Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 unlarına solYurt ve dünya sordan bakan dostlar Hoşgeldiniz . Foruma etkin katılım yapabilmeniz içi  »
 Doğa Bilimleri
10.02.2018- 07:41

İlk kez bir elektron durduruldu

Bilim dünyasını heyecanlandıran yeni bir gelişme yaşandı.

Resim Ekleme


DHA’da er alan habere göre; Bilim insanları bir elektronu, güneşin yüzeyinden bir milyon kat daha parlak bir lazer ışın bombardımanıyla ilk kez durdurdu. Bilim insanları yapılan bu deneyle deneyle, güçlü ve gizemli bir fenomen olan “radyasyon reaksiyonu”nu laboratuvar ortamında gerçekleştirdi.

‘RADYASYON REAKSİYONUN NET BİR İSPATI’

Işık objelere çarptığında bir kısmı çarptığı objeden yansırken, “radyasyon reaksiyonu” adı verilen işlemle, çok hızlı hareket eden bir cisim çok yoğun bir ışığın etkisinde kaldığında elektronları sarsarak yavaşlamalarına neden oluyor. Radyasyon reaksiyonlarının evrenin en zorlu koşullara sahip, kara delikler ve etrafı gazlarla çevrili süper kütleli kara deliklerde oluştuğu tahmin ediliyor.

Imperial College of London Fizik Bölümünden Dr. Stuatr Mangles, yapılan deneyle ilgili “Çok parlak ve yüksek enerjiye sahip gamma ışını radyasyonu izlerini gördüğümüzde, iki ışının birbirine çarpmasını sağladığımızı anladık. Gerçek sonucu gamma ışını radyasyonunu, elektronun enerji yüküyle kıyasladığımızda aldık. Başarılı çarpışmalarda, tahmin edilenin altında bir elektron enerjisine sahip olduğunu keşfettik ve bu da radyasyon reaksiyonunun net bir ispatı oldu” dedi.

İLK DENEY OLMA ÖZELLİĞİNİ TAŞIYOR


Kuantum elektrodinamikleri ilkelerini baz alan teorik modeli destekleyen sonuçlarI doğuran deney, aynı zamanda daha önce test edilmemiş kuantum modelleri üzerine gerçekleştirilen ilk deney olma özelliğini de taşıyor.

http://ilerihaber.org/icerik/

Tam Sürüme Geç »