Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Kürt Ulusal Sorunu
 »  Kürt sorunu yok mu? - Ender HELVACIOĞLU

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Kürt sorunu yok mu? - Ender HELVACIOĞLU           (gösterim sayısı: 149)
Yazan Konu içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 5.985
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 07.06.2018- 11:28
Alıntı yaparak cevapla  


Kürt sorunu yok mu? -   Ender HELVACIOĞLU


Bilimsel Devrim deyince aklımıza hemen Kopernik, Galilei, Kepler, Newton vs. gelir. Bu isimlere saygımız sonsuz, ama Machiavelli’in de hakkını yemeyelim. Çünkü onların astronomi ve fizikte yaptıklarının benzerini Machiavelli de siyaset bilimi alanında yapmıştır.

Galilei gerçeğe nasıl kutsal kitaplar aracılığıyla değil teleskopu aracılığıyla ulaşmayı benimsemişse, Machiavelli de “Hükümdar”a, politikaya “olması gereken”in değil “olanın/olguların” yön vermesini öğütler. Bilimsel düşüncenin başlangıç noktasıdır bu.


Resim Ekleme
N. Machiavelli

İzlenecek politika, kafalardaki şablonlara veya arzu edilenlere göre değil toplumsal olgular zemininde tespit edilir. Eğer bu bilimsel ilke göz ardı edilirse, tespit edilen politikanın er geç duvara toslaması (en azından etkisiz kalması) kaçınılmazdır.

***

Peşrevi kısa keselim ve soralım: Bu ülkede “Kürt sorunu” diye bir sorun var mıdır?

İktidar partisi AKP ile MHP, BBP, VP gibi partiler, olmadığını veya kalmadığını savunuyorlar. Onlara göre Kürt kökenli vatandaşlara bütün hakları verilmiştir, artık Kürt oldukları için herhangi bir baskıya uğramamaktadırlar. PKK ve onun yasal uzantısı HDP zor yoluyla (silahla) ezildiği zaman mesele kökten halledilmiş olacaktır

Aslında bu politika yeni değil. Öncesini bir kenara koyalım, yaklaşık 35 yıldır Türk devleti esas olarak bu politikayı uygulamaktadır. Yani bu politikanın doğru olup olmadığını tespit edebilmek için geniş bir olgu birikimine (verilere) sahibiz.

Herkes kendine açık yüreklilikle şu soruları sormalı ve yanıtını vermelidir: 1984’ten günümüze kadar geçen süre içinde Kürt sorunu (isterseniz PKK sorunu deyin) çözülmeye doğru mu gitmiştir, yoksa hâlâ Türkiye’nin siyaset gündeminin en yakıcı sorunlarından biri olmaya devam mı etmektedir?

Bu sorun başlangıçta bir Türkiye sorunu halindeyken (yani Türkiyeli dinamiklerle çözülebilecekken) günümüzde artık bir Ortadoğu (hatta dünya) sorunu haline gelmemiş midir? Yani çözüm mercii Ankara olmaktan çıkıp başta Washington olmak üzere Londra, Berlin, Paris, Moskova, Tel Aviv olmamış mıdır?

Eğer kör ve sağır değilsek, bilimsel düşüncenin ilkelerini takip ediyorsak, 35 yıl içinde bu sorunun giderek büyüdüğünü (en azından halledilemediğini) tespit edebiliriz. Demek ki izlenen ve devamı önerilen politikada bir sıkıntı var.

Bu noktada adı geçen partilerin sözcüleri, “her şey doğru yapıldı, ama ABD ve Batı bu işe el attı, PKK’yı büyüttü; sorunun halledilememesinin nedeni budur” diyebilirler. Hatta “aslında böyle bir sorun yok, emperyalistler kışkırtıyor” diyenler de çıkabilir.

Doğrudur, emperyalistler bu soruna el atmışlar, PKK’nın arkasına geçmişlerdir (PKK da bu rolü benimsemiştir). Fakat siyasal mücadelenin doğasıdır bu, herkes kendi politikasını yapar. Siyaset engebesiz bir yol değil. İzlenecek politikanın doğruluğunun kıstası, karşı güçleri zayıflatıp zayıflatmadığı ve kendini güçlendirip güçlendirmediğidir. 35 yıl sonra bu açıdan bir muhasebe yapılırsa, ortaya nasıl bir bilanço çıkmaktadır?

Kaldı ki, emperyalistler Türkiye’de “Arnavut sorunu” diye bir sorun çıkarabiliyorlar mı? “Laz Kurtuluş Örgütü” diye bir örgüt kurabiliyorlar mı? Demek ki Kürt sorununun, PKK’nın, HDP’nin ortaya çıktığı zemin sadece emperyalist müdahalelerle açıklanamaz.

Emperyalist müdahale olduğu için mi Kürt sorunu ortaya çıkmıştır, Kürt sorunu olduğu için mi emperyalist müdahaleler yaşanmaktadır? Bu soru, yazımızın başında değindiğimiz Machiavelli’in sorusuyla aynıdır. Politika niyetlerle değil, toplumsal olgular ve koşullar dikkate alınarak yapılır. Zaten emperyalistler de -kendi açılarından- bunu yapmaktadırlar.

***

Konunun sosyolojik boyutunu irdelemek belki daha berraklaştırıcı olabilir.

HDP yüzde 10-13 bandında oy alıyor. Bu oran 6-7 milyon seçmene denk düşüyor. Bundan çok daha önemlisi, Kürt kökenli vatandaşların yoğun olarak yaşadığı illerde HDP’nin oy oranı yüzde 60’lara, 80’lere kadar çıkıyor. Kısacası Kürt kökenli vatandaşlar -her türlü baskıya karşın- politik arenada seslerini hâlâ HDP aracılığıyla duyurmaktadırlar.

Bu tablo hoşumuza gider veya gitmez, ayrı konu; ama bir toplumsal olgudur. Kürt sorunu diye bir sorunun bulunduğunun ve giderek büyüdüğünün kanıtı -bütün siyasal tartışmaların ötesinde- işte bu sosyolojik tablodur.

Bu olguyu inkâr veya göz ardı ederek geçerli ve işlevli bir politika izlenemez. Politika belki bir çalım atma sanatıdır ama sosyolojiye çalım atamaz.

HDP kapatıldı ve yöneticileri içeri tıkıldı diyelim (ki geçmiş 35 yıl içinde defalarca yapıldı bu); peki, bu partiye yurt sathında oy veren 6-7 milyon insanı, daha önemlisi bir bölgenin yüzde 70-80’ini ne yapacaksınız? Diyelim ki boyun eğdiler ve sustular. Nereye kadar? Tarihte ulusal sorunların salt zor yoluyla çözüldüğü tek bir örnek yoktur (Fransız Devrimi aristokrasiye ve gericiliğe zor uygulamıştır, halklara değil).

Peki, ne yapılmalıdır, bu sorun nasıl çözüm yoluna girebilir? Şimdilik, ne savaş çığlıkları atarak ne HDP’nin (Kürt hareketinin) kuyruğuna takılarak ne de emperyalist projelerde yer alarak diyelim ve yerimiz bittiği için bu konuyu gelecek yazıya bırakalım.


Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Kürt Ulusal Sorunu
 »  Kürt sorunu yok mu? - Ender HELVACIOĞLU

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Sorun yok!-Ender HELVACIOĞLU ayhan 2 1169 25.02.2016- 14:31
Konu Klasör Ateşkesi AKP bozdu-Ender HELVACIOĞLU melnur 1 641 29.07.2017- 08:37
Konu Klasör 'Hayırlı' hesaplar…-Ender HELVACIOĞLU melnur 0 721 05.05.2017- 01:47
Konu Klasör Bu memleket bizim!-Ender HELVACIOĞLU melnur 1 540 23.10.2017- 17:00
Konu Klasör Faşizme karşı…-Ender HELVACIOĞLU denizcan 3 1163 22.01.2016- 15:57

Etiketler   Kürt,   sorunu,   yok,   Ender,   HELVACIOĞLU


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Sorun yok!-Ender HELVACIOĞLU ayhan 2 1169 25.02.2016- 14:31
Konu Klasör Ateşkesi AKP bozdu-Ender HELVACIOĞLU melnur 1 641 29.07.2017- 08:37
Konu Klasör 'Hayırlı' hesaplar…-Ender HELVACIOĞLU melnur 0 721 05.05.2017- 01:47
Konu Klasör Bu memleket bizim!-Ender HELVACIOĞLU melnur 1 540 23.10.2017- 17:00
Konu Klasör Faşizme karşı…-Ender HELVACIOĞLU denizcan 3 1163 22.01.2016- 15:57

Etiketler   Kürt,   sorunu,   yok,   Ender,   HELVACIOĞLU


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS