Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Kürt Ulusal Sorunu
 »  Demirtaş: PKK'yı temsil etmiyoruz,,,

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Demirtaş: PKK'yı temsil etmiyoruz,,,           (gösterim sayısı: 66)
Yazan Konu içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 5.887
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 12.05.2018- 21:10
Alıntı yaparak cevapla  


Demirtaş: PKK'yı temsil etmiyoruz, siyasi kanadı da değiliz

Resim Ekleme

HDP'nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahhatin Demirtaş, 24 Haziran'ın 'ya tek adam rejimi ya da demokrasi' arasında bir seçim olduğunu söylerken, "PKK'yı temsil de etmiyoruz, siyasi kanadı da değiliz" dedi.

Demirtaş, tutuklu bulunduğu Tekirdag F Tipi cezaevi'nden Amerika'nın Sesi radyosunun ve internet sitesinin sorularını yanıtladı. Sorular ve Demirtaşın açıklamalarından öne çıkan kısımlar şu şekilde:

'PKK'YI TEMSİL ETMİYORUZ, SİYASİ KANADI DA DEĞİLİZ'

HDP'nin PKK ile ilişkisini siz nasıl tanımlıyorsunuz?


"Diğer partilerin ilişkisi ne kadarsa bizimki de o kadardır. Bizim diğer partilerden farkımız Kürt sorununun çözümü konusundaki yöntem ve anlayış farkıdır.   Biz PKK'nin de diyalog, müzakere yöntemiyle ikna edilerek silah bırakmasını savunuyoruz. Diğer partiler bu meseleye sadece terörle mücadele perspektifiyle yaklaşıyor. Bu politikalara katılmadığımız için bizi PKK'nin siyasi kanadı gibi lanse etmeye çalışıyorlar, ama biz Türkiye'de yasalara uygun kurulmuş demokratik, meşru bir siyasi partiyiz. PKK'yi temsil de etmiyoruz, siyasi kanadı da değiliz. PKK'yi PKK temsil diyor, biz değil. Biz silah ve şiddet yöntemlerini benimsemiyor, demokratik siyasi mücadeleyi tercih ediyoruz. Bununla birlikte hükümetin terörle mücadele politikalarını ve meseleyi şiddet yoluyla bastırma girişimlerini de doğru ve sonuç alıcı bulmadığımızı belirtiyoruz. Daha barışçıl ve diyaloga dayalı ikna yöntemlerini öneriyoruz. Bu da bizi ‘terörist' yapmaz kesinlikle."

PKK'nin tutuklu kalmanızdan memnuniyet duyduğu iddiası var, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

"Böyle bir iddiayı duymadım. Benim ve arkadaşlarımın tutuklanmasına giden süreci medyada ve parlamentoda AKP başlattı."

Türkiye, 24 Haziran'da nasıl bir seçime gidiyor, diğer seçimlerden farkı nedir?

"Şu anda Türkiye'de 1,5 yıldır devam eden Olağanüstü Hal var. Yargı, medya, akademi dünyası, bürokrasi ve toplumun geneli üzerinde ağır bir iktidar baskısı var. Erdoğan devletin bütün imkanlarını sınırsız bir şekilde kullanarak seçim kampanyası yürütüyor; bense bir hücredeyim. Toplumda ciddi bir korku var. İnsanlar tutuklanmaktan, işinden olmaktan çekindikleri için görüşlerini açıklayamıyorlar. Eşit ve adil olmayan seçim koşullarında 24 Haziran seçimlerine doğru gidiyoruz. Sadece benim partim HDP'den milletvekili, belediye başkanlıkları dahil binlerce siyasetçi, yüzlerce gazeteci cezaevinde tutuluyor. Ancak biz yine de Türkiye'nin iç dinamikleri ve demokrasi yoluyla bunları aşacağına inanıyoruz."

Erdoğan'ın yeniden seçildiği bir Türkiye sizce nasıl bir ülke görüntüsü çizecektir? Erdoğan, 24 Haziran'ın milat olacağını söylüyor, nasıl bir milattan söz ediyor olabilir?

"Erdoğan güçler ayrılığını ortadan kaldıran bir tek adam rejimi ile Türkiye'nin daha hızlı büyüyeceğine inanıyor. Biz buna katılmıyoruz. Çoğulcu bir demokrasi ve katılımcı yönetim modelleriyle Türkiye'nin daha da güçleneceğine inanıyoruz. 24 Haziran bu açıdan milattır belki de; ya tek adam rejimi ya demokrasi."

HDP'nin barajı geçmemesi durumunda seçmenlerde hayal kırıklığı yaşanacağı ve Kürt kökenli seçmenlerin 8 Temmuz'da Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nin ikinci turuna gitmeyecekleri iddiası var. Siz ne düşünüyorsunuz?

HDP barajı aşacaktır mutlaka. Arkasında çok güçlü ve kararlı bir halk desteği var. Böyle bir sorunla karşılaşacağımızı düşünmüyorum."

HDP'nin TBMM'de olmadığı bir tablo için görüşleriniz nedir?

