Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Güncel Tartışma Konuları
 »  İzmir: 'Suriye ve Rojava kazanacak!'

Yeni Başlık  Cevap Yaz
İzmir: 'Suriye ve Rojava kazanacak!'           (gösterim sayısı: 2.085)
Yazan Konu içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.444
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 07.08.2013- 21:54
Alıntı yaparak cevapla  


Resim Ekleme


İzmir'de bir araya gelen HDK, Halkevleri, ÖDP ve TKP, Rojava ve Suriye'de şeriatçı çetelerin Kürtlere ve Alevilere yönelik saldırılarını kınayarak, "Suriye halkları emperyalist saldırganlığı yenecek" dedi.

İzmir'de bugün Rojava'daki katliama ve Suriye'deki emperyalist operasyonlara ilişkin bir basın açıklaması düzenlendi. Halkların Demokratik Partisi/HDK, Halkevleri, Özgürlük ve Dayanışma Partisi ve Türkiye Komünist Partisi'nin ortak imzacıları olduğu metni okuyan Didem Tosun, "Suriye halkı yaklaşık 2 yıldır emperyalizmin ve Ortadoğu’nun bütün gerici-işbirlikçi devletlerinin desteklediği, kanlı bir operasyona karşı direniyor. Bu süreçte AKP iktidarının Yeni Osmanlı hayallerini kabartan bu operasyonun, en önemli merkezi Türkiye oldu. Türkiye'nin desteklediği ve El Nusra gibi örgütlerin de içerisinde yer aldığı ÖSO, başta Aleviler ve Hıristiyanlar olmak üzere Suriye halkına yönelik sayısız katliamda bulundu" diye konuştu.

Rojava teslim olmayacak
Didem Tosun Rojava'da Kürtlerin gerici çetelere karşı büyük bir varoluş mücadelesi sürdürdüğüne dikkat çekerek, "Suriye halklarının ve Rojava'da yaşayan Kürtlerin direnişi, Türkiye’nin başını çektiği gerici ülkelerin, Suriye'nin iç işlerine karışarak kurmaya çalıştıkları şeriatçı bir Suriye devletinin önündeki en büyük engeldir. Rojava'daki direniş kazanacaktır. Çünkü Rojava direnişi sırtını emperyalist güçlere ve bölgesel dengeler üzerine kurulan kirli pazarlıklara yaslamamıştır. Rojava'daki direniş tek meşru güç olan halka dayanmaktadır" dedi.

Basın açıklamasının tamamı şöyle:

"Suriye halkı yaklaşık 2 yıldır emperyalizmin ve ortadoğunun bütün gerici-işbirlikçi devletlerinin desteklediği, kanlı bir operasyona karşı direniyor.

Bu süreçte AKP iktidarının Yeni Osmanlı hayallerini kabartan bu operasyonun, en önemli merkezi Türkiye oldu.

Türkiye'nin desteklediği ve El Nusra gibi örgütlerin de içerisinde yer aldığı ÖSO, başta Aleviler ve Hıristiyanlar olmak üzere Suriye halkına yönelik sayısız katliamda bulundu.

Öte yandan Türkiye'de rahatça dolaşan, yaralandığında Türkiye'deki hastanelerde tedavi edilen ÖSO militanları sınırın bu tarafını terörize etmekten de geri durmadılar. Reyhanlı'da patlayan bombalar 45 insanımızın hayatına yüzlercesinin yaralanmasına mal olmuştur.

AKP iktidarı Suriye halkına karşı Suudi Arabistan, Katar gibi gerici devletlerle birlikte, eli kanlı çetelerin baş destekçisi olurken, aynı zamanda Türkiye bu operasyonun lojistik destek üssü haline de getirilmiştir. Sınırlardan silahlar, bombalar ve ÖSO militanlarının sevkiyatı AKP hükümetinin kontrolünde devam etmektedir.

El Kaideci çetelerin, ÖSO militanlarının ve ağır silahların rahatça girip çıkabildiği, İHH yardımları adı altında katillerin cirit attığı ve sınır güvenliğinin ortadan kalktığı Türkiye-Suriye sınırında son bir haftadır sınır yerleşimlerinde yaşayan Kürtlerin yardımlarının ise güvenlik gerekçesiyle Rojava'ya iletilmesine izin verilmiyor.

Rojava teslim olmayacak
Surriye halklarının direnişi karşısında özellikle Nisan ayından bu yana büyük kayıplar veren ve sürekli geri çekilen, Türkiye destekli çeteler, son iki haftadır, yaklaşık bir yıldır PYD-YPG güçlerinin kontrolü altında bulunan Rojava'ya saldırmaya başladılar. YPG ile girdiği çatışmalarda yenilgiye uğrayan şeriatçı çeteler Kürt yerleşimlerinde sivillere yönelik katliamlara başladılar. ÖSO'nun kontrolü altında bulunan yerleşimlerdeki camilerden “Kürtlerin malları, canları, kadınları helaldir” anaonsları yapıldı. En son 5 Ağustos Pazartesi günü 150'si çocuk 450 sivil El Nusra tarafından katledildi.

Rojava'da Kürtler gerici çetelere karşı büyük bir varoluş mücadelesi sürdürmektedir. Suriye halklarının ve Rojava'da yaşayan Kürtlerin direnişi, Türkiyenin başını çektiği gerici ülkelerin, Suriye'nin iç işlerine karışarak kurmaya çalıştıkları şeriatçı bir Suriye devletinin önündeki en büyük engeldir.

Rojava'daki direniş kazanacaktır. Çünkü Rojava direnişi sırtını emperyalist güçlere ve bölgesel dengeler üzerine kurulan kirli pazarlıklara yaslamamıştır. Rojava'daki direniş tek meşru güç olan halka dayanmaktadır.

Bu sebeble de Rojava'daki gelişmeler Türkiye’nin Suriye politikasına çomak sokmuştur.

Hiç hesap etmedikleri bir durum şimdi karşılarındadır. Suriye’nin iç işlerine karışmak savaşı daha da büyütmek için bu kanlı güçlere verdiği desteği her geçen gün artırarak, Türkiye halklarını büyük bir ateşin içine atan AKP hükümetini uyarıyoruz.

Ne Kürt halkı ne Nusayriler ne de Türkiye halkları bu gerici, savaş yanlısı politikalara teslim olmayacaktır.Yıllardır sürdürülen inkarcı politikalar Kürt ve Türk halkı arasındaki etnik yarılmayı derinleştirmiş şimdi de Suriye politikası ile Alevilere karşı düşmanca söylem ve politikalarla da mezhep yarılması derinleştirilmeye çalıştırılmaktadır. Başta Kürt halkı olmak üzere gerek Rojava'da (Batı Kürdistan) gerek Türkiye'de tek meşru otorite halkların kendi gücüne dayanan iradedir. Halkların yaşam biçimlerine inanç özgürlüklerine karşı AKP hükümetinin tekçi, gerici, inkarcı politikalarına boyun eğmeyeceğiz.

İktidara geldiği günden itibaren ülke yönetiminde sürdürdüğü gerici, baskıcı ve yasakçı siyaset, ekonomide neo-liberal politikalar, dış siyasette ise sıfır sorun diyerek bütün komşuları ile sorunlu ilişkilerle bölgede savaş unsuru haline gelen AKP hükümeti için sonun başlangıcı gözükmektedir. Haziran Direnişi yıllardır giydirilmeye çalışılan deli gömleğinin bu halka giydirilemeyeceğini göstermiştir. AKP'ye karşı yükseltilen özgürlük ve demokrasi talepleri ile Kürt halkının talepleri iç içedir. Şimdi halkların özgürlük ve demokrasi, emekçilerin daha iyi bir yaşam talepleri Taksimde ortaya çıkan dayanışma ruhuyla büyümeye devam etmektedir.

Diren Rojava İzmir seninle"


http://haber.sol.org.tr/soldakiler/izmir-suriye-ve-rojava-kazanacak-haberi-77667

Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Güncel Tartışma Konuları
 »  İzmir: 'Suriye ve Rojava kazanacak!'

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör HTKP: Onbeşler kazanacak, sosyalizm kazanacak! denizcan 1 2336 28.01.2016- 20:23
Konu Klasör HTKP: Saray yıkılacak, kardeşliğimiz kazanacak denizcan 0 1046 08.09.2015- 17:05
Konu Klasör Suriye Komünist Partisi: Zafer Suriye’nin olacak! melnur 0 796 16.12.2016- 08:54
Konu Klasör Suriye Komünist Gençliği: Suriye boyun eğmeyecek denizcan 0 1031 08.02.2016- 14:22
Konu Klasör Suriye Komünist Partisi: Zafer Suriye’nin olacak! solcu 1 1974 26.09.2014- 17:17

Etiketler   İzmir:,   Suriye,   Rojava,   kazanacak


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör HTKP: Onbeşler kazanacak, sosyalizm kazanacak! denizcan 1 2336 28.01.2016- 20:23
Konu Klasör HTKP: Saray yıkılacak, kardeşliğimiz kazanacak denizcan 0 1046 08.09.2015- 17:05
Konu Klasör Suriye Komünist Partisi: Zafer Suriye’nin olacak! melnur 0 796 16.12.2016- 08:54
Konu Klasör Suriye Komünist Gençliği: Suriye boyun eğmeyecek denizcan 0 1031 08.02.2016- 14:22
Konu Klasör Suriye Komünist Partisi: Zafer Suriye’nin olacak! solcu 1 1974 26.09.2014- 17:17

Etiketler   İzmir:,   Suriye,   Rojava,   kazanacak


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS