Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Güncel Tartışma Konuları
 »  Barış Atay'ın tweeti ve TKP'nın kararı..

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Barış Atay'ın tweeti ve TKP'nın kararı..           (gösterim sayısı: 454)
Yazan Konu içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.435
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 16.05.2018- 12:48
Alıntı yaparak cevapla  


Resim Ekleme

Barış Atay'ın attığı bu tweet iktidar kanadında epey tepki toplamış olacak ki, gericilikten liberal saflara geçtiği varsayılan Ahmet Hakan'ın ''bu ilkel zihniyete haddini bildirin'' demesiyle birlikte harekete geçen görevlilerce bugün tutuklandı. Evet, tam da öyle oldu. Barış Atay bir tweet attı. Beğenirsiniz beğenmezsiniz ayrı ama, attığı o tweet tutuklanmasına neden oldu. Ne diyelim; çoktandır bu ülkede tuz kokmuştu, bu da başka bir örneği!

Anlaşılması gereken şey; 2002'den beri iktidarda bulunan AKP eliyle adım adım bu noktaya geldik. Her gün, her an bir şey olabilir, örnekte görüldüğü gibi atılan bir tweet, ağzınızdan çıkan bir söz, belki çizdiğiniz bir resim, yaptığınız bir heykel ve oynadığınız bir tiyatro oyunu bir anda gözaltına alınmanıza, tutuklanmanıza neden olabilir. Artık Türkiye böyle bir ülke haline geldi.

( Tam bu noktada bir parantez açmak gerek. CHP'nin parlamentoda dokunulmazlıkların kaldırılmasına katkı vermesini eleştirenlerdenim. AKP'nin iktidar olduğu bir dönemde dokunulmazlıkların kaldırılmasına katkı vermek, AKP'nin diktatörlüğüne el vermek ve önünü temizlemeye yardım etmekten başka bir anlama gelmezdi. Sonuçta, önce HDP'nin ve sonra kendi vekillerinin tutuklanmasını seyretmekten başka bir şey yapamadılar. Böyle bir sonuçtan cesaret alan kraldan fazla kralcıların olmadığımı mı düşünüldü; ya da hiç akla böyle bir durum gelmedi mi? HSYK'nın ve hemen hemen tüm yüksek yargının iktidarın denetimine girdiği bir ortamda Barış Akay'ın başına gelenlerin şaşırtıcı olmaması gerek. Bu yolu hep birlikte açtık. 12 Eylül referandumunda kah 'yetmez ama evet' diyerek ve kah boykot yaparak. Bu parantezi açmışken bu konuya devam edelim: Kürt hareketi dokunulmazlıkların kaldırılarak AKP'ye destek verdiği eleştirisinde bulunurken elbette haklıdır; ne var ki geçmişi hiç unutmayalım. AKP bu kadar muktedir   hale geldiyse dokunulmazlıkların kaldırılmasının ötesinde de çok büyük hatalar yapıldığı içindir ve bu hatalardan Kürt hareketinin payına çok çok büyük bir parça düştüğünü hiç unutmayalım. Kısaca HDP'nin CHP'yi üstelik bir yetmez ama evet'çi olan Sezai Temelli'nin ağzıyla eleştirmeye kalkması hiç de inandırıcı olmuyor.)

Evet, ülke bir yangın yeri. Tartışmasız bir biçimde AKP cumhuriyete bir parantez açtı ve 24 Haziran seçimlerinde istediği sonucu alırsa hiç şaşırmayalım, bu parantezi kapatma yoluna gidecek ve 2.cumhuriyet konusunda kafasındaki şablonu meşrulaştırmaya çalışacaktır. M.İnce'nin aday olmasıyla birlikte özellikle CHP örgütünün nispeten kımıldaması, toplumda bir heyecanın ortaya çıkması ve belki ilk kez Erdoğan ve avanesini bir seçim yenilgisinin alabileceği düşüncesi sıradanlaştırılamaz, önemsiz hale getirilemez. Türkiye'nin geldiği noktada sadece ''bu düzen değişmelidir'' mottosu yetmez. Toplumdaki heyecana bir coşku katmaz; atılan sloganlara bir ses katmaz. TKP'nin özellikle cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı kararı bu yüzden başından beri eleştiriyorum. TKP gibi bir partinin çok daha farklı bir siyasi yaratıcılık gösterebilmesi gerekiyordu. Erdoğan'la karşısında yer alanları eşitleyebilecek bir siyasal tutum hem kendisiyle ve hem de bugüne kadar savunageldikleriyle çelişmekten başka bir anlama gelmiyor. TKP Erdoğan karşıtlığını ''bu düzen değişmelidir'' mottosuna bağladığını söylüyor ama, eminim koca TKP yönetimi Erdoğan karşıtlığında yer almayı bu düzen değişmelidir mottosuna bağlayacak bir siyasi yaratıcılık gösterebilirlerdi. Böyle bir beceri deneyime de ve aynı zamanda böyle bir potansiyele de sahiplerdi.

Hala çok geç değil.

TKP cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda aldığı kararı gözden geçirmelidir diye düşünüyorum.Ülke insanının gerçekten buna ihtiyacı var


Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Güncel Tartışma Konuları
 »  Barış Atay'ın tweeti ve TKP'nın kararı..

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör AYM'den 'TKP' kararı melnur 1 1668 23.09.2016- 09:09
Konu Klasör Ergenekon kararı dayanışma 2 1847 05.04.2014- 00:00
Konu Klasör Kararı da Kendisi de Yok Hükmündedir dayanışma 0 1375 23.03.2014- 13:40
Konu Klasör HDP boykot kararı alabilir. dayanışma 2 1808 28.09.2015- 20:12
Konu Klasör Bir sahil kasabası ve TKP'nin kararı... melnur 4 474 20.06.2018- 21:03

Etiketler   Barış,   Atayın,   tweeti,   TKPnın,   kararı


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör AYM'den 'TKP' kararı melnur 1 1668 23.09.2016- 09:09
Konu Klasör Ergenekon kararı dayanışma 2 1847 05.04.2014- 00:00
Konu Klasör Kararı da Kendisi de Yok Hükmündedir dayanışma 0 1375 23.03.2014- 13:40
Konu Klasör HDP boykot kararı alabilir. dayanışma 2 1808 28.09.2015- 20:12
Konu Klasör Bir sahil kasabası ve TKP'nin kararı... melnur 4 474 20.06.2018- 21:03

Etiketler   Barış,   Atayın,   tweeti,   TKPnın,   kararı


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS