Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Siyasi Gündem ve siyasi tartışmalar
 »  TİP'in (HTKP'nin) seçimlerde HDP'yi desteklemesi!

Yeni Başlık  Cevap Yaz
TİP'in (HTKP'nin) seçimlerde HDP'yi desteklemesi!           (gösterim sayısı: 75)
Yazan Konu içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 5.887
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 12.05.2018- 08:57
Alıntı yaparak cevapla  


Bir önceki seçimlerde de benzer bir tavır sergilenmişti. HTKP HDP'yi desteklemiş, bazı yerelliklerde ( duyduğum kadarıyla) işbirliği içine girmiş ve bildirilerini dahi dağıtmıştı. Bu seçimlerde de HDP ve Demirtaş'ın destekleneceğini açıkladılar. Büyük olasılıkla somut birliktelikler içine de girilecek. Gerekçe olarak HDP'nin barajı aşmasına yardımcı olmak ve Demirtaş'ın mahkumiyeti gösteriliyor. Açıklama şöyle:

'' "Saray'a tamam, mücadeleye devam!" denilen açıklamada, "Tek adam diktatörlüğüne karşı barış ve kardeşlik mücadelesinin parçası olmuş ve milyonlarca yurttaşın oyuyla Meclis’e gönderilmiş olan Selahattin Demirtaş da Saray faşizminin doğrudan talimatı ve hukuksuz operasyonu ile tutuklanmış, siyaset yapma hakkı elinden alınmaya çalışılmıştır. Bu açıdan, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy tercihimiz Selahattin Demirtaş’tan yana olacaktır." ifadeleri kullanıldı.

'SARAY İTTİFAKI MECLİS'TE AZINLIĞA DÜŞÜRÜLMELİ'

TİP Kurucu Meclisi'nin "'Millet İttifakı' adıyla oluşturulan ittifaktan HDP’nin dışlanması da iktidarın elini güçlendirmektedir." dediği açıklamada, "Halklarımızın birlik ve kardeşlik içinde yaşamasını savunmak, faşizmin kurumsallaşmasına karşı en güçlü direniş cephelerinden biridir. Aynı zamanda HDP’nin barajı aşması halinde AKP-MHP ittifakının Meclis’te azınlık durumuna düşmesi güçlü bir olasılıktır. Bu açıdan, 24 Haziran’daki Milletvekilliği seçiminde oy tercihimiz HDP’den yana olacaktır."


http://ilerihaber.org/icerik/tip-24-haziran-secimlerindeki-tutumunu-acikladi-saraya-tamam-mucadeleye-devam-85252.html

TKP'den kopan HTKP'nin ( şimdilerde TİP olarak devam ediyor.) TKP (KP) ile arasında ideolojik bir farklılık olmadığını özellikle Kürt sorununda TKP'nin yaklaşımını aynen benimsediklerini söylediklerini biliyoruz. Ne var ki, böyle söylenmesine rağmen durumun hiç de böyle olmadığı daha kopuşun yaşandığı ilk dönemlerde bile ortaya çıkıyordu. Durum giderek daha belirgin bir hal aldı. HTKP nerdeyse Kürt hareketinin yasal partisi HDP olmadan hiçbir eylem ve söylem geliştiremez oldu.

24 Haziran seçimleri önemli. Gerçi öylesine bir ülke haline geldik ki, hemen her seçimde aynı şeyleri yineleyip duruyoruz. Evet, 24 Haziran seçimleri önemli. Erdoğan'ın komutasında bir karşı devrim süreci yaşanıyor ve cumhuriyet kazanımlarının büyük bir çoğunluğu da toplumsal ve siyasal yaşamdan soyutlanıyor. Bu seçimden elde edilecek ''meşruiyet'' ile de bu sürecin kurumlaşabilmesi yolunda adımlar atılacaktır. Bu yüzden seçime katılmak, Erdoğan karşısında bir eylem ve söylem geliştirmek, toplumun ilerici, laik ve yüzü sola dönük kesimlerine umut olabilmek, heyecanlarına coşku katmak, seslerine ses vermek önemli. Ama HTKP'nin (TİP'in) bunu yapmaya çalışırken farklı bir pozisyon içine girdiğini   görmekteyiz. Arkadaşlarımız hemen her seçim öncesinde uygun olduklarını düşündükleri gerekçelerle   ''şunu destekliyoruz, bunu destekliyoruz'' şeklindeki açıklamalar yapmakta ve parti de hep HDP olmakta! Bu tutumu garipsediğimi söyleyebilirim.

Komünist olduğu iddiasında bulunan bir partinin hemen hemen girdiği her seçimde açık seçik bir düzen partisini destekleme açıklamasını garipsiyorum. Seçimlere katılmamak bana ne kadar yanlış ve sonucunda sola-sosyalizme alan açmayacak bir eylem biçimi olarak geliyorsa, seçim önceleri de olsa bu tür destek açıklamalarını da yanlış buluyor ve bu tür siyasal tutumların sola-sosyalizme bir katkı sağlamadığını ve sağlamayacağını düşünüyorum. Yani, parti sanki kuyrukçu bir pozisyon aldı gibi bir görüntü çıkıyor ortaya ve belki de görüntünün ötesinde bir durum ve ilişki var.

Sosyalist solun tavrı bugüne kadar Erdoğan'ın ve AKP'nin şahsında cisimleştirdiği düzen karşıtlığını sürdürmeli(ydi). Hemen her seçimde yapabilmeli bunu. Geçenlerde Helvacıoğlu değinmişti boykot dışında daha üst boyutta bir mücadele önerilmiyor, örnekse alanların işgali söz konusu edilmiyorsa ve koşullar da buna uygun değilse,   boykot ve benzeri tutumların doğru olduğu iddia edilemez.

Filanca partinin desteklenme kararı alınması da bana doğru gelmiyor. Parti Erdoğan karşıtlığında pozisyon almanın gereği olarak üyesini serbest bıraksa ve böyle bir karar alsa zaten destek verilecek parti üyelerinin tercihi ile ortaya çıkacaktır. Hem böylelikle bu kuyrukçu görüntüden de kurtulacaktır. Tabi ilişki gerçekten bir görüntü ise, daha derin bir ilişki yok ise. ''Bir solcunun, bir sosyalistin Kürt hareketini destekleme ve ona kuyrukçuluk yapma gibi bir zorunluluğu var'' algısı özellikle sempatizan kitlede yaygınken, HTKP'nin (TİP'İn) bu tavrı bu algıyı güçlendirmekten başka bir işe yaramıyor. Seçim öncesinde kendisi seçime katılmayacaksa üyelerini serbest bırakabilir, üyesinin istediği partiyi bu arada HDP'yi seçmesini sağlayabilir. Böyle bir çözüm var.__________________

Bu ileti en son melnur tarafından 14.05.2018- 13:13 tarihinde, toplamda 2 kez değiştirilmiştir.

Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Siyasi Gündem ve siyasi tartışmalar
 »  TİP'in (HTKP'nin) seçimlerde HDP'yi desteklemesi!

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Seçimlerde CHP mi, HDP mi? munzur 115 19069 08.05.2015- 11:35
Konu Klasör Seçimlerde elektrik yok! proleter 2 1609 02.04.2014- 14:17
Konu Klasör Sol seçimlerde ne yapacak? umut 17 4431 25.09.2015- 20:33
Konu Klasör Seçimlerde nasıl bir sol birlik umut 4 1266 20.02.2015- 23:34
Konu Klasör Bu seçimlerde neden heyecan yok? denizcan 0 906 17.05.2015- 12:48

Etiketler   TİPin,   HTKPnin,   seçimlerde,   HDPyi,   desteklemesi


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Seçimlerde CHP mi, HDP mi? munzur 115 19069 08.05.2015- 11:35
Konu Klasör Seçimlerde elektrik yok! proleter 2 1609 02.04.2014- 14:17
Konu Klasör Sol seçimlerde ne yapacak? umut 17 4431 25.09.2015- 20:33
Konu Klasör Seçimlerde nasıl bir sol birlik umut 4 1266 20.02.2015- 23:34
Konu Klasör Bu seçimlerde neden heyecan yok? denizcan 0 906 17.05.2015- 12:48

Etiketler   TİPin,   HTKPnin,   seçimlerde,   HDPyi,   desteklemesi


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS