Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Marksizm ve sosyalizme ilişkin sorular ve yanıtlar
 »  Sol Örgütler Neden Bölünür?

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Toplam 6 Sayfa:   «ilk   <   3   4   5   [6] 
Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

bedrettin
[.....]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 30.08.2013
İleti Sayısı: 923
Şehir: Trabzon
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 14.02.2015- 19:36
Alıntı yaparak cevapla  


Bundan sonra iki partinin birleşmesi olmaz. Köprüler atılmış bir halde. KP hala steril kalmayı tercih ediyor, HTKP ise ideolojik mücadelenin yanında siyasi mücadelenin de eklenmesi ve bu mücadelenin ideolojik mücadelenin önünü açacağını söylüyor. KP ise konuyu hep ideolojik olarak ele alıyor. Bana göre önümüzdeki süreçte HTKP öne çıkacaktır.

Çulhaoğlu bugünkü yazısında bu konuyu işlemiş.

Kedi, fare ve sol hareket
Metin Çulhaoğlu  

Siyasetin, daha doğrusu siyasette muhalif konumda olmanın doğasında vardır: Şu “beyin fırtınası” denen şey, ileriye dönük projeksiyonlar-senaryolar, çeşitli olasılıkların hesaplanması, kısacası işin “düşünsel” yanı fiile hep ağır basar.

Normaldir; ama gene de sınır çizip bir oran verecek olursak, muhalif konumdayken üç birim tefekküre bir birim fiilin düşmesi gerekir.  

Türkiye solunda ise bu oranı tutturmak güçtür ve işin kötüsü giderek daha da güçleşmektedir.

Neden?

Birincisi, sosyalizm toplum önünde bir alternatif olarak henüz zayıftır, etkili değildir. İkincisi, sol, bu eksikliğine karşın düşünsel planda fazlasıyla gelişkindir. Beyin fırtınasıysa âlâsını yapar, ihtimalleri inceden inceye hesaplamasını bilir. Senaryo üretmekse, zamanında bir yılda yazdığı senaryo sayısı açısından dünya birincisi olduğu söylenen Yeşilçam’ın merhum Bülent Oran’ına bile taş çıkarır.

Gelgelelim, böyle olduğu için sınırlar aşılır, oran makul olmaktan çıkar: On birim tefekküre bir birim fiil…

İşte bu olmaz.

“O zaman ne yani, düşünmeyelim mi, irdelemeyelim mi, ölçüp biçip tartmayalım mı?”

Yap… Yap da…

***

Yap da, inceden inceye hesaplanan olasılıklar solu hemen her konuda mütereddit kılıyorsa; hedefine kilitlenmiş, ama henüz kararını tam vermemiş bir kedide olduğu gibi ön ayaklardan biri içeriye doğru kıvrık duruyorsa ve kediden farklı olarak bu hep böyle devam ediyorsa, burada bir sorun vardır:

“Ya bu bir fare değil de beni oyalamak üzere önüme koydukları başka bir şeyse…”

“Tamam, fare, ama ya ben onu tutarak ondan kurtulmayı zaten kafasına koymuş başkalarının oyunun bir parçası olursam…”

“Fareyi tutayım, ama bunu yaparken güç odaklarının fare sonrası için düzenledikleri tezgâhlara karşı birtakım önlemler de almam gerekecek…”

“Farenin üzerine atlarken yaptıklarım mutlaka izlenecektir; buna göre beni etkisiz kılacak yeni yollar arayacakları kesin…”

“Ya hamle yaptığım halde yolunu bulup bir deliğe sığınır ve kurtulursa? Cümle âleme rezil olmak da var…”

Böyle bir kedi fare falan tutamaz; kedi olduğu bile kuşkuludur.      

***

O zaman güncel-pratik siyasetin kimi temel ilkelerine gelelim.

Kuraldır: Bir siyasal öznenin kafasındaki kurgulardan tek tek her birine tekabül eden, yani kurgu sayısı kadar siyasal fiil olamaz, mümkün değildir.

İkinci kural: Henüz yeterince güçlü ve etkili değilsen, elindeki tüm olanakları verili bir an için en öne çıkan hedefe karşı seferber edersin, buraya yüklenirsin. Daha “ötesini” ve “başka olasılıkları” bunu yaparken de düşünmenin önünde hiçbir engel yoktur.

Üçüncü kural: Karşı tarafın “oyunları” ve “tezgâhları” Allah’ın emri değildir; en öne çıkan hedefe karşı etkili bir seferberlik sağlar, ses getirici bir mücadele verebilirsen, bununla o “oyunları” ve “tezgâhları” da etkilersin, belki de bozarsın.

***

Artık çok daha “somut” konuşabiliriz.

Bugün ortada kazık gibi duran bir AKP iktidarı/rejimi vardır.

Hedef, bu iktidarı/rejimi geriletmek, devirmektir.

Birtakım güçler, odaklar, artık her neyse, AKP’nin yeri ve ağırlığı değişken olmak üzere AKP’li ya da AKP’siz birtakım “senaryolar” üzerinde mutlaka duruyorlardır.

Bugünkü gücü ve etkisiyle solun üç birim AKP düşünüp bir birim AKP karşıtı fiilde bulunması öyle pek güç görünmemektedir. Ne var ki, AKP’nin önü, arkası, sağı, solu, AKP’li ya da AKP’siz bir yakın geleceğe ilişkin sayıca asgari beş senaryonun hakkını aynı anda verecek bir eylemliliğin içine girmesi mümkün değildir.  

Anlatabildiğimizi umuyoruz.

http://ilerihaber.org/yazarlar/metin-culhaoglu/kedi-fare-ve-sol-hareket/816/


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

yura
[....]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 08.02.2014
İleti Sayısı: 824
Şehir: Bolu
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 09.07.2015- 19:41
Alıntı yaparak cevapla  


sol partiler neden bölünür, soldan anladıkları çok farklı ondan. Marksizm konusunda bile bu kadar farklı görüşler savunuluyorsa partilerin bölünmesi ve beraber olamaması akla yatkın. bana göre bu bölünmüşlükten kurtulmanın yolu hiç olmazsa birbirine çok yakın partilerin biraraya gelmelerini zorlamaları. bu bölünmüşlükle bir şey olmadığını anlamaları lazım.

Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

dayanışma
[özgürlük]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 13.12.2013
İleti Sayısı: 1.918
Şehir: Zonguldak
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 10.07.2015- 10:12
Alıntı yaparak cevapla  


 Alıntı Çizelgesi: yura yazmış

sol partiler neden bölünür, soldan anladıkları çok farklı ondan. Marksizm konusunda bile bu kadar farklı görüşler savunuluyorsa partilerin bölünmesi ve beraber olamaması akla yatkın. bana göre bu bölünmüşlükten kurtulmanın yolu hiç olmazsa birbirine çok yakın partilerin biraraya gelmelerini zorlamaları. bu bölünmüşlükle bir şey olmadığını anlamaları lazım.Haklısın ne diyeyim, Marksizm Leninizm'i liberal özgürlük de içeren bir özgürlük anlayışı sananların olduğu bir ülkede sol bu kadar bölünmeyecek de ne olacak:)


Söz, yetki, karar, iktidar HALKA!
Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

bedrettin
[.....]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 30.08.2013
İleti Sayısı: 923
Şehir: Trabzon
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 03.01.2016- 21:04
Alıntı yaparak cevapla  


 Alıntı Çizelgesi: melnur yazmış

 Alıntı Çizelgesi: bedrettin yazmış

Üye alınmayacaksa, alındığında hiç bir demokratik hakkı olmayacaksa o zaman da dar bir kadro yönetiminde kitlesellik kazanamayan bir örgüt haline gelirsiniz. İçe kapanmaktan başka yapılacak bir şey de kalmaz.Üye neden alınmasın, TKP bugüne kadar üye almadı mı? İstenilen durumda olmasa da, Türkiye Sosyalist Hareketi'nin belkemiğini oluşturmuyor muydu? Yürüttüğü siyaset ile sosyalist solun hem ulusalcılık ve hem de kürt hareketi arasında sıkışmasının önüne geçen bir özneydi TKP. Bunu başarmıştı. Bu gerçeği göz ardı etmemek gerek.

Yaşanmış ÖDP deneyimi var. Hemen her görüş biraraya gelmiş ve coşkular içinde ÖDP hayata geçmişti. O haliyle ÖDP'ye komünist bir parti denilebilir miydi? Mümkün değil. Yürümesi de mümkün değildi. Yürümedi. HTKP bunun bilincinde, buna inanıyorum. Geçenlerde HTKP Parti Meclisi'nden bir arkadaşla uzun bir görüşmemiz oldu. Haziran'dan sonra hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağını söylüyorlar. Sadece HTKP değil, sosyalist solun hemen tamamı bu görüşte. Haziran sosyalist sola bazı olanaklar sağlıyor, doğrudur. Ama komünist bir parti için bu durum, parti içi işleyişin değiştirilmesi anlamına gelmiyor. Parti işleyişinde, üye alımında birtakım esneklik olabilir, ama, kapsayıcılık adına ''ne olursan ol, bize gel'' yaklaşımı beni tedirgin ediyor. HTKP'li arkadaş, Parti Meclisi'ne seçimin bütün üyeler tarafından ve demokratik mekanizmayla yapıldığını, daha önce TKP dışı kalmış bazı aydınların partiye kazandırıldığını ve bazılarının da kazandırılacağını söylüyordu. Ne var ki, partinin aklı olan MK'nın o PM tarafından seçileceğini düşündüğümüzde bazı soru işaretlerinin ortaya çıkmaması mümkün değil.
Bu konuyu yeniden okudum, faydalandım, iddia ettiklerimin gerçekleşmediğini de gördüm. ÖDP tecrübesinden sonra HTKP tecrübesi de komünist partinin nasıl olması lazım geldiğini ispatladı. Partide ideolojik akıldan sapma olmamalı. Parti bu konuda hiç hata yapmamalı, yaptığında parti enflasyonundan başka bir şey yaşanmadığını gördük.

Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

tarihselmaddeci
[tarihselmaddeci]

Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 12.05.2014
İleti Sayısı: 582
Şehir: Gizli
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Web Adresi
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 04.01.2016- 08:44
Alıntı yaparak cevapla  


Yazılarda parababaları sistemi = AKP düzlemi var ve bu düzlem TÜSİAD ile geçinen "solcu" HDP'ye oy vermeye kadar götürdü. Meclisteki 4 AB-D emperyalizmi kölesi parti diyemeyen partiler yenilmeye mahkumdur. Bunu BHH içindeki hareketler iyi tahlil ederler umarız diyeceğim ama olmuyor. Çünkü Alper Taş dün yaptığı konuşmasında "AKP ile masaya oturulmaz" diyerek CHP'yi telkin ederken, aynı şeyi neden BDP ve ya HDP için diyemiyordu? Bunları bir düşünmek gerek.

Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.444
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 06.02.2018- 12:42
Alıntı yaparak cevapla  


 Alıntı Çizelgesi: proletersosyalist yazmış

Bu konuyla ilgili neler düşünüyorsunuz? Sizce sosyalist partilerin içinde eğilimler veya hizipler olmalı mı? Eğilim ve hizipler kesinlikle engellenmeli mi yoksa eğilim ve hizip arasındaki farklılık gözetilip eğilimlere izin verilmeli eğer bireysel eğilimler örgütlenip hizip olma yoluna giderse mi tasfiye yapılmalı?Farklı hizip ve eğilimler partinin temel siyasetine aykırı bir tema üzerinde yoğunlaştıklarında ve bir güç olmaya başladıklarında bence yasaklanmalı, bu konuda parti içinde önlem alınmalı. Bu tür eğilim ve hiziplerin partiyi düşünsel olarak zenginlik getirmediği aksine partide bir irade bölünmesine yol açtığı kanısındayım.

Kuşkusuz kolay ve basit bir konu değil. Partinin MK'sında ortaya çıkan veya partinin temel tezlerinin siyaset arenasında nasıl bir şekil alacağı konusundaki tezlerinin tartışılması hangi aşamada partiye zarar vereceğini saptamak çok öznel bir karar da olmamalı. Bunun birtakım kriterleri olabilir mi, bu konuları da partide daha önceden tartışıp bir açıklığa kavuşturmakta yarar var.

Ama ne olursa olsun, bu konularda ne söylenirse söylensin, zor bir konu olduğu açık!Yeni Başlık  Cevap Yaz
Toplam 6 Sayfa:   «ilk   <   3   4   5   [6] Forum Ana Sayfası  »  Marksizm ve sosyalizme ilişkin sorular ve yanıtlar
 »  Sol Örgütler Neden Bölünür?

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Sosyalist Örgütler: “Hükümet İstifa Etmeli” melnur 0 2056 26.02.2014- 17:45
Konu Klasör Irkçı-siyonist saldırıya karşı direnen örgütler proleter 0 1646 22.07.2014- 13:13
Konu Klasör Türkiye’de faal sol örgütler için anahtar liste melnur 3 2000 19.03.2017- 09:04
Konu Klasör Neden HDP yok ? Brusk 1 1993 13.07.2015- 08:31
Konu Klasör Neden TKP? toplumcu 0 1455 23.02.2014- 14:53

Etiketler   Sol,   Örgütler,   Neden,   Bölünür


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Sosyalist Örgütler: “Hükümet İstifa Etmeli” melnur 0 2056 26.02.2014- 17:45
Konu Klasör Irkçı-siyonist saldırıya karşı direnen örgütler proleter 0 1646 22.07.2014- 13:13
Konu Klasör Türkiye’de faal sol örgütler için anahtar liste melnur 3 2000 19.03.2017- 09:04
Konu Klasör Neden HDP yok ? Brusk 1 1993 13.07.2015- 08:31
Konu Klasör Neden TKP? toplumcu 0 1455 23.02.2014- 14:53

Etiketler   Sol,   Örgütler,   Neden,   Bölünür


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS