Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Kürt Ulusal Sorunu
 »  Hiç şaşırmıyorum; şaşırılacak bir şey yok çünkü!

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Hiç şaşırmıyorum; şaşırılacak bir şey yok çünkü!           (gösterim sayısı: 625)
Yazan Konu içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.444
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 06.12.2017- 22:28
Alıntı yaparak cevapla  


İnternette bir haber başlığı; ‘Yanki’yle halaya durmak!..

Fotoğraf bu:

Resim Ekleme

Haber-yorum da böyle:

''‘Rojava Devrimi’ söylemi, yerini emperyalist ABD ile çekilen halaylara bıraktı!.. Suriye’nin kuzeyinde YPG kontrolündeki Arap kenti Menbiç’te YPG’li kadınların çektiği halayda ABD’li bir kadın askerin halayın başında yer alması dikkat çekti.

1 Haziran 2016’da başlatılan ve Koalisyon güçlerinin de havadan destek verdiği operasyonla Halep’e bağlı en büyük ilçe olan Menbiç’in IŞİD’den temizlenmesi hedeflenmişti. 12 Ağustos 2016’da tamamen temizlenmişti.

IŞİD’in Suriye topraklarında Rakka’dan sonra en önemli merkezi olarak gördüğü Menbiç’in temizlenmesinden sonra YPG yerleşti. ABD ile Türkiye arasında krize yol açan bu gelişmede ABD YPG ile stratejik ortaklığı ilerletmeyi tercih etti.

YPG’ye ait askeri meclisi tarafından yönetilen ilçede dün kadın savaşçıların mezuniyeti için düzenlenen törende ise ilginç görüntüler oluştu.

Kadın savaşçılar, törende halay çekerken, halayın başına ABD’li bir kadın askerin geçmesi dikkat çekti. Üstelik, ABD’li kadın askerin başını çektiği halayın fotoğrafları, askeri meclisin sosyal medya hesaplarında paylaşıldı.

Ne diyelim… Allah mesut etsin!..

Ama şunu kimse unutmasın. Emperyalizmin gölgesinin düştüğü hiçbir yerde “özgürlük” olmaz…''

http://hayred.net/yankiyle-halaya-durmak/

Bu tür haberlere hiç şaşırmıyorum ama, bu haber-yorumda olduğu gibi hala çok şaşıranlar var. Şaşıranlar var çünkü kürt ulusalcılığına hala sol-sosyalistmiş gibi bakanlar var. Kürt hareketinden sosyalist bir duruş beklentisi içine girenler var. Oysa böyle bir şey yok. Kürt hareketinin bugün için tek isteği bölgede koşulların belirlediği biçimiyle bir otonomiye sahip olmak. Nasıl olursa olsun. Bu konuda ABD emperyalizmi umurlarında bile değil. Amerikan emperyalizminin bölge çıkarlarına hizmet etmek de umurlarında değil. Yıllar önce okumuştum; Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan ''ABD bize devlet kurma konusunda yardımcı olsun, bölgede İsrail'den daha fazla ona yakın oluruz''. Kelime kelimesine böyle değildi ama mealen böyleydi.

Kürt hareketi sol-sosyalist bir hareket değil. Çok değil daha birkaç ay önce bir çalışmadan çıkmışlar ve o çalışmadan çıkan sonucu da kamuoyuyla paylaşmışlardı; özel mülkiyete karşı değillerdi. Ve Demirtaş da solcu olduklarını değil, sol gelenekten geldiklerini açıklamıştı. Evet öyleydi, sol gelenekten geliyorlardı, adım adım sağa savrulmuşlardı ve özel mülkiyete de karşı değillerdi. Kürt hareketini sol-sosyalizmle bir araya getirenler sanalın sözde sol-sosyalist forumlardı, buralardaki kürt milliyetçileriydi, kerameti kendinden menkul solculardı, egolarını kuyrukçulukla tatmin etmeye çalışan kendini bilmezlerdi, ve bu toplamın yarattığı iklimdi.

Oysa;

Kürt hareketinin tek stratejisi bölgede otonom bir yapı elde edebilmek...
ABD'nin ise kürt hareketini bir kara gücü olarak kullanmak...

Olan biten bu...

Kürt hareketinin ABD'ye, ABD'nin kürt hareketine ihtiyacı var. Bu yüzden ABD emperyalizminin bölge çıkarları umurlarında değil, kürtlerin. Halay da çekerler, silah talimi de yaparlar. Hatta Amerikan bayrağının gölgesinde özgürlük arayışı içine de girerler.

Derdi sola mı kalmış!


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.444
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 07.12.2017- 09:27
Alıntı yaparak cevapla  


Uzun çok uzun bir zamandır kürt ulusalcılığı konusunda yanlış bir duruş içinde olduk. Özellikle sanalda ve özellikle bu üç sözde sol-sosyalist forumlarda öylesine yanlış ve haksız bir algı yaratıldı ki, kürt hareketine yedeklenmeyen, biat etmeyen, kuyrukçuluk yapmayan her örgüt ''sosyal şoven'' başta olmak üzere çeşitli hakaretlere maruz bırakıldı. Sanki kürt hareketine bağlılık göstermeyenler solcu sayılamayacaklarmış gibi. Sanki güne kürt hareketiyle başlayıp, günü kürt hareketiyle sonlandırmanın solun en temel yaklaşımıymış gibi...Böyle bir algı yaratılması için çaba gösterildi bilerek veya bilmeden böyle bir yanlış yola sapıldı. Etkileri şimdilerde epey tavsadı; dönüp bakan yok bunlara ama hala kendi kendilerine de olsa çırpınmaları devam ediyor. Bazıları ise günah çıkartmaya çalışıyor!

Tekrar edelim, kürt hareketi solcu-sosyalist bir hareket değil. Çok uzun zamandır böyle. Yasal partisi sol gelenekten geliyordu, illegal olan Kandil Marksizm Leninizm'i çoktan terketmişti. Gerçek buydu ve solcular için bir başka ve en önemli belirleyici gerçek solun hiçbir şekilde kendisine alan açmayacak ve emperyalizme karşı çıkmayacak bir siyasete destek vermeyeceği gerçeğiydi. Bu gerçeği unuttuk ve kuyrukçu tiplerin bir ego tatmini olmaktan öteye gitmeyen alıntı ve yorumlarını önemsedik. Hiç yararı da olmadı. Sola hiçbir katkısı olmadığı gibi, kürt hareketinin adım adım sağa savrulmasının önüne geçilemedi.

Yollar ayrıdır. Yollar uzun zaman önce ayrılmıştır.Kürt hareketi İsrail ve ABD saflarındadır. Ve tek bir isteği vardır ve iradesi de sadece buna yöneliktir: Kendi toplumuna bir otonomi sağlamak. Bu kadar. Kürt halkının acıları elbette acılarımızdır ancak kürt hareketinin peşinden koştuğu siyasetin sola en küçük bir yakınlığı olmadığı da bizlerin gerçeğidir. Dünyanın içinde bulunduğu koşullarda sınıf mücadelesi içinde olmayan ve emperyalizmden medet uman bir siyasetin halklara hiçbir getirisi olamayacağı açıktır. Umarız kürt hareketi bu gerçeği en kısa zamanda görür. Görmezlerse daha şimdiden bölgede ikinci İsrail olma yolundadırlar demektir.


Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Kürt Ulusal Sorunu
 »  Hiç şaşırmıyorum; şaşırılacak bir şey yok çünkü!

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör AKP kaybedecek çünkü... melnur 2 1112 10.02.2018- 07:23
Konu Klasör AKP yenilmeli, çünkü Türkiye yaşamalı-Can Soyer denizcan 1 1866 15.10.2014- 08:55

Etiketler   Hiç,   şaşırmıyorum;,   şaşırılacak,   bir,   şey,   yok,   çünkü


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör AKP kaybedecek çünkü... melnur 2 1112 10.02.2018- 07:23
Konu Klasör AKP yenilmeli, çünkü Türkiye yaşamalı-Can Soyer denizcan 1 1866 15.10.2014- 08:55

Etiketler   Hiç,   şaşırmıyorum;,   şaşırılacak,   bir,   şey,   yok,   çünkü


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS