Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 unlarına solYurt ve dünya sordan bakan dostlar Hoşgeldiniz . Foruma etkin katılım yapabilmeniz içi  »
 Türkiye Devrim Tarihi

Bugün DİSK ve TİP'in kuruluş yıl dönümü...

Bugün Türkiye İşçi Sınıfı mücadelesinin iki önemli örgütü TİP ve DİSK'in kuruluş yıl dönümü. Komünist Parti, yaptığı paylaşımlarla TİP ve DİSK'in kuruluş yıl dönümlerini selamlıyor.

Resim Ekleme

13 Şubat tarihi Türkiye İşçi Sınıfı mücadelesinde önemli bir gün olarak anılmaya devam ediyor. Önce 13 Şubat 1961'de Türkiye'de sosyalist hareketin tarihine çok önemli izler bırakan Türkiye İşçi Partisi, ardından 13 Şubat 1967'de Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) bu tarihde kuruldu.

Komünist Parti, 13 Şubat'ta yaptığı paylaşımlarla bu iki örgütün kuruluşunu selamlıyor:

Komünist Parti (KP)   @kpninsesi  

Bugün, 13 Şubat, TİP ve DİSK’in ayrı yıllardaki kuruluşlarının ortak yıldönümü.

10:56 - 13 Şubat 2016


Resim Ekleme

Resim Ekleme

Resim Ekleme

Resim Ekleme

Resim EklemeKomünist Parti (KP)
 
1962 yılı: TİP’i kuranlar partiye aydınları da davet eder icabet edenler çoğunlukla TKP etkisindeki aydınlardır.Resim Ekleme

Resim Ekleme


Komünist Parti (KP)

11 Kasım 1962: Aksaray’da bulunan Beyaz Saray İşhanı’nda TİP’in çağrısıyla buluşan aydınlara gericiler saldırır.


Resim Ekleme

solcu  |  Cvp:
Cevap: 1
13.02.2016- 16:28

Komünist Parti (KP)  

“TİP yurt ve dünya olaylarını Türkiye işçi sınıfı ve emekçi halk yığınları açısından değerlendirir.”


Resim Ekleme

Komünist Parti (KP)

Parti, Komünizmle Mücadele Dernekleri’nin saldırılarına karşın, kısa süre içinde tüm Türkiye’de örgütlenir.


Resim Ekleme

Komünist Parti (KP)

AKP’nin öncülü Komünizmle Mücadele Dernekleri’nin katlettiği TİP üyeleri: Ali Turgut Aytaç ve Duran Erdoğan


Resim Ekleme

Komünist Parti (KP)

1965 genel seçimlerine girmeye hak kazanan Parti, yüzde üç oy alarak TBMM’ye 15 milletvekili sokar.


Resim Ekleme

Komünist Parti (KP)

31 Ocak 1966: Paşabahçe’de grev! İşçilerin büyük çoğunluğunun katıldığı grev halkın büyük desteğini alır.


Resim Ekleme

solcu  |  Cvp:
Cevap: 2
13.02.2016- 20:21

Komünist Parti (KP)

Grevci işçilerin örgütü Kristal-İş ile grevi satan Türk-İş yönetimi arasındaki gerginlik, Türk-İş’i böler.


Resim Ekleme

Komünist Parti (KP)

13 Şubat 1967: Türk-iş'ten ayrılan Maden-İş, Lastik-İş, Basın-İş ve Gıda-İş gibi sendikalar DİSK’i kurarlar.


Resim Ekleme

Komünist Parti (KP)

1967'de DİSK yola sendikal hareketi "bölerek" çıkmıştır sınıfın birliği devlet sendikacılığından kopmadan sağlanmaz


Resim Ekleme

Komünist Parti (KP)

TİP ve DİSK Türkiye işçi sınıfının patronlara ve düzen örgütlerine meydan okumasıdır, uzlaşma aramasının değil.


Resim Ekleme
melnur  |  Cvp:
Cevap: 3
14.02.2018- 07:02

Sosyalizmi Türkiyelileştiren eşsiz deneyim: TİP

13 Şubat 1961’de   “İşçi sınıfının ve aydınların kader birliği etmesiyle” kurulan TİP, siyaset sahnesinde kaldığı süre boyunca sosyalizmin bu topraklarda bir güç olabileceğini fazlasıyla kanıtladı.

Resim Ekleme

İleri Haber


Sosyalist siyasetin toplumsallaşması anlamında bu toprakların gördüğü en başarılı örnek olan Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) kuruluşunun üzerinden 57 yıl geçti.

Kemal Türkler, Kemal Nebioğlu, Şaban Yıldız gibi bir grup sendikacı tarafından kurulan; Behice Boran, Sadun Aren ve Mehmet Ali Aybar gibi aydınları bünyesine katarak Türkiye’nin emekçi halklarının umudu olmak için yola çıkan TİP, kuruluşundan kısa bir süre sonra partiye katılan Niyazi Ağırnaslı ile Esat Çağa aracılığıyla Meclis’teki işçi düşmanı gündemlere müdahale ederek, patronlara verdiği korkuyla gündeme gelecek ve patronların iktidarları tarafından derhal engellemelere maruz kalacaktı.

1965 SEÇİMLERİ: SOSYALİZMİN TEMSİLCİLERİ MECLİS’TE!

1965 yılına gelindiğinde ülkede genel seçim havası esmekteydi. Seçim sistemi, küçük partilerin de mecliste temsiline imkân veren ‘milli bakiye’ sistemiydi. TİP, tüm yasadışı uygulamalara rağmen başarılı bir seçim dönemi geçirdi.

Seçim dönemi boyunca halkın yoğun katılım gösterdiği mitingler düzenleyen TİP, Türkiye’nin 54 ilinde girdiği seçim sonucunda aldığı 276 bin oyla (yüzde 2,9) Meclis’e 15 milletvekili soktu.

O dönem var olan Senato için, 1966 yılında yapılan yenileme seçimlerinde ise 3,9 oranında oy alarak bir senatörlük elde etti.

DOĞU MİTİNGLERİ: KÜRT EMEKÇİLERİ SAFLARA!

Eşit yurttaşlık temelinde çalışmalarına hız veren TİP, 1967 ve 1969 yılları arasında Kürt illerinde toplam 12 miting yaparak, kimlikleri inkar edilen Kürt emekçilerinin ülkede var olduğunu ve halkların ancak işçi sınıfıyla kader birliği ettiğinde özgürlüğe kavuşacağını gösterdi.

SD-MDD AYRIŞMASI

TİP içinde yaşanan ülkedeki sistemi tahlil ve “devrim yönteminin ne olacağı” sorusu üzerinden şekillenen tartışmalar, Sosyalist Devrim (SD) ve Milli Demokratik Devrim (MDD) görüşlerini ortaya çıkardı. Partinin gençlik çalışmasında bulunan Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve 68 kuşağının birçok ismi bu ayrışmada MDD safında yer alarak partiden ayrıldı.

4’ÜNCÜ KONGRE: BU ÜLKEDE KÜRTLER DE VARDIR!

29 Ekim 1970 tarihinde Ankara’da yapılan TİP 4’üncü Kongresi’nde yapılan tespit, o döneme kadar bırakın bir partinin siyasi belgelerine girmeyi, sokakta fısıldamaya bile cesaret edilemeyecek ölçüdeydi.

“Türkiye’nin Doğusu’nda Kürt halkı yaşar” tespiti o döneme kadar resmi bir belgeye girmiş olan ilk tespitti.

12 MART 1971 DARBESİ

TİP 4’üncü Kongresi’nin ardından ülke burjuvazi ve onun siyasi aygıtları tarafından bir darbe ortamına sürüklenirken, 8 Ocak 1971’de TİP tarafından Türkiye’de kapsamlı bir “Faşizme Hayır” kampanyası örgütlenmeye başlandı.

12 Mart 1971’deki darbenin hemen ardından, sol içinde darbenin hangi yönde olduğuna dair kafa karışıklığı sürerken, o dönem TİP Başkanı olan Behice Boran TRT’ye verdiği demeçle, ordu müdahalesine karşı çıktı.

Sıkıyönetim ilan edilmesiyle cuntanın mahkemelerinde yargılanan TİP yöneticileri, muhtıraya karşı çıktıkları için tutuklandı.

4’üncü Kongre’de yapılan “Türkiye’nin doğusunda Kürt halkı yaşar” tespiti ise, mahkemeler tarafından kapatma gerekçesi sayılarak, parti kapatıldı.

SINIFIN ÖNCÜ PARTİSİ


12 Mart döneminde 15 yıla kadar ağır hapis cezaları alan TİP yöneticilerinden Behice Boran, 1974 affıyla serbest kaldı. Boran, hapis günlerinin ardından yeni bir parti kurma arayışına girerek, 1975’te TİP’i yeniden kurdu.

II. TİP olarak tarihe geçen bu girişimin ilkinden farklı olan tarafı, tecrübenin yanında bu defa partinin programı ve örgütleniş biçimiydi. Parti, marksist-leninist olarak tanımlanmış ve devrimi gerçekleştirecek gücü işçi sınıfı olarak tanımlamıştı.

12 EYLÜL VE TBKP

12 Eylül’le birlikte yeniden kapatılan TİP, uzun süren tartışmaların ardından 1987’de Türkiye Komünist Partisi (TKP) ile birleşerek Türkiye Birleşik Komünist Partisi (TBKP) ismini aldı.

http://ilerihaber.org/icerik/

Tam Sürüme Geç »