Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 unlarına solYurt ve dünya sordan bakan dostlar Hoşgeldiniz . Foruma etkin katılım yapabilmeniz içi  »
 Doğa Bilimleri
01.01.2014- 21:47

Mars'ta insan kolonisi kurulacak

2025'te Mars'ta ilk insan kolonisinin kurulması planlanıyor. İnsanlık tarihinde çığır açacak olan bu ekibin içerisinde Türkler de olabilir. "Mars One" adlı projeye başvuran Türkler'den 6'sı ilk elemeyi geçmeyi başardı.

Resim Ekleme


2025'te Mars'ta kalıcı bir insan kolonisi kurmayı amaçlayan "Mars One" adlı projeye, 100 ülkeden 200 binden fazla başvuru yağdı. Bu başvurular arasında onlarca Türk de vardı, ancak sadece 6 Türk ilk elemeyi geçmeyi başardı.

Türk adaylardan 3'ü isimlerinin açıklanmasına izin verdi. 34 yaşındaki Güler Ergun, 43 yaşındaki Yasemin Higgins ve 18 yaşındaki Ece Kabadayı ilk turu geçen bin kişi arasında... Eleme; direnç, uyum, merak, yetenek gibi kriterler göz önünde bulundurularak yapıldı.

Önümüzdeki 2 yıl boyunca adaylar, fiziksel testler ve uzay yolculuğu simülasyonlarına tabi tutulacak. En uygun isimler belirlenmeye çalışılacak. İlk etapta tüm eleme turlarını geçecek 4 kişinin 2024'te Mars'a gönderilmesi planlanıyor.

Mars'a gidecek ekipte 2 kadın 2 erkek yer alacak. 2 yıl sonra 4 kişilik bir ekip daha Mars'a gidecek. Hollandalı girişimci Bas Lansdorp tarafından geliştirilen Mars One projesi, en geç 2025'e kadar Mars'ta kalıcı bir insan kolonisi kurmayı hedefliyor.

Cumhuriyet

sirius  |  Cvp:
Cevap: 1
25.03.2014- 20:26

2005e 11 yıl var. bu kadar kısa sürede marsta yaşanabilir koloni kurmak hayali değil mi.

melnur  |  Cvp:
Cevap: 2
13.01.2018- 06:05

Mars'ta yaşam için yeni bulgu: Su kaynağı olabilir

Mars ile ilgili yapılan bir araştırma, gezegende yaşam için yeni bir bulguyu ortaya çıkardı.

Resim Ekleme

DHA’nın haberine göre; ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu'nun yürüttüğü araştırma kapsamında Mars'ın yüzeyinde buzul tabakaları keşfedildi. Kurum ayrıca buzulların Mars'a yerleşecek ilk insanlar için kritik bir su kaynağı olabileceğini de söyledi.

Mirror gazetesine konuşan araştırma lideri Colin Dundas, "Bir süredir Mars yüzeyinde buz olduğunu biliyorduk fakat buzun gezegen üzerinde yaşanabilirlik sağlayıp sağlayamayacağı bilim toplumunda uzun bir süredir tartışma konusuydu" ifadelerini kullandı.

EROZYON TARAFINDAN OLUŞTU

Araştırmacılar, üç Mars yılı öncesinde alınan görüntüleri analiz ederek, buz tabakalarının erozyon tarafından oluştuğunu ve buzulların kutuplara bakan dik yamaçlardaki sekiz ayrı yerde bulunabileceğini iddia ettiler.

Sekiz bölgenin de az miktarda krater oluşturması sebebiyle buzulların yeni oluşmuş olabileceğini söyleyen Dundas, "Bu görüntülerle Mars'taki buz tabakalarının oldukça sığ derinliklerde başladığını gözlemleyebiliyoruz. Bu durum, jeolojik olarak yakın geçmişte Mars'ta kar örtüsü bulunduğu teorisini destekliyor" dedi.

Araştırmacılar, buzul tabakaların Mars'taki gelecek görevler için yararlı bir su kaynağı olabileceğini düşünüyor.

http://ilerihaber.org/icerik/marsta-yasam-icin-yeni-bulgu-su-kaynagi-olabilir-80900.html

melnur  |  Cvp:
Cevap: 3
15.01.2018- 18:30

Mars'ın kutup takkelerinde buzul olduğu biliniyordu. Bu haberde farklı ne var anlayamadım. Buz varsa bunun suya dönüştürülebilmesi de mümkün anlamına gelir; yeter ki böyle bir teknolojiyi oraya taşıyabilelim.

Marks'ta eninde sonunda kolonileşme gerçekleşecek; biraz spekülasyon yaparsak, yaklaşık 4-4.5 milyar yıl sonra güneşin yakıtının bitmesiyle önce kahverengi dev ve sonra beyaz cüceye dönüşecek olan yıldızımız bu süreç içinde Marks'ı daha ılıman iklimli bir gezegene de dönüştürecektir. O süreç, merkür, venüs ve dünya'nın genişleyen güneşimiz tarafından yutulacağı bir dönem olacaktır. Mars bu anlamda da önemlidir. Kısaca Mars öyle ya da böyle mutlaka bir kolonileşme süreci yaşayacaktır.

Tam Sürüme Geç »