"Temsilde adalet büyük yara alır ve TBMM'nin o günkü temsil meşruiyeti tartışmalı hale gelir. Hiçbirimiz bunu istemeyiz. Çünkü böyle bir durumda 70 civarında HDP sandalyesi haksız bir şekilde AKP'ye geçmiş olur ve bu ciddi bir demokrasi krizi ve problemidir. Bunun böyle olmaması için halk HDP'ye ciddi bir şekilde sahip çıkacak ve barajı aşmasını sağlayacaktır."

Tutukluluk koşullarında seçim kampanyası sürecini nasıl yürütmeyi öngörüyorsunuz, YSK'nın adaylar arasında eşitlik yaklaşımına ilişkin görüşleriniz nedir?

"Ben yüksek güvenlikli bir cezaevinde küçük bir hücrede tutuluyorum. Hakkımda hiçbir şekilde adil bir yargılama yapılmadan siyasi bir rehine muamelesi görüyorum. Buradaki imkanlarım çok sınırlı. Sadece avukatlarım ve mektup aracılığıyla dışarıya mesaj ve açıklamalar gönderebiliyorum. YSK bugüne kadar benim bu olumsuz koşullarıma dair bir karar almış değil. Diğer adaylarla eşit koşullarda bir yarış olmayacağı gün gibi ortada."

http://www.abcgazetesi.com/demirtas-pkkyi-temsil-etmiyoruz-siyasi-kanadi-da-degiliz-86557h.htm


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 5.887
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 14.05.2018- 12:29
Alıntı yaparak cevapla  


Demirtaş'ın bu söylemleri hiç inandırıcı değil. Halkın büyük çoğunluğu da inanmıyor ve daha önce çeşitli adlarla siyasette yer alan Kürt hareketinin yasal partilerini PKK'nin uzantısı olarak görüyor. Eğer Demirtaş'ın söylediklerinde bir samimiyet ve gerçeklik varsa ya bunu iyi anlatamadılar ve inandırıcı olamadılar, ya da daha önce olduğu gibi, bugün de takiyye yapmaya devam ediyorlar.

Sol açısından iki durum da sorunlu. Sorunlu çünkü Kürt sorununda gerçekten bir samimiyete ve açıklığa ihtiyaç var. Çoğu zaman kimin ne dediği anlaşılmıyor. Tam bir kaos var. PKK ayrı telden çalıyor, HDP içindekiler farklı şeyler söylüyor; solculuğunu Kürt sorununa endekslemiş olanlar daha farklı söylem içindeler. Bu yüzden bir açıklığa ihtiyaç var. HDP başta Demirtaş olmak üzere kendini açık seçik ortaya koyabilmeli. Ayrı bir devlet mi, ayrı bir federasyon mu; PKK'den farklılıkları, şiddet temelinde yürütülen siyaset karşısındaki tutumun netliği, hemen hepsinde açıklığa ihtiyaç var. Bir öyle söyleyerek, bir böyle söyleyerek ama her seferinde PKK ile çok da ayrı düşmeyerek yürütülmeye çalışılan bir siyasetin inandırıcılığı olmayarak. Bu şekilde ''Türkiye Partisi'' olabilmesi de mümkün olmuyor. BU tür vaazlar bir yerden sonra inandırıcı da gelmiyor.

Türkiye sosyalist solunun da Kürt hareketinin bu açıklığına ihtiyacı var. Kürt hareketinin ne istediği açıkça, inandırıcı bir şekilde ve samimiyetle ortaya konulabilmeli ki, Türkiye sosyalist hareketinin bu hareket karşısındaki tutumunda belli bir inandırıcılık oluşabilsin.

Bu halleriyle ne Kürt hareketi ve ne de Kürt hareketinden toplumsal artı uman sol çevreler bir yarar görebilecektir.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Kürt Ulusal Sorunu
 »  Demirtaş: PKK'yı temsil etmiyoruz,,,

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Demirtaş: Biz PKK'yi temsil etmiyoruz, PKK de bizi dayanışma 2 1130 29.09.2015- 19:43
Konu Klasör 20 Kasım Kartal mitingi neyi temsil ediyor? melnur 2 937 29.11.2016- 09:39
Konu Klasör "AKP'nin atadığı rektörü kabul etmiyoruz" denizcan 3 1528 03.04.2015- 19:16
Konu Klasör HDP: Bayrağın indirilmesini tasvip etmiyoruz umut 6 1048 11.06.2014- 16:47
Konu Klasör Demirtaş: AKP'ye güvenmiyoruz denizcan 2 1181 04.03.2015- 12:08

Etiketler   Demirtaş:,   PKKyı,   temsil,   etmiyoruz


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Demirtaş: Biz PKK'yi temsil etmiyoruz, PKK de bizi dayanışma 2 1130 29.09.2015- 19:43
Konu Klasör 20 Kasım Kartal mitingi neyi temsil ediyor? melnur 2 937 29.11.2016- 09:39
Konu Klasör "AKP'nin atadığı rektörü kabul etmiyoruz" denizcan 3 1528 03.04.2015- 19:16
Konu Klasör HDP: Bayrağın indirilmesini tasvip etmiyoruz umut 6 1048 11.06.2014- 16:47
Konu Klasör Demirtaş: AKP'ye güvenmiyoruz denizcan 2 1181 04.03.2015- 12:08

Etiketler   Demirtaş:,   PKKyı,   temsil,   etmiyoruz


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS