Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Güncel Tartışma Konuları
 »  Sarraf konuşmaya başladı

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Sarraf konuşmaya başladı           (gösterim sayısı: 541)
Yazan Konu içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.095
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 30.11.2017- 07:26
Alıntı yaparak cevapla  


Sarraf konuşmaya başladı

Resim Ekleme

İran’a yönelik Amerikan yaptırımlarını Amerikan finans sistemini kullanarak ve Türkiye’de hükümet yetkililerinden yardım alarak delme suçlamasıyla görülen davada, son anda sanık sandalyesinden tanık sandalyesine ‘transfer’ olan İranlı işadamı Rıza Sarraf bugün ifade vermeye başladı.

Davayı takip eden Law360 muhabiri Pete Brush, Sarraf’ın yemin ederek tanık kürsüsüne çıktığını ve sakin göründüğünü belirtti. Ayrıca Sarraf’ın İngilizcesinin iyi olmasına rağmen Türkçe tercüman yardımıyla ifade verdiği belirtiliyor.

Rıza Sarraf ayakları kelepçeli ve hapishane giysisiyle bu sırada içeri alınıp tanık koltuğuna oturtuldu. Hakkındaki suçlamaları kabul edip savcılıkla işbirliği yapmayı kabul eden Sarraf önce savcılar, sonra da eski Halkbank yöneticisi Hakan Atilla’nın avukatları tarafından sorgulanacak.

Rıza Sarraf ifadesine 2016 yılında Florida eyaletinde gözaltına alınması sürecinde yaşananları aktararak başladı.

Duruşmayı takip eden Amerikalı gazeteciler, Sarraf’ın anlattıklarını Twitter üzerinden aktardı.

Duruşmayı takip eden gazetecilerden Pete Brush, Sarraf’ın, “Neyle karşı karşıya olduğumu bilmiyordum. Uzun bir yolculuk sonrası şoktaydım. Doğru cevapları veremedim. Korkuyordum” dediğini aktardı.
Brush, Sarraf’ın “İşbirliği sorumluluğu kabul etmenin ve cezaevinden çıkmanın en hızlı yoluydu” dediğini aktardı.

Zarrab daha sonra savcılıkla yaptığı işbirliği anlaşmanın üç koşula bağlı olduğunu söyledi:

-Tamamen gerçekleri anlatmak
-Savcılıkla işbirliği yapmak
-Bundan sonra hiçbir suç işlememek.

Bir otelde tutulduğu iddialarını da reddeden Sarraf, savcının “Hâlâ tutuklu durumda mısınız?” sorusuna “Evet” yanıtını verdi.

“Evet, rüşvet verdim”

Sarraf ayrıca tutukluyken bir hapishane memuruna rüşvet vermek suçunu da kabul ederek, “Bir memura bana alkol getirmesi ve cep telefonunu kullanmama izin vermesi için rüşvet verdim” dedi.

Sarraf, davanın tutuklu sanığı eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla hakkında ise, “Yaptırım kuralları hakkında bankadaki en bilgili kişi. Oluşturduğumuz yapının Amerikan yaptırımlarıyla uyumlu gözükmesi için katkıda bulundu” dedi.

Sarraf, İran yaptırımlarının etrafından dolaşma yapısının neden oluşturulduğunu ise şu sözlerle anlattı:

“İranlılar doğalgaz ve petrol satışından elde ettikleri gelirleri kullanamıyordu.”

Sarraf Türkiye’de Aktif Bank’ta bir hesap açma girişimini anlattı. İlk denememde başarısız oldum diyen Sarraf’a “neden” diye sorulması üzerine, “İran’la iş yapan müşterilerimizin hesap açmak için özel izne ihtiyaç duyduğu” gerekçesiyle hesap açamadığını belirtti. Ancak bankanın genel müdürüyle görüştükten sonra bir Aktif Bank hesabı açabildiğini belirtti. Sarraf “günlük 5 ile 10 milyon Avro arasında bir hacme sahip olan bir banka hesabı açıldı” dedi. Mahkeme salonunda eski AB Bakanı Egemen Bağış’ın fotoğrafının gösterilmesi üzerine Sarraf, Bağış’ın hesap açılmasının reddi üzerine Aktif Bank CEO’suyla bir görüşme düzenleyerek hesap açılmasına yardım ettiğini belirtti.

Hakimin “Nihayetinde Iran Merkez Bankası’yla mali hizmetler alınması konusunda bir anlaşmaya varabildiniz mi?” sorusu üzerine Sarraf, “Evet sayın hakim” yanıtını verdi.

Sarraf 2010 ve 2011’de Iran Merkez Bankası eski başkanı Mahmoud Bahmani ile doğrudan görüştüğünü ifade etti. Nakit biriktiren bankaya nakit akışı sağlayabilmek için daha iyi bir “ücret tarifesi” önerdiğini söyledi. Daha sonrasında Sarraf bu ilişkinin sona erdiğini belirtti.

“Suçumu itiraf etmeye karar verdim”

“Türkiye’ye iade edilmem için avukatlar tuttum. Olmayınca suçumu itiraf etmeye karar verdim.”

Mart 2016’da tutuklandığımda FBI’ya doğruları söylemedim. Neyle karşı karşıya olduğumu bilmiyordum. Uzun bir yolculuktan sonra şoka girmiştim. Doğru yanıtları veremedim. Korkmuştum.

Aktif Bank genel müdürü ile görüşmeden sonra hesap açtım. Hesap 5-10 milyon Euro ile başladı (günlük işlem hacmi).

“Ahmedinejad ile bağlantım vardı”

Rıza Sarraf’ın İran eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile bağlantısı olduğunu kabul etti.

Iran Merkez Bankası anlaşmasının ardından Hossein Najafzadeh’nin de dahil olduğu Bank Mellat ailesiyle görüşerek Mellat için ABD yaptırımlarını kırmaya başladığını söyledi. Najafzadeh hakkında soruşturma açıldı henüz yakalanmadı. Zarrab’ın ifadesi ABD suçlamalarını takip ediyor.

Sarraf, İran Merkez Bankası’ndan sonra Bank Mellat’la iş yaptığını iddia etti.

“Halkbank ile ilişkim eskilere dayanıyor”

Rıza Sarraf’a Halkbank ile ilişkisini anlatmaya başladı.

Sarraf Halkbank ile olan ilişkisinin 2012 yılında başladığını fakat bağlantılarının daha eskiye dayandığını belirtti.

Ahmed Alajaji adında kuyumcunun İran gelirlerini Halkbank’a koymak için altın ihracatı sistemi önerdiğini iddia etti.

Sarraf, “Eşim (Ebru Gündeş) Türkiye’de ünlü bir sanatçıydı, ben her zaman halkın gözü önünde olan bir kişiydim” dedi

Rıza Sarraf, Halkbank’ın başlangıçta Türkiye’de şöhreti nedeniyle onunla çalışmak istemediğini söyledi. Banka yetkilisi Süleyman Aslan’ın “Ben altın ticareti yapmak için çok popülerim” dediğini iddia etti. Sarraf, ancak, yine de iş için bastırmaya devam ettiğini söyledi.

“Zafer Çağlayan iletişime geçtim çünkü Ekonomi Bakanı’ydı”

(‘Aslan sizi geri çevirdikten sonra neden Zafer Çağlayan ile iletişime geçtiniz?’ sorusuna cevaben) İletişime geçtim çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin Ekonomi Bakanıydı.​

Sarraf Halkbank ile bağlantının kurulması için Zafer Çağlayan’a toplamda 45 ila 50 milyon euro rüşvet verdiğini söyledi.


Sarraf, Çağlayan’ın İran’a para transferi karşılığında elde edilecek kârın yüzde 50-50 paylaşmak istediğini de söyledi.

Duruşmaya ara verildi.

ZİNCİRLERİ ÇIKARILDI

Sarraf duruşmaya verilen aranın ardından tanık olarak mahkeme salonuna geri döndü. Duruşmanın ilk kısmında Sarraf’ın ayaklarında yer alan zincirlerin çıkarıldığı aktarıldı.

Savcı ‘Bu ödemeleri Çağlayan ne şekilde aldı?’ sorusun a Sarraf, “Nakit para, değerli eşyalar ve banka havaleleri’ diye yanıt verdi.

Savcı, İran’la yürütülen ticaretten kâr olarak Çağlayan’ın kardeşine yapılan 2.4 milyon TL’lik ödemenin dekontunu kanıt olarak sundu. Atilla’nın avukatı itiraz etti. Hakim Berman kanıtı kabul ediyor.

Sarraf, Ulusal İran Petrol Şirketi’ne ilişkin bilgileri paylaşmaya başladı.

Rıza Sarraf, altın ticaretinin nasıl işlediğini tahtada çizerek anlatmak için tanık kürsüsünden ayrıldı.

Mahkemede Rıza Sarraf’ın, altın ticaretinin nasıl yapıldığını göstermek için çizdiği şema daha sonra kamuoyuyla paylaşacak.

ABD’li gazeteci Adam Klasfeld, Twitter adresinden duruşma ile ilgili ilginç bir yorumda bulundu. Klasfeld, şu ifadeleri kullandı: “Sarraf, jüri için şema çizerken rahatlamış ve otoriter gözüküyor. Eğer ABD’nin federal mahkemesinde, mahkum kıyafet giyiyor olmasaydı, bir şirketin toplantısını yönetiyor gibi görülebilirdi.”

Botaş’ın ve Tüpraş’ın İran’la petrol ticareti yaptığına ilişkin iddialar dile getiriliyor.

Sarraf, “NIOC’un Sermayeh Döviz’e gönderdiği uluslararası transfer benim ofisime gelirdi, bu bir ödeme talimatıydı. Benim elemanlarım valizlerle Royal ofisine gider ve valizleri (altın) doldurarak geri gelirdi.” dedi.

Sarraf’ın salonda yaptığı çizim savcılık tarafından deliller arasına alındı; daha sonra kamuya sunulabilecek.Şema daha sonra kamu ve basına açıklanabilecek. Sarraf tanık kürsüsüne geri döndü.

Duruşmaya verilen 5 dakikalık aranın ardından, Süleyman Aslan’ın sekreteriyle olan telefon görüşmesine ilişkin ses kaydı mahkemeye delil olarak sunuldu. Duruşma hâkimi davaya 1 saat daha devam edileceğini açıkladı.

The Dailybeast muhabiri Katie Zavadski, Twitter hesabından Sarraf’ı tercüme eden tercümanlardan birinin çeviri yanlışları yaptığını bildirdi. Zavadski’nin aktarımına göre, Sarraf birden çok kez tercümanı düzeltti. Sarraf’ın düzeltme yaptığı konulardan biri Halkbank’tan kredi istemesi, diğer konu ise İran işlemleri ile ilgili olan bölüm.

Aslan İran yaptırımlarının ne olduğunu biliyordu

Sarraf, İran Ulusal Petrol Şirketi’ne gitmesi gereken bir paranın kendi hesabına gelmesinden ötürü Halkbank yetkililerine sinirlendiğini anlatıyor.

Ayrıca Halkbank’ın eski genel müdürü Aslan’ın ve Halkbank’ın yaptırımların ne olduğunu ve hangi işlemlerin yaptırımları deleceğini bildiğini aktarıyor.

Süleyman Aslan’ın asistan sekreteri ile bir telefon görüşmesinin kayıtlara yeni kanıt olarak kabul edildi.

Sarraf, Halkbank’tan birkaç milyar avro çektiğini söyledi. Sarraf, altın ticaretiyle ilgili gümrükte nasıl yalan beyan vereceğini bizzat Aslan ve Atilla’nın anlattığını iddia etti.

Duruşmada Sarraf şirketi Royal’de kendisinden sonra ikinci yetkili kişi olan Abdullah Happani ile yaptığı bir telefon görüşmesinin kaydını anlatıyor.

Sarraf ‘a göre bu görüşmede daha önceki yıllarda İran’ı altının son durağı olarak yazarken ABD’nin ambargo kurallarının değiştirmesiyle bunu yapamadıklarını konuşuyorlar.

Halkbank’tan Atilla ile yaptığı telefon görüşmesini Happani’ye anlatan Sarraf , İran petrol parasının başka bir finansal kurum üzerinden kendisine gönderilmeye başlandığını belirtiyor.

Konuşmada Halkbank’ın kendilerine altının son durağı olarak nereyi göstermeleri gerektiğini söyleceğini vurguluyor.

Duruşma TSİ 12:30’da sona erdi. Duruşma sona erdi. Zarrab, yarınki duruşmada tanık olarak ifade vermeye devam edecek., yarınki duruşmada tanık olarak ifade vermeye devam edecek.

http://gazetemanifesto.com/2017/11/29/sarraf-tanik-kursusune-cikti-yemin-etti/


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.095
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 02.12.2017- 08:49
Alıntı yaparak cevapla  


Sarraf'ın itiraflarında 3. gün sona erdi

Resim Ekleme

Onlarca yıl hapis cezasıyla karşı karşıyayken savcıyla anlaşarak ‘sanık’ken ‘tanık’ konumuna geçen Rıza Sarraf, ’Atilla’ya karşı ABD davası’nda bugün üçüncü kez hakim karşısına çıkacak.

Sarraf’ın bugün yine tanık sandalyesine oturması bekleniyor. Sarraf’ın ifadesinin bugün bitmesi planlanıyordu ancak bugünkü oturum yarım gün sürecek ve savcılığın sorgusu daha tamamlanmadı. Sarraf, pazartesi bir kez daha tanık sandalyesine oturabilir.

Savcılığın sorgulamasının ardından Sarraf’ın çapraz sorguya alınması bekleniyor.

“Önümüzde bu davanın çok ötesinde etki yapacak bir kayıt var”

Yargıç ile avukatlar ve savcılar arasında duruşma öncesi görüşmeler yapıldı.

Yargıç Richard Berman: “Avukatlarla istişare etmek istediğim bazı şeyler var.”

Savcı: “Ofisimiz bugünkü duruşmanın ardından delilleri medyayla paylaşacak.”

Berman: “Önümüzde bu davanın çok ötesinde etki yapacak bir kayıt var. Mahkemenin tutarlılığı açısından savcılığın delili kayda geçirmeden önce gerçek olduğuna ilişkin soru işareti kalmaması lazım. Söz konusu tapeyi bu adımlar atılmadan dinletmek istemiyorum.”

Savcı: “Gerçekliğini kanıtlamanın birçok yolu var. Sarraf bizzat yapabilir bunu.”

Berman: “Kaygılı olmasam dile getirmezdim.”

Kanıt dosyasına giren belgeler arasında Sarraf’ın fotoğrafı da var. Sağ alt köşede “Resmi delil 20” yazıyor.

Telefon kayıtların biri erişime açıldı

Davanın bugünkü 3’üncü oturumu, hâkimin ve savcıların salona gelmesiyle başladı.

Erişime açılan diğer bir telefon kaydı. Dün kanıt olarak kabul edilen, Sarraf ve Hakan Atilla arasındaki görüşme.

Savcı, dün bıraktığı yerden devam ederek kayıtlara yeni kanıtlar ekliyor. Bunlardan biri yazılı bir mesaj: “Umarım, gıda konusunda bir sorun yaşamayız” deniyor. Sarraf, 2013’teki gıda ticaretinden bahsediyor.

Sarraf ifadesinde, gıda ticareti tezgahını kurmak için gerekli gümrük evraklarını nasıl temin edebileceği konusunu Süleyman Aslan ile görüştüğünü söylüyor.

Sarraf, Süleyman Aslan ile yaptığı toplantı sonrasında Halkbank çalışanı Hakan Aydoğan ile yaptığı bir görüşmeden bahsetmeye başladı.

Gıda ticareti mekanizmasını anlattı

Sarraf ifadesinde, Aslan ve Atilla ile yaptığı bir toplantı sonucunda “yönteme (“gıda ticareti” mekanizmasına) son halini verdiğini” anlatıyor.

Sarraf: İki sistem yan yana çalışıyordu. Altın durdurulunca, gıdaya döndük. Ardından Atilla’nın bir yasa boşluğu bulduğunu söylüyor.

Sarraf: Sonrasında altın ticaretine de devam ettik.

Sarraf, Dubai’deki şirketi “Centrica”dan bahsetmeye başladıo. Dubai’deki söz konusu şirketle ilgili olarak “Bu şirketi gıda tedarikçisi olarak gösterecektik.” diyor.

Sarraf, yine şema çizmeye başladı.

Sarraf, kağıt üstünde gıda tedarikçisi şirketin Centrica Dubai göründüğünü, Volgam’ın da İran’a gıda sattığını söylüyor.

Soru: Bu iki şirket de senin kontrolünde miydi?

Sarraf: Evet, elbette efendim.

Hatırlatma: Bunlar resmi belgeler ve kanıt dosyasına ekleniyor, dolayısıyla “basının erişimi hakkı” kapsamında tümü kamuoyuyla paylaşılacak.

Sarraf şu anda “Atlantis” adlı başka bir şirketten bahsetmeye başladı.

Sarraf, Rostamani Exchange şirketinden ve paraları Euro’dan Dirhem’e nasıl çevirdiklerinden bahsediyor.

Sarraf şema çizmeye devam ediyor.

Kanıt dosyasına giren belgeler arasında Rıza Sarraf’ın bu fotoğrafı da var. Sağ alt köşede “Resmi delil 20” yazıyor.

Resim Ekleme

Sarraf “Asla mal gönderilmedi.” dedi.

Sarraf 16-17 yaşlarındayken çay ticaretinde nakliye senedi hazırlamayı öğrendiğini anlatıyor. Mahkeme salonundaki Türk basın mensupları gülüyor.

Sarraf yeniden tanık kürsüsüne döndü. Savcı, kanıt olarak bir tape sunmak istiyor. Ne ile ilgili olduğu henüz bilinmiyor.

Savcı, tapenin içeriğini açıklamadan önce Sarraf’dan doğruluğunu teyit etmesini istiyor.

Sarraf, İran’ın petrol gelirlerini aklamak için tasarlanan gıda ticareti sistemini ayrıntılarıyla anlatıyor. Sahte nakliye evraklarının nasıl gerçek gibi gösterileceği konusunda kilit bilgileri Hakan Atilla’dan öğrendiğini söylüyor.

Sarraf, İran’ın petrol gelirlerini aklamak için tasarlanan gıda ticareti sistemini ayrıntılarıyla anlatıyor. Sahte nakliye evraklarının nasıl gerçek gibi gösterileceği konusunda kilit bilgileri Hakan Atilla’dan öğrendiğini söylüyor.

Sarraf ifade verirken, Atilla’nın avukatları en az bir kez itiraz etti, Yargıç Berman’a, Atilla hakkındaki ifadelerin “şayia” olduğunu, yani birinci elden alınmış bilgi olmadığını söyledi. İtiraz reddedildi. Konu muhtemelen savunmanın çapraz sorgusunda tekrar gündeme gelecek.

Sarraf, görüşmede kullandığı “parayı vurmak” ifadesinin anlamını açıklıyor: “Bu sadece, paranın İran’dan gönderildiğini anlatmak için kullanılan bir terim.”

Oturuma ara verildi. Bugünkü oturum TSİ 22.00’da sona erecek. Dün sözü geçen telefon kayıtlarından biri veya birkaçı birazdan dinletilecek.

Ara verilirken Yargıç Berman, sürekli konuşan Sarraf’a boğaz pastili verilmesini istedi.

Ara devam ederken, muhabir Klasfeld dosyaya giren delillerden birini paylaşıyor: Zafer Çağlayan’ın fotoğrafı.

Oturum yeniden başladı

Dava İran’a yönelik yaptırımları konu aldığından, ABD hükümeti jüriye İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney ile eski cumhurbaşkanı Ahmedinecad’ın fotoğraflarını gösterdi. Sarraf, daha önce bahsedilen mektubunda bu iki isme hitap ederek “ekonomik cihat” önerisi yapıyordu.

Şu anda Sarraf ile Happani arasındaki görüşmelere ait ses kayıtları dinletiliyor.

Sarraf: İranlılarla sürekli irtibat halindeydim.

Altın ticareti ve gıda ticareti: Sarraf’a göre İran için, ödemelerini yapabildikleri sürece hangi sistemi kullandıkları önemli değildi.

Sarraf, ABD’nin altın ticareti konusunda İran’a uyguladığı kısıtlamalarda değişiklikler yapıldığı için gıda ticaretine geçmek zorunda kaldıklarını söylüyor

Birçok telefon görüşmesi kaydı art arda dosyaya ekleniyor. Bunlar da kamuoyuyla paylaşılacak.

Bugün çok sayıda telefon görüşmesi kaydı getirildi. Yargıç, bunların salonda dinletilip dinletilmeyeceğine karar verecek.

Savcı, “Mayıs 2013’te İranlılarla toplantı düzenlediniz mi?” diye soruyor. Zarrab: Evet, bir toplantı düzenlendi. Soru: Siz o toplantıya katıldınız mı? Zarrab: Bazı kısımlarında katıldım.

Sarraf: İran Petrol Bakanı ve heyeti, onunla birlikte gitti. Zarrab’ın ifadesine göre Ankara’daki Marriott Hotel’de bir toplantı düzenlendi.

Sarraftoplantıya Aslan’ın da katıldığını söylüyor. Zarrab: İranlılar, ödemeleri doğrudan yapma konusunda Süleyman’a baskı yaptı.

Sarraf: O toplantıya Halkbank’tan sadece Süleyman Aslan katıldı.

Sarraf sistemi açıklıyor: Sistem çok basit, o yüzden şema çizmeyeceğim. Daha önce çizdiği şemayı gösteriyor.

Tüpraş ve Botaş yeniden gündeme geliyor. Ticaretin para kaynağı olarak kullanılan petrol ve doğalgaz gelirleri hakkında sorular soruluyor.

Sarraf yine şema çiziyor. Basın mensupları çizdiği şemaların kendilerine de verilmesini talep etti ancak şemalar henüz paylaşılmadı. Muhtemelen Sarraf’ın şemalara artık ihtiyacı kalmadığında bunlar basına verilecek.

Sarraf şemasını çizerken, jüri üyelerine eski içişleri bakanı Muammer Güler’in bir başka fotoğrafı gösteriliyor. Sarraf dünkü ifadesinde, Güler’in oğlu Barış Güler’e 100.000 dolar rüşvet ödediğini söylemişti.

Sarraf şemayı çizdikten sonra, tekrar tanık kürsüsüne döndü.

29 Mayıs 2013’te Sarraf’ın Atilla’ya gönderdiği bir e-posta delil dosyaya girdi.

E-postanın konusu: 50 milyon tutarında ileri vadeli Swift. Alıcılar ise: Sayın Alipour ve Tegali Bank.

“Tegali” kelimesi Farsça’da iki banka arasındaki para transferi için kullanılan “Antagali” olabilir.

Sarraf, Hakan Atilla’dan, 50 milyon Euro’luk bir uluslararası işlemi takip etmesini istediğini söylüyor.

Sarraf, bankanın işlem için belge istediğini söyledi. Sarraf, “Bu beni endişelendirdi çünkü aslında bir ürün nakliyesi yapılmamıştı o yüzden istedikleri belgeyi temin etmek mümkün değildi.” Sarraf’a göre Aslan “Reza Bey ben meseleyi çözeceğim, sorun yok” dedi.

Yine bir telefon görüşmesi kaydı dinletiliyor.

Sarraf davasının 3. günü sona erdi. Sarraf’ın pazartesi günü de ifadesine devam etmesi bekleniyor.

http://gazetemanifesto.com/2017/12/01/sarrafin-itiraflarinda-3-gun-durusma-basladi/


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.095
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 03.12.2017- 19:55
Alıntı yaparak cevapla  


Sarraf'ın malvarlığına rüşvet verdiği için el konduysa, rüşvet alanlara neden dokunulmuyor? Rüşvet vermek suç da rüşvet almak yasal mı :)

****

Sarraf'ın malvarlığına el konuyorsa demek ki, ABD'deki mahkemede yaptığı açıklamaların gerçek olduğuna kanaat getirmişler. Güzel! Ama o zaman da, yani açıklamaların gerçek olduğu kanaatine vardılarsa Sarraf'ın rüşvet verdiğini söylediği bakanların yüce divana gitmesi gerekmiyor mu :)Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.095
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 06.12.2017- 08:23
Alıntı yaparak cevapla  


İşte Sarraf'ın savcılıkla yaptığı anlaşmanın ayrıntıları


ABD’nin New York kentinde İran’a yönelik yaptırımların delinmesiyle ilgili davada iddia makamı adına tanıklık yapan Rıza Sarraf’ın savcılıkla yaptığı anlaşmanın ayrıntıları ortaya çıktı. Sarraf, kendisine yöneltilen yedi suçlamayı da kabul etti ve suçlu olduğunu söyledi.

BBC Türkçe‘nin haberine göre, Sarraf’ın kabul ettiklerinin altısı iddianamede yer alan suçlamalar. Bunlar ABD ve özellikle de ABD Hazine Bakanlığı’nı dolandırmak için kumpas kurma, Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı (International Emergency Economic Powers Act) delmek için kumpas kurma, bankacılık sisteminde sahtekarlık yapma, bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurma, kara para aklama ve kara para aklamak için kumpas kurma olarak sıralanıyor.

Yedinci suçlama ise Savcılık tarafından daha sonra yöneltildi ve hapishanede kendisine bazı imtiyazlar sağlaması karşılığında infaz koruma memuruna rüşvet vermesini kapsıyor. Sarraf, mahkemede kendisine alkol getirmesi ve cep telefonunu kullanmasına izin vermesi karşılığında bir ceza infaz memuruna 45 bin dolar ödeme yaptığını söyledi.

Anlaşma metninde, tüm bu suçlamalar için yasalarda öngörülen azami hapis cezasının toplamda 130 yıl olduğu belirtildi. Sarraf’ın çarptırılacağı cezanın ise mahkeme tarafından belirleneceği ifade edildi.

Anlaşmada, Savcılık’ın Sarraf’ın soruşturma ya da yargı sürecine “kayda değer ölçüde” yardımda bulunduğuna kanaat getirmesi halinde, mahkemeye, verilecek cezanın hafifletilmesi talebini içeren bir dilekçe sunacağı da vurgulandı.

Savcılığın ceza indirimi için devreye girmesi, bu tarz sanıkların suçlamaları kabul ederek bildiklerini anlatmasını içeren anlaşmalarda sıklıkla başvurulan bir yöntem. Bu yöntemin ana hatları, ABD Cezalandırma Rehberi’nin 5K1.1 bölümünde tanımlanıyor. Bu nedenle ceza indirimi başvurusuna “5K1.1 Dilekçesi” adı veriliyor.

Burada belirlenen ana hatlara göre, bir sanığın “kayda değer ölçüde” davaya yardım edip etmediğine belli kriterlere göre karar veriliyor. Bu kriterler arasında, sanığın sağladığı bilgilerin Savcılık’ın işine ne ölçüde yaradığı, verilen ifadenin eksiksiz olması ve doğru bilgileri içermesi, verilen bilgilerin başka kişiler hakkında da soruşturma ya da yargı sürecini başlatacak nitelikte olması ve tanıklığın zamanlaması yer alıyor.

Sarraf’a 7 şart


Anlaşmanın üzerinde 20 Ekim 2017 tarihi yer alıyor. En altta ise Sarraf ile avukatlarının anlaşmayı imzalama tarihinin 26 Ekim 2017 olduğu görülüyor.

Anlaşma kapsamında Sarraf’ın uyması beklenen koşullar şöyle sıralandı:

Soruşturma kapsamındaki konularla bağlantılı olarak kendisinin ya da başkalarının yaptığı eylemleri dürüstçe ve eksiksiz olarak açıklaması
Savcılık, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve diğer kurumlarla tam bir işbirliği içerisinde olması
Savcılığın katılmasını talep ettiği toplantılarda bizzat yer alması
Büyük Jüri, duruşma ve diğer tüm mahkeme süreçlerinde dürüstçe ifade vermesi
İşlediği tüm suçları ya da kendisine yönelik veya kendisinin dahil olduğu diğer tüm soruşturma süreçlerinin ayrıntılarını Savcılık’a bildirmesi
Başka bir suç işlememesi
Anlaşma kapsamında kabul ettiği suçlamalarla ilgili Savcılık, ilgili kurumlar ve ABD’de çalışma yetkisi bulunan avukatları haricinde kimseyle görüşmemesi.

Savcılık ayrıca, Sarraf’ın anlaşmaya uyması halinde vergi usulsüzlükleri haricinde dava kapsamındaki konularla ilgili herhangi bir yeni ceza işlemi yapmayacağını kabul etti.

Yeni kimlik ihtimali

Anlaşmada Sarraf’ın tanık koruma programına alınarak, kendisine yeni bir kimlik verilmesi ihtimali de gündeme getirildi ve bu konuda şu ifadelere yer verildi:

“Davalının Savcılık ile yapacağı dürüst işbirliği, kendisine, ailesine ve sevdiklerine yönelik şiddet, güç ve tehditte bulunma ihtimali olan bazı bireylerin yaptığı eylemleri ortaya çıkarması çok muhtemeldir.

“Davalının yaptığı işbirliğinin, kayda değer ölçüde fiziki zarara uğrama riskini doğurması halinde, Savcılık, davalının yazılı talebiyle davalının, ailesinin ve sevdiklerinin güvenliğini sağlamak amacıyla makul ve gerekli olarak nitelendirdiği adımları atacaktır.

“Bu adımlar arasında ABD federal yargı kolluk kuvvetinin (US Marshals Service) uyguladığı ve kabul edilmesi halinde, davalının, ailesinin ve sevdiklerinin yeni kimlikler verilerek, başka bir yere yerleştirilmesini içeren Tanık Koruma Programı’na başvurulması da yer alma ihtimali de bulunmaktadır.”

http://gazetemanifesto.com/2017/12/06/iste-sarrafin-savcilikla-yaptigi-anlasmanin-ayrintilari/__________________

Bu ileti en son melnur tarafından 06.12.2017- 08:24 tarihinde, toplamda 2 kez değiştirilmiştir.

Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Güncel Tartışma Konuları
 »  Sarraf konuşmaya başladı

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Rıza Sarraf ABD'de tutuklandı munzur 15 3960 28.03.2016- 18:31
Konu Klasör Hükümet'ten Sarraf'a: 'Konuşma, seni çıkaracağız' umut 0 1444 06.02.2014- 12:22
Konu Klasör TKP’de MDD-SD tartışması başladı abbas 3 2798 17.11.2017- 05:42
Konu Klasör Ali İsmail'in davası başladı! che21 0 1882 03.02.2014- 13:10
Konu Klasör Cemaate operasyon başladı umut 11 3958 27.03.2014- 19:49

Etiketler   Sarraf,   konuşmaya,   başladı


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Rıza Sarraf ABD'de tutuklandı munzur 15 3960 28.03.2016- 18:31
Konu Klasör Hükümet'ten Sarraf'a: 'Konuşma, seni çıkaracağız' umut 0 1444 06.02.2014- 12:22
Konu Klasör TKP’de MDD-SD tartışması başladı abbas 3 2798 17.11.2017- 05:42
Konu Klasör Ali İsmail'in davası başladı! che21 0 1882 03.02.2014- 13:10
Konu Klasör Cemaate operasyon başladı umut 11 3958 27.03.2014- 19:49

Etiketler   Sarraf,   konuşmaya,   başladı


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS