. Denizden yamacı çıktıktan sonra hemen hemen hasar yok. Bu tabii yersel koşullarda özel bir durum. Beklenen yeni deprem şimdi Avcılar’ın yanında kalıyor. Avcılar’ın yanında kalınca o kadar şiddetli hissetmeyeceğiz. Deprem dalgaları ‘Makaslama’ attığı zaman elips şeklinde hasar yayılıyor. Kırılma 251 yılda biriken enerji bitinceye kadar devam edecek. Buradaki hasar elips şeklinde oluyor. Hasar yani bu tarafa doğru şiddeti hemen azalıyor mesafeye bağlı. Avcılar’a göre Kadıköy çok daha tehlikeli. Çünkü istikamet olarak fayın tam karşısında kalacaklar. Gölcük’te olan depremde Adapazarı çok daha fazla hasar aldı. Ama kameralar falan oraya az gittiği için pek bilinmiyor. Bunun nedeni birincisi zemin faktörü, ikincisi tam depremin karşısında kaldılar. Bütün ivmesini, her şeyini aldılar.”

“2014’ten sonra her şey değişmeye başladı”


Yard.Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu, 2014’te Gökçeada’nın haritada sarı renkte gösterdiği ‘faylanma’ görüldüğünü bunun Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın batıya doğru bir gelişmesi sonucu olduğunu söyledi. Gündoğdu, Bu gelişmeden sonra Marmara’da her şey değişmeye başladı. Benim canımı sıkacak şeyler de oluşmaya başladı. 2015’te sarı ile gösterilecek aktivite başladı. Bu ters fay. Yani bir yerde sıkıştıran mekanizma oluşuyor. Bu sıkıştıran mekanizma olması doğal çünkü. Kuzey Anadolu Fayı kuzeye doğru sıkıştırma meydana getiriyor” dedi.

http://gazetemanifesto.com/2017/03/31/oguz-gundogdudan-deprem-aciklamasi-kadikoy-cok-daha-tehlikeli/__________________

Bu ileti en son melnur tarafından 31.03.2017- 09:25 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.

Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.570
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 19.05.2017- 10:32
Alıntı yaparak cevapla  


Marmara'da yapılan son deprem araştırması açıklandı: İstanbul için uyarı

Marmara'da son yapılan deprem araştırmasına ilişkin yeni rapor açıklandı. Raporda, İstanbul için depremin en az 7 büyüklüğünde olacağı yönünde uyarı yapıldı.

Resim Ekleme

Marmara Denizi'nde son yapılan deprem araştırmasına ilişkin rapor açıklandı. Marmara'da meydana gelebilecek bir depremin yıkıcı etkisinin sınırlı olacağını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, erken uyarı sistemleri için yeterli süre olmayacağını iddia etti.

Vatan'ın haberine göre, Marmara'yı vuran 17 Ağustos 1999 depreminden sonra merkezi Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan GFZ çatısı altında özel bir 'İstanbul Masası' oluşturuldu. En son 2013 yılında İstanbul depremiyle ilgili tahminlerini açıklayan GFZ, Marmara'da yapılan son ölçümler doğrultusunda yeni araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Alman sismolog Prof. Marco Bonhoff olası depremin en az 7 büyüklüğünde olacağını belirtti. Bonhoff ve ekibinin Marmara'da yaptığı araştırmaya göre en son 1766 yılında İstanbul'u yıkıp geçen büyük depremin bir benzerinin tekrarlanması olasılığı her geçen gün artıyor. Deprem uzmanları bu tür bir depremin yeniden İstanbul'u 250 yıl sonra vurmasını bekliyordu. Ve bu süre geçen yıl doldu.

123 YILDIR BİRİKEN ENERJİ

İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu; GFZ tarafından açıklanan Marmara Denizi'ndeki son araştırmayı değerlendirdi. Gündoğdu şunları söyledi:

"Adalar önünden başlayıp İzmit Gölcük Körfezi’ne kadar kırılacak olan fay hattı 1894’den bu yana 123 yıldır biriken bir enerji. Boyu kısa ve enerjinin birikme süresi az bir zaman olduğu için büyüklüğünün 7’nin altında olmasını bekliyoruz. Tabi bu iyi bir haber.

Depremin büyüklüğü 6’nın üzerinde dahi olsa tehlikeli bir tablo çizmeye yeterli. Şehrin merkezini vurmayacak ama tabi Tuzla’yı da vuracak. Erken uyarı sistemini kullanamama durumumuz var. Yeni binaların yapımında doğalgaz bağlantılarının kopmaya mani olacak esnek malzemeyle yapıldığı söyleniyor bu da iyi haber.

Ancak 1766’dan bu yana 250 yılı aşkın süredir biriken enerjiyle olması beklenen kırılma yönü Tekirdağ Şarköy tarafından İstanbul Bakırköy’e doğru. 10 km metre uzaklıkta gerçekleşecek olması tehlikeyi ve riski artırıyor. Beklediğimiz çok üstünde problemlerle karşılacağımız açık.

Adalardan İzmit’e doğru giden faya göre enerji birikiminin yüksek olması sebebiyle 7,5 civarı bir deprem bekleniyor. Bu deprem de Tekirdağ yönünden İstanbul’a geliş hızına göre 7-8 saniyelik bir zaman var bu da uyarı sistemlerini arada insan olmadan otomatik bir şekilde devreye sokmak için yeterli bir süre. Yani bu süre içerisinde raylı sistemler durdurulabilir ve inişe geçen bir uçak inişi pas geçebilir."

http://haber.sol.org.tr/toplum/marmarada-yapilan-son-deprem-arastirmasi-aciklandi-istanbul-icin-uyari-196910


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.570
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 08.03.2018- 14:35
Alıntı yaparak cevapla  Marmara Depremi açıklaması: Kaçışımız yok

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, '1766, 1894 tarihlerinde Marmara'da büyük depremler olmuş. Burası tarihte birçok depreme maruz kalmış, burada bir enerji birikiyor. Bir gün mutlaka olacak, bundan kaçışımız yok' dedi.

Resim EklemeBoğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Marmara'da deprem beklentisine ilişkin konuştu.

"1766, 1894 tarihlerinde Marmara'da büyük depremler olmuş. Burası tarihte birçok depreme maruz kalmış, burada bir enerji birikiyor. Bir gün mutlaka olacak, bundan kaçışımız yok" diyen Özener, "Marmara'da 1900'lerden sonra 4'ten büyük depremler var ama 7'lik bir deprem İzmit'ten başka görmüyoruz" ifadelerini kullandı.

http://haber.sol.org.tr/toplum/marmara-depremi-aciklamasi-kacisimiz-yok-230789__________________

Bu ileti en son melnur tarafından 08.03.2018- 14:37 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.

Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.570
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 22.03.2018- 21:18
Alıntı yaparak cevapla  


Bir önceki forumumuzda çok tartıştığımız bir konu bu. ''İstanbul depremi'' diyoruz ama aslında Marmara denizinin tam ortasından geçen ve uzunluğu yaklaşık 250 km. olan bir fayın kırılma olasılığından söz ediyoruz. İstanbul depremi dediğimiz kırılma bu fayda olacak. Eli kulağında. ''030'dan önce olmaz'' denilerek, topluma bir rahatlık verme isteği de var ama, gerçekten eli kulağında bir deprem beklentisi bu. Bir önceki deprem KAF'ı ( Kuzey Anadolu Fayı)   İzmir Körfezi çıkışına kadar kırmıştı. Kırılmayan parça, bundan sonrasında başlayan ve Saros körfezine çıkışına kadar süren fayın kırılmasıyla gerçekleşecek. Fayı kıracak olan enerji birikiminin yeterince yoğunlaştığını söylemek çok da yanlış sayılmaz.

Somut durum, bu yaklaşık 250 km.lik fayın bir defada kırılma olasılığının düşük bir ihtimal olduğu, Marmara denizindeki SIRTın bu kırılmaya engel olacağı şeklinde. Beklenen deprem bu fayın iki defada kırılacağı yolunda ve her ikisinde de aletsel büyüklüğün 7'nin üzerinde bir depreme yol açabileceği. (Aletsel büyüklüğü 7'nin üzerinde olan bir deprem dalgalar halinde yayılırken geçtiği zemine bağlı olarak 8-9 büyüklüğünde şiddete ve yıkıma yol açabilir.)

Gölcük depreminden bu yana 20 yıla yakın bir zaman geçti. Tipik bir doğu ülkesi gibi doğru dürüst hiçbir önlem almadık. Böyle bir beklenti içinde olan ülkelerde deprem öncesinde bina kontrolleri yapılmalı ve bu konuda ivedi önlemler alınmalıydı. Hiçbir şey yapılmadı. Betonlaşmaya hız kesmeden devam ettik ve kentin deprem sonrasında toplanabileceği alanları AVM'lerle doldurduk. Bilim toplumundan hızla uzaklaşan bir ülke için inanılmaz bir durum. KAF altımızı oyuyor, oymaya devam ediyor ve biz hala sanki her şey uyarında gidiyormuş gibi vurdumduymazları oynuyoruz!

Ne yazık!


Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Doğa Bilimleri
 »  Sonraki deprem Marmara Denizi'nde ve 7'nin üzerinde

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Lenin'in devrimden sonraki konuşması iskra 0 1575 04.02.2014- 14:02
Konu Klasör Doğrular üzerinde kuluçkaya yatmak melnur 0 1059 18.12.2016- 19:00
Konu Klasör "İstanbul'u, Marmara'yı savunuyoruz" tarihselmaddeci 0 1170 29.12.2014- 09:41
Konu Klasör Marmara Üniversitesi'nde satırlı saldırı umut 0 1431 17.01.2014- 15:02
Konu Klasör Emniyet'te bir deprem daha! melnur 0 1705 20.12.2013- 10:52

Etiketler   Sonraki,   deprem,   Marmara,   Denizinde,   7nin,   üzerinde


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Lenin'in devrimden sonraki konuşması iskra 0 1575 04.02.2014- 14:02
Konu Klasör Doğrular üzerinde kuluçkaya yatmak melnur 0 1059 18.12.2016- 19:00
Konu Klasör "İstanbul'u, Marmara'yı savunuyoruz" tarihselmaddeci 0 1170 29.12.2014- 09:41
Konu Klasör Marmara Üniversitesi'nde satırlı saldırı umut 0 1431 17.01.2014- 15:02
Konu Klasör Emniyet'te bir deprem daha! melnur 0 1705 20.12.2013- 10:52

Etiketler   Sonraki,   deprem,   Marmara,   Denizinde,   7nin,   üzerinde


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS