Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Güncel Tartışma Konuları
 »  Hepsi aynı mı?

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Hepsi aynı mı?           (gösterim sayısı: 121)
Yazan Konu içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.570
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 08.01.2019- 06:34
Alıntı yaparak cevapla  


Yerel seçimlerde solun ne yapması gerektiğine ilişkin bazı sol yapıların yazılarının bulunduğu bir başlığımız vardı. Kimileri hepsi aynı anlamında yorumlarda bulunup ''oylar HDP'ye'' diyorlardı, kimileri de TKP gibi kendi adaylarımıza oy vereceğiz derken, TKH gibi kimileri de K.Tekerek'in söylemiyle ''hepiniz aynısınız'' diyerek seçimi boykot edecekleri anlamına gelen ifadelerde bulunuyorlardı. Biraz önce o başlığın altına bir yorumda bulunurken, başlığı bütünüyle silmek gibi bir beceri(!) gösterdim. Sadece yazdığım yazı değil, başlıktaki bütün yazılar silinip gitti. Nasıl becerebildiysem artık!

Yazımı yazarken bir taraftan da Halk tv.yi dinliyordum. Eren Erdem haberini veriyorlardı. Dün akşam altyazı ile Eren Erdem'in tahliye edildiğini okumuştum. Bildiğim oydu. Şu anda halk tv. haberlerde -sanırım tekrar program bu- tekrar tutuklandığına ilişkin bir haber veriliyor. Mahkeme, savcının ''kaçma şüphesi var'' gerekçesiyle yaptığı itirazı haklı bulmuş ve yarım saat içinde tekrar tutuklama kararı vermiş. Sanırım ilk tahliye kararı uygulanamadan tutuklama kararını öğrenmiştir Eren Erdem. Sezgin Tanrıkulu olayı yorumlarken sinir küpü halinde haklı bir çaresizliği dillendiriyor.

Kamil Tekerek sadece bu olay bağlamında ne düşünüyor diye geçiriyorum aklımdan! Gerçekten de ''hepiniz aynısınız'' diyor mudur? Bu uygulamanın cumhuriyet tarihi boyunca bir rutin olduğunu mu düşünüyor. 12 Eylül faşizmi döneminde bile bu ve benzer uygulamalara rastlamadıklarını ileri süren bir yığın insan var. Açık faşizm döneminde bile görülmeyen uygulamaların bugün ülkede bir rutine dönüşmüş olduğu gerçeği karşısında ''hepiniz aynısınız'' diyebilmek hangi aklın ürünü olabilir?

Üstelik sadece bu mu?

Daha düne kadar AKP'nin cumhuriyet tarihindeki diğer partilere benzemeyen bir yapı olduğunu söyleyenlerden değil misiniz? Türkiye'nin AKP ve Erdoğan'la birlikte yeni Osmanlıcı bir siyaset peşinde koştuğunu, Orta Doğu'da yayılmacı bir amacı kovaladığını, cumhuriyetin tüm kazanımlarına karşı olduğunu ve ülkeyi başka bir kulvara sokmak istediğini söyleyenlerden değil misiniz?

Siyasal ve toplumsal alanın gerici bir kuşatmayla baskı altına alındığını...

Kapitalist devletin kısmi özerkliğinin ortadan kaldırılarak tek adam diktatörlüğüne yuvarlandığını...

Anayasal bir devlet olma özelliğini de yitirdiği ve bir kabile toplumu olma yolunda hızla mesafe aldığını...

Daha düne söylenmiyor muydu, söylemiyor muydunuz?

Ne oldu da torbadan bir anda ''hepiniz aynısınız'' söylemi çıktı?

******

Sosyalist solu bu zihniyet ve bu kişilerden kurtarıp, kendi aralarında oynadıkları bir ''oyun'' olmaktan çıkaracağımız gün, kitleselleşme yolunda ciddi bir adım atılacağı kanısındayım. Yoksa bu zihniyetlerle bir adım bile ötesine ulaşmak mümkün değildir.

Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.570
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 09.01.2019- 09:28
Alıntı yaparak cevapla  


Hepsi bir değil, hepsi aynı da değil. Hepsi bir ve hepsi aynı söylemi üzerinden bir seçim stratejisi oluşturmaya çalışanların Erdoğan ve AKP'yi çok hafife aldıklarını ve neredeyse sıradanlaştırdıklarını söylemek mümkündür. Ve Erdoğan ile AKP'yi sıradanlaştıran bir stratejinin de ne ülkeye ve ne de sola bir yararının olabilir. Seçime de girmeyen, giremeyen TKH'nin Kamil Tekerek'in bu söyleminden nasıl bir yarar, nasıl bir çıkar beklentisi içine girdiğini de gerçekten merak ederim.

Neden?
TKH bu   ''boykot''tan nasıl bir yarar beklentisi içinde?

Boykot diyorum çünkü TKH'nin seçime katılan TKP'yi destek gibi bir kararının olacağını da sanmıyorum!

O halde neden?

''Biz komünistiz, bu yüzden farklıyız'' diyebilmek için mi?

Bu mu?


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.570
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 10.01.2019- 05:15
Alıntı yaparak cevapla  


Erdoğan ve AKP'yi ''hepsi aynı'' olarak değerlendirenler ya gerçekten farklı bir hesapları vardır ya da gerçekten akıllarıyla ilgili bir sorunları. Kuyrukçu olanları, kuyrukçuluktan beslenenleri anlamak mümkün. Onlar Kürt hareketini tek seçenek haline getirmek için böyle bir siyasi değerlendirme yapıyorlar. Yorumlarının hiçbir inandırıcılığının olmadığı, kurdukları ilk cümleyle birlikte çelişkiye düştükleri hemen ilk bakışta bile belli oluyor. Tamam, bunu anlayabilmek ve konu dışı bırakmak mümkün. Böyle bir hesap içinde olmayanların, üstelik parti-örgüt bağlantısı da bulunmayanların bu tür yorumlamalarının bir anlamı olabilir mi?

İki gündür gazetelerde bir haber var. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay katıldığı bir televizyon programında Erdoğan'ın   grup konuşmasına katılmak için geldiği meclise bir koruma ordusuyla geldiğini anlattı. Aynen şöyle diyor: “Dışarıda olabilir belli bir koruma imkanı. Ama Meclis’te zaten bir koruma organizasyonu var. Bir Cumhurbaşkanı TBMM’ye girdiğinde onla birlikte 3 bin tane polis, uzun menzilli silahlı komandolar, bir de 4 tane helikopter Meclis’in tepesinde geziyor ise herşeyi bir tarafa bırakın Allah Tayyip Erdoğan’a kolaylık versin. Yani Meclis’e böyle giren bir insanın içerisinde bulunduğu korku hali sadece FET֒den kaynaklı olamaz. Bu kadar eziyet eden bir insan her şeyden kuşkulanır.”

Bu durum bence sadece ''korku kaynaklı'' da değil. Kuşkusuz Engin Altay'ın söylediklerinde bir gerçeklik payı var ama sadece o da değil. Erdoğan artık Türkiye'nin değiştiğini, tek adamlığa dönüştüğünü ve bu yüzden kendi etrafında bir güç gösterisi oluşturarak kurduğu sistemin güçlü olduğu imajını vermeye çalışmakta. Türkiye Erdoğan'la başka bir sürece girdi, başka bir kulvarda hareket ediyor. Burada yasa, anayasa falan da yok. Erdoğan ne isterse o, ne derse o. Kabile toplumu benzetmeleri yapılıyor, yapıyoruz da, Afrika'da bu tür kabile toplumları kaldı mı, o da ayrı bir konu.

Türkiye'nin gidişatı, nereye gideceği, nasıl olacağı bir tek adamın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iki dudağı arasında. Türkiye bu hale geldi. Böyle bir gerçekle yaşamaya çalışıyoruz. Daha dün Cumhurbaşkanı Erdoğan paradan ve kapitalizmden yakınma görüntüleriyle karşımıza çıktı. Ormanlık alanların ortadan kaldırıldığından, deniz kıyılarının betona boğulduğundan yakındı. Evet, aynen öyle! Yakındı! Bana bir Kafka dünyasında yaşıyormuşuz gibi geliyor. Böyle bir atmosfer yaratıldı. Yaşam başka bir anlama büründü. Dün bir pazar yerindeydim. Patlıcanın kilosu on liraydı. Satıcı patlıcan almak isteyen yaşlı kadına ''isterse 10 tl.den daha fazlaya alabileceğini söylüyordu. Yaşlı kadın, belli ki, yoksul, patlıcanın çok ucuz olduğunu kendisinin on beş tl vereceğini ve bu fiyattan iki kilo tartılmasını istemişti. Gülüyordu. Sadece o da değil, herkes gülüyordu.

Böyle bir atmosfer oluşmuştu ve evet yaşananlar, yaşadığımız her şey sanki bir Kafkaesk roman atmosferini çağrıştırıyor. Bu atmosferi yaratanlar sadece Erdoğan ve AKP de değil, ''hepsi bir, hepsi aynı'' diyenler de bu atmosferin oluşmasına katkı yapıyorlar.

Hep beraber bir cinnet ortamından mı geçiyoruz, ne!


Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Güncel Tartışma Konuları
 »  Hepsi aynı mı?

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Hepsi bir değil! melnur 1 62 20.01.2019- 09:14
Konu Klasör Hükümet istifa. Hepsi! umut 0 1122 20.08.2015- 09:47
Konu Klasör Sadece değil hepsi melnur 0 1435 02.10.2016- 19:47
Konu Klasör Hepsi fare...-Aydemir Güler melnur 0 1099 08.03.2017- 14:23
Konu Klasör Dershanelerde Özel Okullarda Hepsi Kapatılsın!!! şibusa 1 2189 23.11.2013- 15:31

Etiketler   Hepsi,   aynı


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Hepsi bir değil! melnur 1 62 20.01.2019- 09:14
Konu Klasör Hükümet istifa. Hepsi! umut 0 1122 20.08.2015- 09:47
Konu Klasör Sadece değil hepsi melnur 0 1435 02.10.2016- 19:47
Konu Klasör Hepsi fare...-Aydemir Güler melnur 0 1099 08.03.2017- 14:23
Konu Klasör Dershanelerde Özel Okullarda Hepsi Kapatılsın!!! şibusa 1 2189 23.11.2013- 15:31

Etiketler   Hepsi,   aynı


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS